Teknoloji

Köpek Balığını Taklit Eden Robot Robo-Shark

Doğadan esinlenilerek ortaya çıkarılan birçok teknoloji var. Özellikle hayvanların kendisine özgü özelliklerini yorumlayıp, bunu teknolojik cihazlarda kullanan firmalarla karşı karşıya kalıyoruz. Daha önce örümceklerin gözünden esinlenen yeni bir lens teknolojisinin tanıtıldığını duyurmuştuk. Şimdi ise köpek balıklarından esinlenen yeni bir su altı robotu tanıtıldı. Şekil olarak da köpek balıklarına benzeyen Robo-Shark, askeri alanda kullanılacak teknolojilere sahip. Casusluk ve keşif için kullanılması beklenen Robo-Shark için detaylara bakalım.

Son Teknoloji ile Donatılan Robo-Shark

İlk olarak köpek balığına benzetilen Robo-Shark’ın, dış kaplamasından bahsetmek gerekiyor. Özel olarak üretilen ve gizli keşiflerde de kullanılması beklenen robotun, denizaltı ve diğer su araçlarından gizlenmesi adına ses geçirmez malzeme ile kaplandığı açıklandı. Bu sayede robotun dışarı ses vermesi engelleniyor. Ayrıca hareket için pervane yerine köpek balıklarında olduğu gibi kuyruk kısmı kullanılmış. Yani hareketin de sesi en az seviyeye indirilmiş durumda.

Köpek Balığını Taklit Eden Robot Robo-Shark

300 metre derinliğe kadar inebilen robot, 54 kg ağırlığa sahip. Tek seferde 2 saat kullanım imkanı sunan robot, 2 saat sonra şarj olmaya ihtiyaç duyuyor. Merkez bir kontrolcüden, uzaktan kontrol edilebilen cihaz, üzerinde bulunan kameralar sayesinde sürekli olarak izleme de gerçekleştirebiliyor.

Askeri amaçlara yönelik de özelleştirilebilir olan serinin, genelde keşif görevlerinde kullanılması bekleniyor. Tabii ki 300 metre derinliğe kadar kullanılabilmesi robotun çok amaçlı olduğunu göstermekte.

Uzun bir süre daha geliştirme süreci devam edecek olan Robo-Shark’ın, özellikle hız konusunda güncellemeler alması gerekiyor. Öyle ki sessiz bir şekilde ilerlemesi açısından robotun pervane yerine hareketi sağlayan kuyruk sistemiyle geldiğini belirtmiştik. Bu da hızın beklenilenin altında kalmasına neden olmakta.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu