Ana Sayfa Eğitim Kolay Ezber Yapma Yöntemleri (Etkisi Kanıtlanmış)

Kolay Ezber Yapma Yöntemleri (Etkisi Kanıtlanmış)

Kolay Ezber Yapma

Ezber yapmak birçok eğitimci için aslında öğrenmenin önündeki en büyük engel olarak görülür. Anlık öğrenmeler sağlayan ezberleme, daha sonraki süreçte bilgilerin kolaylıkla unutulmasına sebep olur. Ancak günümüzde özellikle eğitim hayatında öyle durumlar oluyor ki mutlaka bazı dersleri veya önemli bilgileri ezberleme gereği duyuyoruz. Bu şekilde anlık öğrenmelerle hayatımızdaki birçok problemi çözebilir ve yine özellikle eğitim anlayışımızın sınava dayalı sisteminde oldukça başarı sağlayabiliriz.

Bütün bunlar düşünüldüğünde ezber yöntemleriyle belirli bir başarı yakalamak mümkün. Ancak bu başarının devam ettirilmesi elbette konunun tamamen öğrenilmesi ve unutulmamasına bağlı. Bu çerçevede düşünüldüğünde de ezber yöntemi bilgilerin bir süreliğine de olsa kalıcı olmasını sağladığı için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Ezber konusunda her ne kadar birçok kişi kolayca ezberleme ve öğrenme isteği duysa da bunu istenildiği kadar kolaylıkla halledememekte. Bu yüzden özellikle ezber konusunda birçok sıkıntı yaşanmakta ve insanlar kolay yoldan ezberleme teknikleri üzerinden ciddi araştırmalar yapmaktalar. Çünkü ezber yapmak için etkisi kanıtlanmış birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar da insanların ezberi daha kolay nasıl yapacakları konusunda yol gösterici olmaktadır. Bu yöntemleri sırasıyla anlatalım.

Ezber Yapma Yöntemleri

Hızlı Ezberleme Yöntemleri

1. Ezber Yapılan Ortamın Uygun Olması

Ezber yapma işi öncelikle dikkat ve sabır isteyen bir olgudur. Bu yüzden ezberlenecek konuya bütün dikkati vermek ve çevredeki uyaranlardan kendinizi soyutlamak gerekir. Bunun için de ezberlemeye başlamadan önce buna uygun bir mekân hazırlamak veya uygun bir mekânı tercih etmek gerekir.

Sessiz, dikkatinizi dağıtacak herhangi bir şeyin olmadığı mekânlar ezberleyeceğiniz konuya yoğunlaşmanızı daha kolay sağlayacaktır. Bu yüzden ezber yapılacak mekânda televizyon, radyo, bilgisayar, telefon gibi cihazlar veya müzik ve çocuk sesi gibi durumların olmaması gerekiyor. Böyle ortamlarda yapılan ezberler hem daha çabuk hem de daha kalıcı olacaktır.


2. Zihin Olarak Hazırlanmak

Ezber yapmak için beyin fonksiyonları oldukça çaba sarf eder. Siz de buna bağlı olarak kendinizi oldukça zorlarsınız. Özellikle zihnin farklı şeyler düşündüğü veya karmaşık bir ortamda bulunduğu anlar ezber için hiç de uygun vakitler değildir. Bu yüzden ezber yapmaya başlamadan önce akılda olan diğer düşünceler bir kenara itilmeli ve boş bir zihinle ezber yapmaya başlanmalıdır.

Yapılan araştırmalar zihnin en zinde ve dinç olduğu vakitlerin sabah erken vakitler olduğunu ortaya koymuştur. Bu yüzden özellikle sabah vakitleri ezber için en uygun vakitlerdir. Bununla birlikte gece yatmadan hemen önce ezberlenecek metni birkaç kere okumak da kalıcılık açısından önem arz etmektedir.


3. Sesli Ezber

Ezberleme teknikleri arasında yüksek sesle ve sıkça ezberlenecek metnin tekrar edilmesi önemlidir. Sakin bir ortamda ve sadece sizin sesinizin yine sizin tarafınızdan duyulacağı bir yerde yüksek sesle sıkça tekrar edilen konular mutlaka daha çabuk ezberlenecek ve daha kalıcı olacaktır. Bununla birlikte bazı kişiler sessiz ezber yaparak daha kolay ezberlediklerini söylemektedirler.


4. Yazarak Ezberlemek

Ezberleme yöntemleri arasında ezberlenecek metnin yazılması ve bu şekilde ezber yapılması ezberin kalıcılığı açısından önemlidir. Özellikle metin birkaç defa okunduktan sonra akılda kalan her detayın kâğıda dökülmesi ve bunun birkaç kere tekrar edilmesi ezberi kolaylaştıran yöntemlerden biridir. Bu yüzden bir yandan sözel ezber yapmak diğer yandan bu ezberi metne dökmek daha faydalı ve kalıcı olacaktır.


5. Ezberlenecek Metni Fotoğraflamak

Ezberlenecek metnin fotoğraflanması elbette bir telefon veya fotoğraf makinesi ile fotoğraflanması değil. Kişinin zihnini tamamen boşaltıp ezberlenecek metne odaklanarak gözleriyle metnin tamamını zihnine aktarması demektir. Bu çerçevede zihne iyice yerleşen metin ezber açısından daha kolay öğrenilecek ve takılan noktalar zihninize kazıdığınız metnin fotoğrafı sayesinde hatıra gelecektir. Ama bunun için en önemli şart metne olabildiğince fazla odaklanmak.


6. Başkasına Anlatmak

Ezber yaparken en önemli ve etkili yöntemlerden biri de metni başka birine okumak ve yanlışlarını düzeltmesini istemek. Bu sayede daha etkili ve verimli bir ezber yapılabilir. Bununla birlikte anlatımın sesli olması ve takılan noktalarda durulmaması, akılda kalan her detayın karşı tarafa aktarılması önemlidir. Bu birkaç kere tekrar edildiğinde metin büyük ihtimalle zihinde yer edinmiş olacaktır.

Ayrıca metni ezbere okurken ses kaydı almak ve daha sonra ses kaydı üzerinden ezberlenen metnin kontrolünün yapılması ve unutulan noktalara odaklanılması da ezberi daha da kolaylaştıracaktır.


7. Kodlama Yöntemi

Ezber yapılırken hemen herkesin bildiği ve oldukça etkili olan bir diğer teknik de kodlamadır. Özellikle birbiriyle karıştırılan veya benzer olan metinlerin ezberlenmesinde kullanılan yöntem son derece basit ve bir o kadar etkili bir yöntemdir. Kodlama yönteminde ezberlenilmesi zor olan noktalar daha bilindik ve hiç unutulmayan, aklımızda yer etmiş bir olguyla ilişkilendirilir. Ezber sırası veya okuma sırası o noktaya geldiğinde asıl metin kodlama yardımıyla kodlanan olguyla ilişkilendirilir. Bu ikisi çağrışım yapar. Bu sayede ezber konusunda veya ayırt edilmesi zor durumlarda daha kolay ve etkili bir çözüm bulunmuş olur.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin