Bilgi

Klavyede Türk Lirası ( ₺ ) İşareti Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde sizlere Türk lirası ‘’₺’’ işaretinin anlamını, nasıl ortaya çıktığını ve klavyeden Türk lirası işaretinin ‘’₺’’ nasıl yapılacağı hakkında bilgiler aktaracağız.

Öncelikle Türk lirası ‘’₺’’ işaretinin anlamını ve nasıl ortaya çıktığından bahsedelim. Daha sonrasında ise klavyede Türk lirası ‘’₺’’ işareti nasıl yapılır? Sorusuna ayrıntılı olarak cevap verelim.

Türk Lirası (₺) İşareti Hakkında Bilgiler

Türk lirasına kazandırılan itibarı perçinlemek ve dünyada bilinirliğini arttırmak amacıyla Merkez Bankası’nın düzenlemiş olduğu yarışmada Türk lirasını simgeleyen bu ‘’₺’’ işaret paramızın yeni simgesi olarak kabul edilmiştir.

Çıpaya benzeyen bu ‘’₺’’ işaret, paramızın kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman olduğunu vurgularken, ‘’₺’’ işaretindeki yukarı doğru kıvrımlı çizgilerde paramızın yükselen bir değer olduğunu sembolize etmektedir.

Peki ülkemizin itibarını simgeleyen Türk lirası ‘’₺’’ işaretini bilgisayarımızda gösterebilmek mümkün müdür?

Klavyede Türk Lirası ( ₺ ) İşareti Nasıl Yapılır?

Yeni sürümlü Windows bilgisayarları ele aldığımızda Türk lirası (₺) işaretini yazabilmek oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken kısa yoldan, klavyenizdeki ALTGR+T veya CTRL+ALT+T tuş kombinasyonlarına birlikte basarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemle artık Türk lirası (₺) işaretini kolaylıkla klavyenizde kullanabilirsiniz.

Klavyede Türk Lirası (₺) İşareti Nasıl Yapılır?

Eski sürüme sahip Windows kullanıcıların yapması gereken ise sadece aşağıda belirtmiş olduğum linke tıklayıp güncellemeyi yüklemesidir. Yüklenen güncellemenin ardından siz kullanıcılarda klavyenizdeki ALTGR+T veya CTRL+ALT+T tuşlarına basarak kolaylıkla Türk lirası (₺) işaretini sayfanızda görebilirsiniz.

32 Bit Sürümler İçin: https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=34836

64 Bit Sürümler İçin: https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=34825

Yukarıda yer alan güncellemeler Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 işletim sistemleri ile uyumludur. Bu güncelleme Microsoft tarafından yeni Türk lirası simgesi için yayınlanmıştır.

Ayrıca bilgisayarınızda bulunan Windows sürümünün kaç bit olduğunu bilmiyorsanız, aşağıdaki işlem adımlarını takip ederek bilgi edinebilirsiniz.

Masaüstünüzdeki ‘’Bilgisayarım’’ simgesine sağ tıklayıp, ‘’Özellikler’’ tuşuna bastıktan sonra açılan pencerede ‘’Sistem Türü’’ yazan kısımdaki yerin karşısında bulunan ‘’32 Bit’’ veya ‘’64 Bit’’ işletim sistemi yazısından öğrenebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu