Teknoloji

Kabinsiz Otonom Kamyon Scania AXL Ortaya Çıktı

Otonom araç teknolojileri, sadece binek araçlar için geliştirilmiyor. Binek araçların yanında yavaş yavaş otonom kamyonları ve otobüsleri de görmeye başladık. Bu alanda yeni örneklerden birisi de Scania AXL otonom kamyonları oldu. En köklü firmalardan biri olan İsveçli Scania firması tarafından tanıtılan yeni otonom kamyonlar, benzerlerinden çok daha farklı bir yapıya sahip.

AXL araçlarında kontrol için kullanılacak bir kabin bulunmuyor. Bunun yerine araçların merkez mekanizması üzerinden hareket ettiğini görmek mümkün oluyor. Yani tam otonom sistem kullanılıyor ve sürücüye gerek kalmıyor.

Scania AXL Madenlerde Kullanılacak

Kabinsiz Otonom Kamyon Scania AXL Ortaya Çıktı

Yeni nesil otonom kamyonların en büyük farkı kabininin olmaması. Pedalların, kontrol düğmelerinin hatta direksiyonun bulunduğu bir alan yok. Tamamen otonom bir sistem kullanılıyor. Aracın içerisinde yer alan kontrol mekanizması bir robot gibi hareket ediyor. Sürücüye ya da ek bir kontrole ihtiyaç kalmadan, kamyon çalışabiliyor.

Kabinsiz sistemin kullanılmasının getirdiği bazı gereklilikler var. Avrupa Komisyonu tarafından alınan kararlara göre, otonom araçlarda şu an için tamamen sürücüsüz sistemleri kullanmak güvenli değil ve yasak. Araç otonom sisteme sahip olsa da trafiğe çıkması için mutlaka sürücü kontrolünün olması gerekiyor. Burada otonom 2 teknolojisi devreye giriyor. Yani direksiyonun başında mutlaka bir sürücü olması lazım.

Kabinsiz Otonom Kamyon Scania AXL Ortaya Çıktı

Scania AXL bu noktada şartlara uymuyor. Scania, odak noktasının farklı olduğunu belirterek sorunu çözmüş durumda. Yani kabinsiz bir araç sunulacak ancak bu araç madenlerde kullanılacak. Direkt olarak trafiğe çıkmadığı ve maden gibi geniş bir alanda kullanıldığı için, herhangi bir güvenlik sorunu ortaya çıkmayacak. Sistem arıza yapmış olsa bile, araca güvenli bir şekilde müdahale edilebilecek.

Otonom sistemin dışında yakıt teknolojisi konusunda da farklı bir tercih söz konusu olacak. Otonom bir araç sunuluyor ancak aracın motoru elektrikli değil. Aracın motoru dizel. Fakat çevreyi kirletmemek adına biyoyakıt olarak bilinen, organik yakıt kullanılacak.

Tüm bu özelliklerle beraber maden firmalarının maliyetlerini aşağı çekmesi beklenen yeni araçların konsept aşamasında olduğunu ve geliştirmelerinin devam ettiğini belirtelim. Scania AXL otonom kamyonlarının piyasa çıkması için net bir süre verilmiyor. Tahmini olarak 2024 yılına kadar, kamyonların piyasa çıkması bekleniyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu