Teknoloji

Japon İşçi Robotu HRP-5P

İnsansı robotlara sürekli yeni örnekler eklenmeye devam ediyor. Son yıllarda bu alanda genelde Boston Dynamics’in sunduğu robotlar gündem oluyor. Fakat insansı robotlar üzerinde tek çalışma yapan firma Boston Dynamics değil. Bunun yanında özellikle Japon firmaların da atak yaptığını görmekteyiz. En güzel örneklerden biri ise işçi robot HRP-5P. İşçi robot olarak tanımlanan HRP-5P, hem sahip olduğu özellikleri hem de yorumlama yeteneği ile bu alanın en başarılı robotlarından biri.

İnsansı İşçi Robot HRP-5P

AIST tarafından geliştirilen robot, serisinin son nesil robotu olarak öne çıkıyor. Bu serinin ilk olarak 2010 yılında gündeme geldiğini biliyoruz. 2010 yılında AIST tarafından üretilen HRP-4 modeli, döneminde çok konuşulmuş bir robot olmuştu. HRP-4 modeli bir içeceği alıp, bardağa doldurabiliyordu. Tek yeteneği bu olmasına rağmen bir hayli ilgi çeken robotla, HRP-5P karşılaştırıldığı zaman, çok daha başarılı bir teknoloji görüyoruz. HRP-5P daha iyi bir hareket kabiliyetine sahip.

Robot önceden verilmiş olan komutla, kendi başına hareket ederek masanın üzerinde bulunan tahta plakayı alıyor ve yine önceden belirtilmiş olan duvar bölümüne götürüyor. Bir yandan tahta plakayı tutan insansı robot, bir yandan ise tornavida makinesini alarak, plakayı olması gereken yere sabitliyor. Tüm bu hareketleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren robot, hareketin tamamlanmasının ardından tornavida makinesini de yere bırakıyor.

Başarılı bir şekilde komutları yerine getirebilen robotun üretim amacı da bu. Yani robot, insansı işçi robotların geliştirilmesi noktasında testleri devam eden serilerden bir tanesi. Videoda da net bir şekilde görülüyor ki şu an için robotun hareketleri oldukça yavaş. Her ne kadar doğru hareketler yapılıyor olsa da işleyişin yavaş olması nedeniyle uzun süre çalışmaların devam etmesi bekleniyor.

Yavaş hareket etmesi ve geliştirme sürecinin devam etmesine karşın, insansı robotlara iyi örneklerden biri olan HRP-5P için yeni versiyonun duyurulmasını merakla bekliyoruz. Muhtemelen bu kez insansı hareketlere daha yakın olan bir robotla karşı karşıya olacağız.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu