Ana Sayfa Yazılım Klasörü Dosyası Yapma

Klasörü [.ISO] Dosyası Yapma [Kolay Yöntem]

Klasörü [.ISO] Dosyası Yapma [Kolay Yöntem]

ISO, geçmişten günümüze popüler depolama aygıtları arasında yer alan DVD ve CD sürücülerinin biçim uzantısıdır. PowerISO ve Folder2Iso gibi programlar aracılığıyla [.ISO] uzantılı dosyaları farklı cihazlarda açabilir ve içindeki belgelere ulaşabilirsiniz. Birçok kullanıcı cihazda bulunan klasörleri daha güvenli hale getirmek için ilgili uzantıya dönüştürerek farklı kişilerle paylaşmak istiyor. Bu da daha önce adını verdiğimiz programlar aracılığıyla kolay bir hal alıyor. Bu içeriğimizde klasörü ISO dosyası yapma ile ilgili tüyolar vererek işlemleri daha kolay yapmanızı sağlayacağız.

Yöntem 1: Folder2Iso Programıyla Klasörleri [.ISO] Haline Getirme

Folder2Iso, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda yer alan herhangi bir dosyayı CD ve DVD’ye ihtiyaç duymadan açmayı sağlayan bir program olarak piyasaya sürüldü. Gün geçtikçe kullanıcı talepleri klasörleri [.ISO] yapma doğrultusunda şekillendiği için bu konuda da destek verilmeye başlandı.

  • Folder2Iso programını buradan indirin.
  • İlgili programı kurduktan sonra başlatın.
  • Select Folder” seçeneğine dokunun ve dönüştüreceğiniz klasörü seçin.
  • Select Output” butonuna basıp dosya yolunu belirleyin.
  • Generate Iso” ile klasörü [.ISO] yapma işlemini gerçekleştirin.

Bu adımların ardından belirlediğiniz dosya [.ISO] uzantısına göre şekillendirilecek ve herhangi biriyle paylaştığınızda yine [.ISO] dosyalarını açmaya olanak tanıyan programlar aracılığıyla açılabilecektir. Bu programın kullanımı size zor gelirse bir sonraki başlıkta değerlendirdiğimiz “PowerISO” programını kullanabilirsiniz.

Yöntem 2: PowerISO Programıyla Dosyaları [.ISO] Uzantılı Yapma

PowerISO, aslında ilk amaç olarak [.ISO] uzantılı olan dosyaları açmak için kullanılmaktadır. Her ne kadar amaç bu şekilde olsa da cihaz içerisinde yer alan bir dosyanın uzantısını değiştirmek ve [.ISO] haline getirmek isterseniz yine bu programı kullanabilirsiniz.

  • PowerISO programını buradan indirin.
  • Programın kurulumunu tamamlayın.
  • Programı açtıktan sonra “Add” simgesine dokunun.
  • [.ISO] yapacağınız dosyayı seçin ve tekrardan “Add” butonuna basın.

PowerISO ile anlatılan dört adımı gerçekleştirdikten sonra klasörü [.ISO] yapma işlemini rahatlıkla gerçekleştirebileceksiniz.

Bu içeriğimizde PowerISO ve Folder2Iso adlı programları kullanarak klasörleri [.ISO] uzantılı yapmak için gerekli olan adımlardan bahsettik. Her iki program da ücretsiz bir şekilde internetten indirilebildiği için dönüştürme işlemini herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirebilirsiniz.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin