Teknoloji

Japonlar ALE-2 Uydusu ile Meteor Yağmuru Yapacak

Uzaya yönelik çalışmalara katılan ülkelerden birisi de Japonya oldu. Uzay araştırmaları bir yana, Japon asıllı firmaların bu alanda yeni yatırımlar yapmaya başladığını gördük. Son olarak Tokyo merkezli bir firma olan Astro Live Experiences firmasının uzay odaklı yeni bir çalışması duyuruldu. ALE-2 uydusunun adı verilen bu çalışmayla beraber yapay meteor yağmurlarının oluşturulması sağlanacak. Görev için geri sayımın başladığını da belirtelim.

ALE-2 Uydusu ile Yapay Meteor Yağmuru Oluşturulacak

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası üzerinden Rocket Lab roketleriyle fırlatılan uydu, kutup bölgesinden 400 km kadar yüksekliğe çıkacak. Toplamda 75 kg ağırlığında olan uydunun 60X60X80 ölçülerinde bir küp tasarımına sahip olduğunu da ekleyelim.

Minimal bir tasarımla oluşturulan uydu, tek başına bu görevi gerçekleştirmeyecek. Geçtiğimiz sene aynı proje için ALE 1 uydusunun gönderildiği duyurulmuştu. İlk uyduda fırlatılmak üzere 4 farklı renkte top bulunuyordu.

Japonlar ALE-2 Uydusu ile Meteor Yağmuru Yapacak

Pembe, beyaz, yeşil ve turuncu renkte topların bulunduğu uyduya ek olarak ikinci uydunun ise sadece mavi renkli topları bıraktığını görmek mümkün olacak. 2020 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilecek olan test kapsamında, her iki uydudan da özel toplar Dünya yüzeyine doğru bırakılacak.

Kutup noktasından bırakılacak olan topların, bir meteor gibi hareket edeceği düşünülüyor. Asıl amaç meteorların yörüngeye girmesi durumunda nasıl hareket edebileceklerinin test edilmesi. Bu şekilde ileri de doğabilecek olan herhangi bir tehdide karşı da önlem alınması bekleniyor. Bunun dışında hava olayları açısından da önemli verilerin elde edilmesi söz konusu olacak.

Japonlar ALE-2 Uydusu ile Meteor Yağmuru Yapacak

Bir yandan hava olayları için araştırma yapılırken bir yandan da meteor riskine karşı önlem hazırlıklarının yapılması noktasında önemli verilerin elde edileceği düşünülüyor. Tabii ki ALE-2 uyduları için belirtilen bu misyonun, firmanın açıklaması olduğunu da eklemek gerekiyor. Çalışmanın altında yatan başka bir neden olup olmadığı şimdilik net değil. Henüz açıklanmayan ya da gizli tutulan başka bir nedenin olup olmadığını zaman gösterecek.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu