Teknoloji

James Webb Uzay Teleskobu Bir Testten Daha Başarıyla Geçti

Uzayın keşfinde yıllardır görev alan Hubble Uzay Teleskobu, yavaş yavaş görevini tamamlamaya başladı. Yakın zamanda emekli olması beklenen Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alacak olan yeni araç ise James Webb Uzay Teleskobu olacak. Daha iyi bir teknoloji ile donatılmış olmasının yanında daha dayanıklı bir yapısı olması beklenen yeni teleskop için testler de tüm hızı ile devam ediyor.

Son olarak James Webb Uzay Teleskobu, güneş paneli testine girdi. Bu testten de başarılı bir şekilde ayrılan son teknoloji araç, yavaş yavaş uzay yolculuğuna hazırlanıyor. Dilerseniz yapılan son testin detaylarına geçelim.

James Webb Uzay Teleskobu Güneşlik Testi

James Webb Uzay Teleskobu Bir Testten Daha Başarıyla Geçti

Yeni testin odak noktası, teleskobun zararlı ışınlardan korunması oldu. Güneş ışınlarının teleskop üzerinde oluşturacağı etkiyi azaltmak için özel bir güneşlik kullanan NASA, testlerde bu güneşliği denedi.

5 katmanlı olduğu açıklanan özel güneşlik, James Webb Uzay Teleskobu üzerinde yer alan tüm hassas parçaların kapatılmasını sağlıyor. Teleskop üzerinde yer alan hassas parçalar kapatılıyor ve zararlı ışınların, parçalara olumsuz yönde etki etmesi de engelleniyor.

Özellikle güneş gören kısmının aşırı derecede ısıya maruz kalması beklenen cihazın, bu ısıdan zarar görmemesini sağlamak amaçlı kullanılacak özel güneşlik, şimdilik başarılı olmuş gibi gözüküyor. Öyle ki 5 katmanlı güneşliğin tüm testleri başarıyla tamamladığı açıklandı. 110 derece sıcaklığa karşı koruma sunacak olan güneşlik, parçaların sürekli ısı altında kalmasını da engelleyecek.

James Webb Uzay Teleskobu Bir Testten Daha Başarıyla Geçti

Tüm bu testlerin başarı ile tamamlanmış olması ise James Webb Uzay Teleskobu için son noktaya gelindiğini gösteriyor. NASA, birkaç farklı test üzerinde daha çalıştıklarını belirtmiş durumda. Muhtemelen bu testler yapılacak olan son testler olacak.

Beklenti uzayın sırlarını keşfetmek için kullanılacak olan teleskobun 2021 yılında uzaya gönderilmesi yönünde. Tabii ki süre konusunda kesin bir bilgi olmadığını da belirtelim. Muhtemelen Ay görevinden önce teleskop uzaya gönderilmiş olacak. En azından uzmanların açıklamaları bu yönde.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu