Bilgi

İş Hayatında Kadınlara En çok Kazandıran 11 Üniversite Bölümü

Kadınların aktif olarak iş hayatında olmaları, medeniyet seviyesinin yükselişi ile doğru orantılı bir gelişme olup hem bireyler hem de ülkemizi için sevindiricidir.

İş hayatında kadınların daha kolay gerçekleştirebileceğini düşündüren meslek kolları bulunsa da, bu yargıdan kazanıldığı hızda uzaklaşılması gerekir. Kadınlar da erkekler gibi her işi hakkıyla yapabilir. Gerekiyorsa ve şartlar o doğrultuda ilerlediyse, sanayi de araba tamiri işi ile uğraşabilir, metalürji mühendisi olabilir, dalgıç ve hatta balıkçı olabilir. Aksi düşünülen cinsiyetçi yaklaşımın zihinlerden uzak tutulması gerekmektedir. Bu yaklaşım ve türevlerinin ilerlemenin kendisine vurulacak en büyük darbe olduğunu her birimiz zihinlerimize kazımalıyız.

Meslek seçimlerinde sadece kadınlar için değil kadın erkek tüm bireyler için bazı unsurların dikkate alınması önem arz eder.

Bu unsurlar;

  • Mesleğin bireyi mutlu etmesi
  • Mesleğin yaşamsal faaliyetleri tamamlayacak kadar kazandırması
  • Mesleğin iş yükü ve kazancının orantılı olması
  • Çalışma şartlarının bireye uygun olması

Hayallerimizi süsleyen bölümlerin bazen tam da öyle olmadıklarını görüp büyük hayal kırıklıklarına uğramamak için henüz meslek seçiminin en başında, üniversite tercihi sırasında bu unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Bu yazımızda özellikle kadınların iş hayatında maddi açıdan tatmin edici meslek gruplarına nasıl yönelebileceklerini ele alıyoruz. Bu minvalde kadınlara en çok kazandıran 11 üniversite sıralamamız da şu şekildedir:

İş Hayatında Kazandıran Üniversite Bölümleri

Kadınlara İş Hayatında Kazandıran Üniversite Bölümleri

1. Dil Ve Edebiyat Bölümleri

Dil ve edebiyat bölümleri hangi dil kapsamında olursa olsun kadınların daha fazla başarı gösterdiği bölümlerdendir. Bu ayrılık tamamen kadın erkek beyninin yaratılış farklarından ortaya çıkıyor. Kadın beyninin karışık çalışma prensibi ile dil edebiyat bölümler kadınlara oldukça fazla kazandırıyor.

2. Ekonomi Finans Bölümleri

Erkek egemen bir meslek grubu gibi görünse de ekonomi ve finans üzerine eğitim alan kadınların sektörel bazda, yükselme imkânı oldukça fazla ve gelir imkânı da yüksek. Avrupa’da açıklanan kadın ekonomist gelirlerine bakıldığında kazancın yıllık ortalama 50.000 dolar olduğu görülüyor.

3. Tıp Ve Sağlık Eğitimleri

Bu bölümlerde de kadınlarla yapılan bir ters köşe bulunuyor. Sağlık bölümlerinde kadın hemşire yargısı çoktan yıkılmaya başlandı. Erkek hemşireler de sağlık sektöründe boy gösteriyor. Sağlıkçı olmak isteyen kadın bireylerin tek cephede mücadele etmeyeceklerini bilmeleri açısından önemli bir bilgi olduğunu düşünüyoruz. Özellikle ülkemizde aç kalmamanın garantörü olan tıp eğitimi, popülerliğini hiç kaybetmeyecek gibi görünüyor.

4. Fizik

Fizik, yıllardır kan ağlayan bölümlerin arasında başları çekmekle meşhur olan bölümlerden biri. Dengeyi değiştiren ne oldu, sorusunun cevabı ise tartışmasız NASA.
NASA kadın uzmanlara fazlaca önem veriyor. Bu doğrultuda artık fizik bölümü de kadınlar için çok kazandıran meslekler grubunda.

5. Dil Bilimi

Dil bilimi dil eğitiminden oldukça farklı. Bunu bölüm ve eğitim fakültesi arasında bulunan fark gibi düşünebiliriz. (Türk dili ve edebiyatı bölümü/ Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği gibi) Dünya dengelerinin içinde önemli görülen dil bilimi, kültürel dengeleri de etkiliyor. Bu yüzden hem farklı dillerde hem de Türkçe’ de çok fazla dil bilim uzmanına ihtiyaç var.

6. Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği eril cinsiyetini her geçen gün biraz daha geride bırakıyor. Çünkü sürprizimiz büyük kadınlarda bilgisayardan, kodlamadan, yazılımdan anlıyor.

7. İşletme

Kadın girişimcilere verilen destekler ve kadın girişimcilerin artması ile bu mesleğin neden kazandırdığı cevaplarına doğrudan ulaşabiliyoruz.

8. Mühendislik

Yine normları değişen bir diğer meslek grubu da mühendislik. Kadın mühendis olur mu sorusunun yerini mühendisimiz kadın olsun cümlesine bırakan düşünce sisteminin temeli, kadınların işlerinde titizlik göstermesinden kaynaklanıyor.

9. Mütercim Tercümanlık

Mütercim tercümanlık, dil bölümlerinden mezun olarak ya da bu bölümü okuyarak sahip olacağınız meslek grubu. Globalleşen dünyada daha fazla etkileşim için mütercimlere ihtiyaç duyuluyor.

10. Mimarlık

Kadınların bakış açıları ile değişen bir meslek grubu daha. Ayrıntıyı görmeyi seven kadınların başarı ile temsil ettiği bu bölüm kadınlara oldukça iyi paralar kazandırıyor.

11. Tarım

Yaratıcılığın sınırlarını zorlayan kadınlar, artık hayatın her alanında varlar. Tam da sanayi devriminden önce üretimde aktif rol oynadıkları zamanlardaki gibi. Tarım kapsamında kazanmak; organik tarım yapmak veya ziraat mühendisliği değerlendirilebilir. Her ikisi içinde üniversite eğitimi alma şansınız bulunuyor. Hangisini yapacak olursanız olun unutmayın ki toprak çok adil ve kadınlara da kazandırıyor.

Yazar Notu: Her meslek grubu ülkelerin bu mesleğe gösterdiği önem ve özen doğrultusunda şekilleniyor. Olmak istediğiniz kişi kim ise, hayaliniz ne ise ve hangi mesleği seçmek istiyorsanız onu seçmenizi öneririz. Çünkü her ne yaparsanız yapın inanarak yaptığınızda oradan gelir ve yaşama sevinci elde edersiniz.

Tüm kadınların ve erkeklerin yaşamda eşit haklarla var olmalarını ve öğrenek, üreterek dünyaya ışık saçmalarını dilerim.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu