Mobil

Kilitlenen Android Telefonlar Nasıl Açılır? – Çözüm Yolları

Android uygulamalı telefonlarda en önemli problemlerden biriside ekran şifresini hatalı girerek, şifre’nin kilitlenmesidir. Bu problem genel olarak birçoğumuz tarafından çok da önemli görülmemektedir. Ancak böyle bir şifre kilitlenmesi durumunda, telefonumuzda kayıtlı olan mesaj, görsel ve video kayıtları, telefonunuza not etmiş olduğunuz tüm bilgiler silinecektir.

Böyle bir durum olmasını aslında hiçbirimiz istemeyiz. Çünkü bu materyaller bizim için gerekli olan ve bizim için önemli belgelerdir. Şifre kilitlenmesi durumunda bunların hepside, Android telefonunuza format atmanız dahilinde silinecektir. Çünkü telefon kendisini sıfırlamış olur yani, fabrika ayarlarına geri dönmesi demektir.

Ayrıca Android telefonunuza kayıtlı oyun ve diğer materyallerde silineceğini söylemeden geçemeyeceğim. Bu durumu engellemek için birçok çözüm bulunmaktadır. İsterseniz kısaca bunlardan bahsedelim. Öncelikle telefonuz Android uygulamalı bir telefon ise yeni gelen güncelleme sayesinde telefonunuza yedek pin belirleyerek asıl pini hatalı girmeniz dahilinde yedek pin’den telefonunuzu açabilirsiniz. Bu yedek pin sayesinde de hiçbir uygulamanız silinmeden telefonunuzu kurtarabilirsiniz.

Ayrıca telefonunuza uygulama yüklerken açmış olduğunuz Google yani g-mail adresi ve şifresini girdiginizde’de telefonu kurtarma ihtimaliniz bulunmaktadır. Ancak herhangi bir şekilde bu uygulamalardan hiçbirini yapamadığınız takdirde tek çözüm telefona format atmanız kalacaktır.

Kilitlenen Android Telefonlar Nasıl Açılır? - Çözüm Yolları

Kısaca telefona nasıl format atacağınızı anlatalım… Öncelikle telefonunuzu kapatmanız gerekecektir. Daha sonra ses artırma tuşuna ve güç tuşuna (Bazı modellerde Home tuşu’da kullanılmaktadır) aynı anda basmanız gerekmektedir.

Bundan sonraki aşamada karşınıza Android telefonlar için kullanılan recovery işlem menüsü açılacaktır. Bu menüden ise ‘’wipe data / factory reset ‘’ menüsünü seçmelisiniz. Bu işlemi yaparken unutmamanız gerek bir durum daha vardır.

Kilitlenen Android Telefonlar Nasıl Açılır? - Çözüm Yolları

Bu durum ise artık format atma işleminde dokunmatik ekranınızın çalışmaması ve format atma işlemini sadece ses açıp, kapatma tuşlarından yönlendirmeniz olacaktır.

Kilitlenen Android Telefonlar Nasıl Açılır? - Çözüm Yolları Kilitlenen Android Telefonlar Nasıl Açılır? - Çözüm Yolları

Factory reset tuşuna basabilmeniz için ise android telefonunuzun güç tuşuna basmanız gerekmektedir. Sonraki aşamada ise karışınıza gelen seçeneklerden ”Yes – delete all user data” seçeneğini seçmek olacaktır. Telefonunuz otomatik olarak kendisine format atacak ve bu format sonrasında karışınıza gelen seçeneklerden ”Reboot system now” Seçerek Android telefonunuzu yeniden başlatılmış ve fabrika ayarlarına dönüş sağlanmış olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu