Ana Sayfa Bilgi İskan Nedir? İskan Politikası Nelerdir?

İskan Nedir? İskan Politikası Nelerdir?

İskan

Yaşamın temel ihtiyaçlarından biri olan barınma, günümüzde tüm bireylerin temin etmeye çalıştığı unsurlardandır. Kimi bireyler barınma için ev satın alırken kimi bireyler de kiralamayı tercih ediyor. Ekonomik durumlarına göre barınma şekillerini tercih edenler, her ne olursa olsun evleri için iskan kontrolü yapmalıdırlar. İhtiyaçların belirlenmesi ve karşılanmasının yanında kontrolü de önemlidir. Bunun için de iskan nedir iyice araştırılmalıdır. Hatta günümüzden daha eski dönemlere dayanan iskan politikası uygulaması da vardır.

1. İskan Nedir?

Çalışma alanınız her ne olursa olsun ya da yaşantınızda attığınız her temel için bazı kurallar ve belgeler gereklidir. Bir araba satın alırken istenen belgelerin yanında kullanmak için elinizde olan ehliyetin türü bile önemlidir. Çünkü kullanılan belgelerin alınması sırasında belli alanlara göre kuralları vardır. Evlerinizin güvende olması için gerekli olan belgelerden biri de iskandır. İnşa edilen evlerin güvenilir olduğundan emin olmak için, inşaat üzerine yapılandırılan yönetmelikte belirlenen kurallar vardır. Evlerin inşa edilmesinin, bu kurallara ve yönetmenliğe uygun olup olmadığını tescilleyen belgeye de iskan belgesi denir. Diğer bir ifade şekli ile iskan nedir sorusuna; evlere oturma izni veren belgedir, diyebiliriz. Aynı zamanda yerleşme, yurtlanma anlamlarına gelen iskan, kişileri bir yere yerleştirme olarak da bilinir.

1.2 İskan Almada İzlenilen Yollar

Öncelikle iskan almak evde oturacak kişilerin değil, ev inşaatını yapacak kişilerin sorumluluğundadır. İnşaat sahipleri evin iskanının alınması ile sorumluyken, ev sahipleri ise iskanın kontrol edilmesi ile sorumludur. Peki, iskan almak için neler yapılması gerekiyor?

 • İnşaattan sorumlu kişi iskan almak için, öncelikle belediyelerin imar müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir.
 • Daha sonra başvurunun değerlendirilmesi için, belediyeden inşaat alanına ekip gönderilir.
 • Yapılan kontrollerle iskan için belirlenen şartlar uyumlu olduğunda ise belediyenin ilgili bölümüne yatırılan harçlar sonrasında iskan belgesi alınır.

Ancak bu işlemler yapılmadan satılan ve oturulan evler hakkında cezai işlem uygulanır.

1.3 İskan Olmayan Evlerde Yaşanan Zorluklar

Türkiye’deki evlerin neredeyse %60’ında iskan bulunmamaktadır. Bu daha çok geçmişten gelen gecekondu evlerinin meydana getirdiği bir durumdur. Çevre düzenlenmesi adı altında devlet yönetimi, iskanı olmayan evlerin yıkımlarını gerçekleştirerek, yerine iskan yönetmenliğine uygun evlerin inşa edilmesini sağlar. Diğer bir taraftan iskansız evlerin yaşadığı zorluklar vardır. Bunlardan birkaçını sıralayacak olursak:

 • Belediyeler, iskanı olmayan evler için su, doğalgaz ve elektrik aboneliklerini oluşturmaz.
 • Yine belediyelerin imar sorumluları tarafından belirlenen iskansız evlerin yıkılması ve sorumlulara para cezası kesilmesi durumu söz konusudur.
 • İskanı olmayan apartman binalarına da ayrıca kat tapusu verilmez.
 • Belediyeler tarafından uygulanan bu zorlukların yanında iskan belgesi olmayan evlerin güvenliği olmadığı gibi iskan alamaya engel olan teknik sebepler daha sonraki zamanlarda büyük hasarların meydana gelmesine yol açar.
 • Diğer bir taraftan da iskansız binalara kat tapusu verilmediği için daire satımlarında da düşüşler olur.

İskan

2. İskan Politikası Nedir?

İskan, bireylerin belli bir yere yerleşmesi ve yurtlaşması işlemine verilen addır. Günümüzde kullanımı ise inşa edilen evlerin kontrolünde ve oturma izinlerinde verilen belgelerde olur. Fakat geçmişten gelen daha çok devlet yönetiminde kullanılan bir de iskan politikası vardır. Günümüzde evlerin sağlamlığını ve depremi önlemek amacıyla, çevre düzenlenmesi adında kullanılan iskan politikası, farklı devletler tarafından farklı amaçlar doğrultusunda da kullanılır. Özellikle Osmanlı döneminde kullanılan iskan politikası, yerleşim amacında şekillenmiş olup pek çok amaca da hitap etmiştir.

2.1 Osmanlı İskan Politikası Kullanımı ve Amaçları

Osmanlı sınırları içerisinde yer alan vatandaşların yerleşmesinde kullanılan iskanın diğer amaçları sırasıyla şu şekildedir.

 • Doğu’dan Balkanlar’a geçmek isteyen vatandaşların, Anadolu’da beklememesi ve nüfus yoğunluğunu bir bölgede biriktirmemesi için Osmanlı Devleti, iskan politikasını kullanarak Balkanlar’a yerleşimi düzenlemek amacıyla uygulamıştır.
 • Yerleşik hayata geçemeyen yurttaşların özellikle Anadolu’da yaşananlar için bu sıkıntıyı önlemek amacıyla kullanılmıştır.
 • Osmanlı Devleti yaptığı seferlerde sınırlarına kattığı, fethettiği topraklarda kalıcılığı sağlamak, yerleşim oluşturmak için uygulamıştır.
 • Ayrıca fethedilen toprakları tarıma elverişli etmek ve ekonomik kazanç sağlamak amacıyla iskan politikasını kullanmıştır.

Bunların dışında Osmanlı Devleti’nin iskan politikasını kullanma amaçları vardır:

 • Türkleştirme amacıyla,
 • Sürgüne göndermek amacıyla,
 • Bölgeler arasındaki ekonomiyi güçlendirmek amacıyla,
 • Devlet bütünlüğünü güçlü kılmak amaçlarıyla da Osmanlı iskan politikasını faaliyete geçirmiştir.

2.2 Osmanlı İskan Politikasının Sonuçları

İskanın kullanıldığı amaçlar doğrultusunda Osmanlının elde ettiği sonuçlar da olmuştur.

 • İskan ile Balkanlar’a yerleştirilen Anadolu Türk’leri sayesinde, Rumeli bölgesinde Türk nüfusu artmıştır.
 • Aynı zamanda iskan politikasıyla yerleşen Türkler ile İslam’ın yayılışı artarak, kültürel etkiler oluşturulmuştur.
 • Elde edilen yeni topraklarda artan Türk nüfusu ile bölgenin dışarıya karşı güvenirliliği artmıştır. Böylelikle de Osmanlı ordusuna ihtiyaç azalmıştır.
 • İskan politikası ile yerleşik hayat, özellikle göçebe yaşayanlar için düzen getirilmiştir.

Bu sonuçlar, Osmanlı’nın kullandığı iskan politikasının amaçlarını ne kadar doğru ve istikrarlı kullanıldığını nitelendirmektedir.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin