Ana Sayfa Nasıl Yapılır Klavyede ve Telefonda Hashtag – Heştek (#) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede ve Telefonda Hashtag – Heştek (#) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede ve Telefonda Hashtag Heştek # İşareti Nasıl Yapılır?

Instagram ve Twitter’ın son zamanlarda fazlasıyla popülerlik kazanmasıyla birlikte bu platformlarda kullanılan işaretler de birçok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Bu işaretlerden biri olan “Hashtag (#)” konuşma dilinde telaffuz edilirken “Heştek” şeklinde söylenir. Hashtag işaretinin kullanım amacına geldiğimizde ise paylaşılan gönderinin neyle alakalı olduğunu ve neyi anlatmak istediğini belirtmek için tercih edildiğini görüyoruz. Hem de bu sembol aracılığıyla sizi takip etmeyen kişilerin paylaştığınız gönderilere erişmesini ve düşüncelerinizi görebilmesini sağlayabiliyorsunuz. Biz de bu içeriğimizde sosyal medyada düşüncelerinizi milyonlarca kişiye ulaştırmanızı sağlayacak olan “Hashtag (Heştek)” işaretinin hem telefonda hem de bilgisayarda nasıl yapıldığını görsel anlatımlarla sizlere aktaracağız.

Bilgisayar Klavyesinde Hashtag (Heştek) İşareti Yapma

Hashtag işaretinin sosyal medyada kullanılması Twitter aracılığıyla başlamıştır. Bu platformda gündemi özetleyen, birçok kişi tarafından kullanılan kelimeler sürekli olarak Trend Topic listesinde bulunuyor. Trend Topic listesinde yer alan bir kelimeyi kullanarak o kelime hakkında yorum yapmak istediğinizde (#) işareti size yardımcı olacaktır. Bu durum Instagram’da da aynı şekilde geçerliliğini korumaktadır.

Klavyeden Hashtag (Heştek) Sembolü: Alt Gr + 3 (Üç)

Bu kombinasyonu kullanarak klavyenizden heştek işaretini yapabilirsiniz. Bir diğer alternatif yöntem ise karakter eşlem tablosunu kullanmaktır. Bu tabloyu aşağıdaki adımlar neticesinde açabilirsiniz.

 • Başlat Menüsü” bölümüne girin ve “Çalıştır” yazın.
 • Çalıştır” penceresine “charmap” komutunu girin.
  "charmap" Komutu
 • Yazı Tipi” olarak “MS Gothic” seçimini tamamlayın.
 • Gelişmiş Görünüm” butonuna dokunun ve “Unicode’a Git” ibaresinin karşısındaki kutucuğa “0023” yazın.
  Gelişmiş Görünüm ve Unicode'a Git
 • Seç” ve ardından “Kopyala” butonuna basarak heştek işaretini kopyalayın.

Hashtag (#) işaretini bu adımlar sonucunda rahatlıkla dilediğiniz platformda kullanabilirsiniz.

Hashtag (Heştek) İşareti Kopyala – Yapıştır Olarak Kullanma

Instagram ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformlarını sık sık kullanan kişiler herhangi bir konudan bahsetmek için heştek işaretini kullanıyor. Her ne kadar bu işareti kullanıyor olsalar da klavyede heştek işaretinin nasıl yapıldığını bilmediklerinde bu durum adeta sorun niteliği kazanıyor. Hâl böyle olunca ilgili işareti bir önceki paragrafta anlatıldığı gibi yapmak yerine “Kopyala – Yapıştır” taktiğiyle uygulamak istiyorlar. Biz de sizlere hashtag işaretini klavyede kolayca yapmanız için alt kısımda ilgili işareti kopyalanmaya hazır olarak veriyoruz.

Hashtag (Heştek) İşareti (Kopyala – Yapıştır): (#)

Telefon Klavyesinden Hashtag (Heştek) İşareti Yapma

Instagram ve Twitter uygulamalarının günümüzde genellikle akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar aracılığıyla kullanılması kişilerin hashtag işaretinin telefondan nasıl yapıldığını öğrenme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Bu sembol bilgisayarda olduğu gibi telefonlarda da oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor. Sembolü yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Android Telefonlarda Hashtag İşareti Yapma Adımları

 • Telefon klavyesini açın.
 • Klavyenin sol alt köşesindeki “Sym” tuşuna basın. (Samsung ve Huawei)
  "Sym" Butonu
 • @” işaretinin yanındaki “#” sembolüne dokunun.
  "#" Sembolü

Bu üç adımın ardından telefondan hashtag işareti nasıl yapılır sorusunun yanıtına ulaşabileceksiniz. Her ne kadar farklı bir marka olsa da iPhone’da hashtag işareti yapmak da oldukça kolaydır.

Apple – iOS Cihazlarda Hashtag İşareti Yapma Adımları

 • Telefon klavyesini başlatın.
 • İlk olarak sol alt köşedeki “123” tuşuna, ardından “#+=” tuşuna basın.
  "123" ve "#+="
 • En üstün 5. sırasındaki “#” butonuna dokunun.
  "#" İşareti

Apple – iOS telefonlarda heştek işaretini yapmak için bu adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Bu içeriğimizde “Klavyede Hashtag (Heştek) İşareti Nasıl Yapılır” ve “Telefonda Hashtag (Heştek) İşareti Nasıl Yapılır” sorularını yanıtladık. İçerikte sizler için adım adım anlattığımız işlemleri eksiksiz bir şekilde uygulayarak ilgili işareti rahatlıkla yapabilirsiniz.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin