Teknoloji

Karbondioksitten Enerji Üreten Yapay Yaprak Geliştirildi

Fosil yakıt tüketimine bağlı olarak karbon salınımı her geçen gün biraz daha artış göstermeye başladı. Karbon salınımının sürekli olarak yükselmesi, küresel ısınmanın etkilerinin de artması anlamına geliyor. Bilim dünyası ise yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek, hem karbon salınımını azaltmak hem de küresel ısınma etkilerini yavaşlatmak istiyor. Bu noktada sürekli yeni teknolojilerin geliştirildiğini görüyoruz. Son olarak karbondioksiti kullanarak enerji üretimi gerçekleştiren, yapay yaprak geliştirildiği açıklandı.

Yapay Yaprak Küresel Isınmanın Önüne Geçebilir

Yapay yaprak, tamamen bitkilerin yaptığı fotosentez işleminden örnek alıyor. Araştırma konusunda yayınlanan makalenin (Nature Energy) kapsamına baktığımız zaman, bilim insanlarının fotosentezi taklit ettiği görülüyor.

Karbondioksitten Enerji Üreten Yapay Yaprak Geliştirildi

Tıpkı fotosentez olayında olduğu gibi dışarıdan karbondioksit alınması gerekiyor. Yapay yaprağa verilen karbondioksit, bakır oksit adı verilen kırmızı bir tozla beraber işleme alınıyor. Bu şekilde yapay yaprak tüm karbondioksiti emiyor. Emilimin ardından ise yaprağın içerisinde işlemler başlıyor. İlk işlem aşamasında emilen gaz, metanol ve oksijen olarak dışarı veriliyor.

Burada salınan oksijen değil ama metanolü toplamak mümkün. Oluşan çözeltinin içerisinde metanol toplanıyor. Sonrasında çözeltinin belli bir derecede ısıtılması sağlanıyor. Isıtılmasının ardından elde edilen çözeltinin yakıt olarak kullanılmasının mümkün olduğu açıklamalarda yer aldı.

Karbondioksitten Enerji Üreten Yapay Yaprak Geliştirildi

Üretilen enerji ise oldukça sınırlı. Yani başlı başına bir enerji kaynağı olarak kullanılması mümkün değil. En azından şimdilik durum böyle. Üretilen metanol seviyesinin arttırılması ve aynı şekilde yapay yaprağın biraz daha geliştirilmesi durumunda, yeni bir enerji kaynağı oluşturulabilir.

Bu şekilde karbon salınımı oranını düşürecek sistemler üzerinde çalıştıklarını belirten bilim insanları, henüz yaprak teknolojisinin detaylarını açıklamadı. Muhtemelen yapay yaprak hem biraz daha gelişmiş bir sistemle güncellenecek hem de boyut olarak büyütülecek. Bu şekilde tek seferde daha fazla enerji üretilmesi mümkün olacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu