Anasayfa » Yazılım » Klavye Düzeni Değiştirme

Klavye Düzeni Değiştirme

Windows 8 ve Windows 7  de Klavye düzeni  nasıl değişir ve nasıl bir adım izlememiz gerektiğini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Yeni bir Windows kurulumu sonrası klavye düzenimiz değiştirmek isteyebiliriz Q Klavye düzeninde olan bir Windows eğer  F Klavye düzenini kullanan bir kullanıcıya  Q Klavye düzeni kullanımı  biraz zor olabilir veya yeni satın aldığınız klavye düzenini Windows klavye düzeni ile değiştirmek isterseniz yapacağınız işlemler  çok kolay sadece birkaç doğru işlem ile kullandığınız Windows işletim sisteminin klavye düzenini değiştirebilirsiniz.

Aşağıda işletim sistemlerine göre klavye düzen değişimini anlatalım.

Windows 8

Windows 8 İşletim sistemi kullanıyorsanız belirtilen adımlar ile klavye düzenini değiştirebilirsiniz.

Mouse imlecini masaüstünün sağ üst köşesine doğru götürün ve çıkan bölümde ayarlar kısmına tıklayın.

Ayarlar bölümünde sağ en alt kısımda bilgisayar ayarlarını değiştir yazan yere tıklayın.

Karşınıza gelen ekranda Zaman ve Dil Yazan Yere Tıklayın

Bölge ve Dil  Yazan bölüme tıklayın.

Karşınıza çıkan ekranda Diller Kısmı bulunmakta burada kullandığınız dilin üstüne gelin (Örnek Olarak Türkçe) ve bir defa tıklayın ardından seçenekler deyin.

Seçenekler bölümüne geçtikten sonra klavye ekle ve klavye düzeniniz olacaktır. Burada klavye ekleyebilir ve silebilirsiniz.

Klavye Düzeni Değiştirme

Windows 7

Windows 7 İşletim sistemi için klavye düzeni değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Başlat – Denetim Masası – Bölge ve Dil – Klavyeler ve Diller – Klavye Değiştir

Karşınıza çıkan ekranda kullandığınız klavye düzenini görebilirsiniz. Sağ bölümde ekle butonuna tıklayarak yeni bir klavye düzeni ekleyebilir veya kaldır butonu ile klavye düzeni silebilirsiniz. İşleminiz bittikten sonra uygula tamam deyip çıkabilirsiniz.

Klavye Düzeni Degiştirme 1

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*