Mobil

Konum Nasıl Atılır ? WhatsApp ve Facebook Messenger

Akıllı telefonlarımız sayesinde konumumuzu paylaşmak fazlasıyla kolay hale geldi. Üstelik son yıllarda en çok kullanılan iletişim uygulamalarından olan WhatsApp ile Facebook Messenger’da da konum paylaşımı yapmak mümkün.

Sevdiklerimize, arkadaşlarımıza veya iş arkadaşlarımıza konumunuzu tarif etmekte zorlanabiliriz. Fakat günümüz teknoloji çağı ve artık konum atmak, konum paylaşmak sorun olmaktan çıkıyor. Konum paylaşma özelliği ile birlikte sadece bulunduğumuz konumu değil başka bir konumu da karşımızdakiyle paylaşabiliyoruz.

Her iki uygulamada da ‘’konum nasıl atılır’’ detaylıca inceleyeceğiz fakat bunlardan önce her ikisi için de ortak bir nokta bulunuyor. Özellikle kendi konumunuzu bir başkasına gönderecekseniz, telefonunuzun GPS özelliği mutlaka açık olmalıdır.

WhatsApp’ta Konum Nasıl Atılır?

Konum Nasıl Atılır ? WhatsApp ve Facebook Messenger

WhatsApp, Android veya iOS fark etmeksizin yeni nesil telefon kullanan herkesin telefonunda yüklü olan uygulamalardan birisidir. Bu sebeple konumlar, genellikle WhatsApp üzerinden gönderilir. WhatsApp’da konum paylaşmak için; konum göndermek istediğiniz kişinin öncelikle sohbet ekranına girmelisiniz. Burada sohbet ekranından kastımız, kişiyle mesajlaştınız bölüm.

Sohbet ekranına geldikten sonra, sağ üstte bulunan ve ataş görünümünde olan simgeye tıklamanız gerekiyor. iOS cihazlarda ise sohbet ekranının sol alt kısmındaki artı ‘’+’’ simgesine tıklayın.

Açılan pencerede; doküman, galeri, ses, kişi ve kameradan video ve fotoğraf çekme gibi seçeneklerin yanı sıra ‘’Konum’’ kısmını göreceksiniz. Konum simgesine dokunduktan sonra ayrı bir pencere açılacak. Burada bir iki saniye bekledikten sonra ‘’Mevcut konumu paylaş’’ butonuna tıklayarak konumu gönderebilirsiniz.

Öte yandan mevcut konumu paylaşmayı tercih etmeyerek, yakınlarınızda ya da uzağınızda bulunan bir mekanın konum bilgisini gönderebilirsiniz. Bu aşamadan sonra, konumu gönderdiğiniz kişi; hangi harita uygulamasını kullanıyorsa, bu uygulama üzerinden gönderdiğiniz konumu açabilecek ve yol tarifi alabilecektir.

Facebook Messenger’da Konum Nasıl Atılır?

Konum Nasıl Atılır ? WhatsApp ve Facebook Messenger

Facebook içerisindeki arkadaşlarınızla konuşmak ya da işlerinizi halletmek için WhatsApp yerine Facebook tarafından geliştirilen Messenger uygulamasını kullanıyorsanız, konum göndermek için çok uğraşmanıza gerek yok.

Bulunduğunuz konumu göndermek için, tıpkı WhatsApp’da olduğu gibi konum göndermek istediğiniz kişiyle olan sohbetinizi açın ve konuşma ekranında yer alan üç adet noktaya ‘’…’’ dokunun. iOS cihazlarda ise sohbet ekranının sol alt kısmındaki artı ‘’+’’ simgesine tıklayın.

Bu aşamadan sonra Konum kısmına dokunun. Bulunduğunuz konum, harita uygulaması üzerinde mavi bir noktada görünecek.

Tıpkı WhatsApp gibi, dilerseniz kendi mevcut konumunuzu, dilerseniz farklı bir konumu karşınızdaki kişiye gönderebilirsiniz. Son olarak konumu göndermek için mavi buton ile belirtilen ‘’Canlı Konum Paylaş’’ butonuna tıklayabilirsiniz. Farklı bir konum paylaşmak isterseniz, bunu arama yaparak gönderebileceğiniz gibi haritayı sürükleyerek de yapabilirsiniz.

Öte yandan, konum atma işlemini çok sık yapıyorsanız Facebook Messenger’ın yapay zekası, bu işlemi algılayarak üç noktaya basmanıza gerek kalmadan hemen konum butonunu sizler için üç nokta butonunun yanına getirecek ve böylelikle işlemlerinizi daha kolay halledeceksiniz.

Gelişen teknolojiyle birlikte tek bir tuşla her iki taraf için de kolayca konum ve yer paylaşımı yapmanız mümkün hale geliyor. Teknoloji, kendisini sömürelim diye hayatımıza girdiğine göre, biz de isteğini yerine getirmeliyiz diye düşünüyorum.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu