Teknoloji

Kendi Basıncını Ayarlayan Akıllı Lastik Continental CARE!

Araç teknolojilerinde çok hızlı bir gelişim söz konusu. Otonom araçlar, elektrikli yeni araç sistemleri derken yavaş yavaş markaların bu alana yatırımlar yapmaya başladığını görüyoruz. Sadece otomobillerin motor kısmında ya da araç içi teknolojileri kısmında gelişim söz konusu değil. Bunun yanında ek birimlerde de yeni teknolojilerle karşı karşıya kalıyoruz. Continental CARE lastikleri en iyi örneklerden biri oldu.

Bir nevi akıllı lastik olarak değerlendirebileceğimiz Continental CARE, kendi içerisinde bir teknoloji barındırıyor ve araç sistemlerini destekleyici, önemli artılar sunuyor. Kısa süre önce tanıtılan yeni nesil lastiklerin tam olarak neler sunacağına bakalım.

Continental CARE Nasıl Bir Avantaj Sağlıyor?

Kendi Basıncını Ayarlayan Akıllı Lastik Continental CARE!

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni nesil lastikler, kendi içerisinde özel bir sensör sistemine sahip. Lastiklerin içerisinde yer alan bu sensör sistemi, 3 farklı bölümde ölçüm yapabiliyor. Lastiğin ne kadar ömrünün kaldığı, lastiğin diş derinliklerinin ne kadar olduğu ve lastiğin basınç değerinin ne olduğunu ölçebilen sensör sistemi, bu değerleri değerlendirebiliyor.

Lastik içerisinde yer alan kablosuz bağlantı sistemleriyle beraber algılanan değerler, araç içerisinden okunabiliyor. Continental, kullanılan sensör sistemini “Connected, Autonomous, Reliable, Electrified” olarak isimlendirmiş durumda. Zaten “CARE” ifadesi de bu isimlendirmenin bir sonucu.

Lastik Basıncı Otomatik Ayarlanacak

Kendi Basıncını Ayarlayan Akıllı Lastik Continental CARE!

Sensörlerden elde edilen veriler doğrultusunda devreye giren özel bir mekanizma söz konusu. Sürekli lastik değerlerini okuyacak olan sensörler, havanın azaldığını tespit ettiği zaman, Continental CARE içerisinde yer alan basınç teknolojisi devreye girecek.

Lastiğin hareketinden güç alan santrifüj pompasıyla beraber istenen basınç seviyesine yeniden ulaşılması sağlanacak. Continental tarafından açıklanan değerlere göre, trafikte yer alan araçların %25’inde lastik basıncı istenen değerden 7.5 psi daha düşük.

Bu da yakıt tüketiminin artmasına neden olmakta. Bu noktada lastik içerisinde kullanılan akıllı santrifüj pompası, uygun basınç değerini sürekli olarak ayarlayarak sorunun önüne geçmiş olacak.

Kendi Basıncını Ayarlayan Akıllı Lastik Continental CARE!

Basınç sistemi bir yana, lastiklerde yer alan dişler ve lastik ömrü için de özel bir sensör sistemi var. Bu sensör sistemi, lastikler ömrünü tamamladığı zaman araç içerisinde uyarı gösterilmesini sağlayacak. Böylece sürücüler için ekstra bir yol güvenliğinin sağlandığını göreceğiz.

Tüm bu özelliklerle beraber Continental CARE lastiklerinin ne zaman kullanıma gireceği konusunda bir açıklama yapılmadı. Şu an hangi araç modellerinde yenilenmiş olan Continental lastiklerine yer verileceği bilinmiyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu