Teknoloji

Kaspersky Sosyal Robot Deneyi

Sürekli gelişen robot teknolojilerinden söz ediyoruz. İnsansı hareketleri dikkat çeken robotlar, yapay zeka ile yorumlama yapabilen robotlar derken, bu alanda çok hızlı bir gelişim söz konusu. Bir yandan sürekli robot teknolojilerinin ne kadar başarı gösterdiği konuşuluyor ancak bir yandan da insanların bu gelişim sürecinden çekindiği görülüyor. Bilimkurgu filmlerinde yer alan robotların dünyayı istila etmesi senaryolarının gerçekleşmesinden korku duyuluyor. Kaspersky tarafından yapılan sosyal robot deneyi ise tam olarak bu korkuya odaklanmış durumda. Deney, robotların insanları nasıl etki altına alabileceğini gösteriyor.

Kaspersky, Robotların İnsanları İkna Edebileceğini Kanıtladı

Bu deney için insanlarla etkileşime girebilen robotlar hazırlanmış. İnsanlarla etkileşim kurabilecek şekilde geliştirilen robotlar, 50 katılımcı ile teste sokuluyor.

Belçika’nın Ghent şehrinde çeşitli kurumlar tarafından kullanılan bir binada yapılan deneyde, robotun girişe yerleştirildiği belirtildi. Kapıdan geçmek isteyen personellerden, kapıdan geçip kendisini takip etmelerini isteyen robot, çalışanlara kapıyı açtırmaya çalışıyor.

Kapıdan geçmek için personelin güvenlik kartlarını okutması ve kimliklerini onaylaması gerekiyor. Yani kapıdan geçmek için belli güvenlik prosedürlerini aşmak gerekiyor.

Kaspersky Sosyal Robot Deneyi

Çalışanların tamamı robota inanmıyor olsa da %40’lık bir kısmı robotu dinliyor ve giriş kartlarını okutup, robot içeri girene kadar bekliyor. Aynı testi robotu pizzacı rolüne sokup, teslimat getirdiğini yönünde bir mizansen yaparak uygulayan Kaspersky, çok daha yüksek bir oranda başarı elde ettiklerini açıkladı.

Test burada son bulmuyor. Kaspersky sosyal robot deneyinin bir de ikinci kısmı var. İkinci kısımda ise robot insanlarla sohbet ediyor ve önceden belirlenen sorular soruyor. Bu sorular kişisel bilgilerle alakalı olan sorular. Şaşırtıcı bir şekilde katılımcıların birçoğu robotun sorularını yanıtlıyor ve kişisel bilgilerini robotla paylaşabiliyor.

Kaspersky sosyal robot deneyi gösteriyor ki yapay zeka kontrolündeki robotların insanları etkilemesi mümkün. Yakın gelecekte insansı robotların dünyayı yok etmesi gibi bir senaryonun doğabileceği fikrini oluşturan deney, kafaları karıştırmıyor değil.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu