Ana Sayfa Eğitim Kitap Okuyucu Nedir? Alınır Mı?

Kitap Okuyucu Nedir? Alınır Mı?

Kitap Okuyucu Nedir

Bilindiği üzere korona salgını başladığından beri birçok üniversite online eğitime geçmiş durumda. Bu durumun aylardır devam etmesiyse kitaplar notlar vb. eğitim materyallerinin dijital platformlara taşınmasıyla sonuçlandı. Elbette durum buyken birçoğumuz belki de saatlerce bilgisayar başında ders çalışmak zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla tam da böyle bir dönemde sizlere E-Kitap okuyucu hakkında bilgi vererek hem ders notlarınız hem de okumak istediğiniz kitaplar için E-Kitap okuyucu almanın ne gibi avantajları ve dezavantajları olduğundan bahsedeceğiz. Böylece sizler de E-Kitap okuyucu alınır mı? Sorusuna cevap bulabilirsiniz. Dilerseniz E-Kitap okuyucu hakkında mutlaka bilmeniz gerekenleri maddeler halinde sıralamakla başlayalım:

 • E-Kitap okuyucularda E-INK (Elektronik mürekkep) teknolojisi bulunmaktadır (Bu teknoloji herhangi bir tablette ya da bilgisayarda bulunmamaktadır).
 • E-INK teknolojisi gözleri yormadan, gerçek kitap okuma deneyimine yakın, daha iyi bir okuma konforu sağlamak için tasarlanmıştır.
 • E-Kitap okuyucu, tabletlerdeki gibi; uygulama yüklemek, internette gezinmek, video izlemek için tasarlanmamıştır. Bazı modellerde müzik dinleme desteği bulunsa da birçoğunda bu işlemleri yapmak mümkün değildir.
 • E-INK teknolojisinde görüntünün oluşumu ve size aktarımında herhangi bir ışık kaynağı bulunmamaktadır. Ancak bazı modellere gece de okuyabilmek için aydınlatma teknolojisi eklenmiştir (Bu teknoloji yine tablet ve telefonlardan oldukça farklıdır. Bu cihazlarda olduğu gibi ekran arkasından verilen, direkt olarak gözünüze ulaşan aydınlatma yerine ekranın yan taraflarından verilen ve doğal ışığa yakın bir deneyim sunan aydınlatma söz konusudur).
 • Bu cihazların şarjları yaklaşık 1 ay gidebilmektedir ve birçoğu PDF dahil olmak üzere birçok formatı desteklemektedir.

Maddelerde de anlaşıldığı üzere E-Kitap okuyucu ve tabletin kullanım amaçları da içerdiği teknolojiler de birbirinden farklıdır. Dolayısıyla tablette rahatça kitap okumak mümkün olmazken, E-Kitap okuyucuda da internette gezinmek ve video izlemek mümkün değildir. Dolayısıyla ikisini karşılaştırmak son derece anlamsızdır.

Dilerseniz örnek olması açısından E-Kitap okuyucunun bizlere nasıl bir görüntü sunduğunu görmek için sizlerle bir görsel paylaşalım.

Kitap Okuyucu Nedir

 • Elbette bu görsel size kabaca bir fikir verse de yine de bu görüntüyü de bilgisayar ya da tablet üzerinden görüntülediğiniz için, E-INK teknolojisinin farkını tam olarak anlamanız mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla sizlere E-Kitap okuyucu almadan önce en azından ilgili mağazalara giderek çıplak gözle E-Kitap okuyucuyu görmenizi tavsiye ederiz.

Artık E-Kitap okuyucu hakkında tüm ana bilgileri sizlerle paylaştık. Dilerseniz sizlere daha detaylı bilgiler vererek bu cihazı kullanmanın avantajları ve dezavantajlarından bahsedelim.

E-Kitap Okuyucu Kullanmanın Avantajları:

 • Sayfaların basılması söz konusu olmadığı için bu sayfaların üretimi için ağaçların kesilmesine de gerek kalmayacaktır. Kısacası E-Kitap okuyucu kullanmak oldukça doğa dostu bir davranıştır.
 • Okuduğunuz E-Kitaplarda dilediğiniz bölümün altını çizebilir, bu bölümler üzerine notlar alabilir ve tüm bunları kaydedebilirsiniz. Ayrıca, bölümler arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabilir ve kaldığınız yere sanal ayraç yerleştirebilirsiniz.
 • Bazı E-kitap okuyucu modellerinde sözlük ve wikipedia desteği bulunmaktadır. Dolayısıyla okuduğunuz kitaplarda bilmediğiniz kelimeleri anında öğrenebilir ve İngilizce bir sözcüğün anlamını tek bir dokunuşla öğrenebilirsiniz (Türkçe’ye çevirebilirsiniz).
 • E-Kitap okuyucu ile binlerce kitabı yanınızda taşıyabilir ve istediğiniz an istediğiniz kitabı görüntüleyebilirsiniz.
 • İnternet platformunda bulunan tüm metinleri E-Kitap okuyucunuza gönderebilirsiniz. Dolayısıyla yalnızca kitapları değil gün içerisinde okumanız gereken her şeyi E-Kitap okuyucuya göndererek okuma işlemi için tablet ya da telefon kullanmayı bırakabilirsiniz.
 • Okuduğunuz dokümanda; yazı stilini, yazı boyutunu, satırlar arasındaki boşluğu, yazıların koyuluğunu, kalınlığını ve daha birçok detayı dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
 • Bazı E-Kitap okuyucu üreten firmaların mağazalarında ücretsiz E-Kitaplar bulunmaktadır. Bunlardan faydalanabilirsiniz.
 • E-Kitap okuyucuların çoğu AZW3, AZW, TXT, PDF, MOBI (DRM korumasız), PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP olmak üzere birçok formatı desteklerler.

E-Kitap Okuyucu Kullanmanın Dezavantajları:

Kitap Okuyucu Nedir

 • Okumak istediğiniz kitapların E-Kitap versiyonu bulunmayabilir. Bu da bazı kitapları E-Kitap Okuyucu ile okuyamayacağınız anlamına gelmektedir.
 • Kullanımı yaygın olmadığı için okuduğunuz birçok kitabı arkadaşlarınızla paylaşmanız mümkün olmayacaktır.
 • Elbette kitabı somut olarak elde tutmanın, kitap sayfalarından gelen kokuyu duymanın, kısacası kitabı hissetmenin verdiği birçok hazzı tecrübe etme olanağı da sonlanacaktır.
 • Çoğu E-Kitap okuyucunun PDF formatı desteği oldukça zayıftır ve PDF deneyimi kullanıcıları memnun etmemektedir. Ancak isterseniz PDF dosyalarını, internet aracılığıyla, oldukça kolay bir şekilde E-Kitap okuyucuların desteklediği MUBI ya da E-PUB formatına dönüştürebilirsiniz. Dolayısıyla buna tam anlamıyla bir dezavantaj demek de doğru olmayacaktır.

Gördüğümüz gibi E-Kitap okuyucu sahip olmanın sunduğu avantajlar dezavantajlardan oldukça fazladır. Ancak şunu da unutmamak gerek ki E-Kitap okuyucu satın aldıktan sonra da normal kitap satın almaya devam edebilirsiniz. Dolayısıyla oluşan bazı dezavantajları zaman zaman normal kitap satın alarak giderebilirsiniz.

Böylece bir makalemizin daha sonuna geldik. Dileriz verdiğimiz bilgilerle aklınızdaki E-Kitap okuyucu alınır mı? Sorusuna cevap verebilmişizdir. Konuyla ilgili bize sormak istediğiniz sorular veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa, makalemizin altında yer alan yorum yap kutusu aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İletişim Nedir? İletişim Türleri Nelerdir?

İlginizi Çekebilir: Makale Örnekleri Neler? Akademik – Bilimsel Makale Örnekleri

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin