Yazılım

Kayıp veya Silinen Dosyaları Kurtarma

Silinen dosyalarınızı kurtarma işlemi bu yazımızda sizlerle. Bilgisayarlarımızda vazgeçilmezlerimiz vardır. Bazı dosyalarımız bizim için önemli ve bir şey olsun istemeyiz. Dosyanızı yanlışlıkla sildiyseniz, geri dönüşüm kutusundan kurtarabilirsiniz. Ama geri dönüşüm kutusundan da sildiyseniz ya da birisi tarafından silinmiş olabilir. Bir virüs ya da yaptığınız yanlış bir işlem de verilerinizi silebilir.

Bu gibi durumlar için üzülmenize gerek yok, silinen verilerinizi kurtarmak mümkün.

Neredeyse tüm hayatımızı bilgisayarlarımıza kaydettiğimiz için bize dair tüm veriler dijital olarak bilgisayarlarımızda saklanıyor. Okulunuza ait dersleriniz, ödevleriniz, projeleriniz olabilir. İş yerinize ait dosyalarınız, taslaklarınız, planlarınız da olabilir, ya da sevdiklerinize ait bir şeyler..

Silinen dosyaları geri getirmek için bu yazılımı denemenizde fayda var. Evet şimdi adım adım silinen dosyalarınızı geri getirmeye yaklaşalım.. Bilgisayar konusunda şöyle bir gerçek var ki; dosyanız silindiği zaman esasında tamamen silinmiyor. Hard disk’ iniz basit birkaç işlemle kaybettiğiniz verileri tekrar yazılabilir hale getiriyor.

Veri kurtarma programları ne yapıyor diyecek olursanız; diskinizin temel görevleri üzerinde biraz kurcalama yapıp eski dosyalarınızı geri getirebiliyor. Çoğu durumlarda da bu programlar geçerli olmakta.

Kayıp veya Silinen Dosyaları Kurtarma

Silinen Dosyalarınızı Geri Getirin

Recuva Programı, kullanıcılarına silinen dosyaları geri getirmek için yardımcı olan ücretsiz olarak dosya kurtarma programıdır. Bu program Türkçe dil seçeneğini de sunuyor üstelik.

Recuva kullanarak; sıkıştırılmış arşiv dosyaları, ofis dokümanları, resim, müzik, video dosyaları ve daha birçok farklı formatta dosyayı kurtarabilirsiniz.

Kayıp veya Silinen Dosyaları Kurtarma

Recuva, size kurtarmak istediğiniz dosya türünü belirlemeniz için olanak veriyor. Bu sayede aradığınız dosyalara daha kolay ve hızlı erişebilirsiniz. Recuva yazılımı, silinen dosyalarınız için standart arama yapabilir, standart arama sonucunda bulamadığınız dosyalar için de daha kapsamlı arama imkanı sunmaktadır.

Silinmiş dosyaları aradığınız da sonuçlar size ayrı bir pencere olarak verilir ve resim, video gibi dosyalar için de küçük önizleme görüntüleri sunuyor.

Recuva Programı’ nı bilgisayarınıza nasıl kuracaksınız?

Kurulum sırasında istediğiniz dil seçeneğini seçtikten sonra, sonraki adımda ise size yazılımı hangi diske kurmak istediğinizi soruyor.

Programın daha hızlı ve iyi çalışması için Windows’ un yüklü olduğu sürücüye kurulum yapmanız sizin için daha iyi olur. Kurulum bitiminden sonra, Recuva Sihirbazı ufak bir tarama ile bilgisayarınızda silinmiş olan verilere göz atabilirsiniz. Arama alanını daraltmanız programa yardımcı olacak daha kısa sürede taramayı tamamlamanıza yardım edecektir.

Kayıp veya Silinen Dosyaları Kurtarma

İNDİR

Recuva Sihirbazı’ nı Nasıl Kullanacağız?

Sihirbazda belirli bir konuyu seçtikten sonra hangi dosya yolları üzerinde tarama yapmak istediğinizi soracaktır. Silinen dosyaları geri getirmek için dosyanın silinmeden önce nerede olduğunu belirtmeniz önemli. Dosya konumunu bilmiyorsanız ya da hatırlamıyorsanız eğer, yerini bilmediğini belirten yeri işaretleyin.

Eğer silinen dosya kısa bir süre önce silindiyse; bu tarama işe yarayacaktır. Ama dosya uzun bir süre önce silinmişse uzun tarama metodunu seçmeniz gerekmekte. Derinlemesine tarama diskinizin boyutuna göre biraz fazla sürebiliyor. 1 saatten fazla sürebilecek bir süreyi göze almalısınız.

Gelişmiş kipe geçerek, daha düzgün tarama için ayarlar yapın.

İlk olarak programın sağ üst kısmında bulunan, gelişmiş kipe geç sekmesine tıklayın. Karşınıza gelen ekranda ayarlar sekmesine tıklayın. Buradan da eylemler kısmından, Gizli sistem klasörlerinde bulunan dosyaları göster ve Güvenli silinen dosyaları göster seçeneğini seçin.

Bu yöntemle daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Aynı bölümde bulunan, Silinmemiş dosyalar için tarama yap kısmını işaretlerseniz eğer; formatlanmış hard diskiniz içinde bulunan verileri de taratabilirsiniz.

Formatlanmış verileri de kurtarmanız mümkün.

En çok işinize yarayacak özelliği belki de bu olabilir. Sabit diskinizde formatlanmış verileri bu şekilde kurtarabilirsiniz. Yine ayarlar menüsünden, eylemler kısmını seçiyoruz. Karşınıza gelen sekmede, ‘silinmemiş dosyalar’ için tarama yap seçeneğini seçin.

‘Kurtarılıyor’ menüsünden ise ‘dosya yapısını kurtar’ ı işaretleyin. Bu işlemden sonra taramayı başlatın. Tarama sonrası, üzerinde hiçbir şey yazmayan dosyalar karşınıza gelecek. Bu sayede buradaki dosyalarınız da kurtarabilirsiniz.

Kayıp veya Silinen Dosyaları Kurtarma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu