Ana Sayfa Mobil iPhone’dan Gmail’e Numara Yedekleme Nasıl Yapılır?

iPhone’dan Gmail’e Numara Yedekleme Nasıl Yapılır?

iPhone’dan Gmail’e Numara Yedekleme

Türkiye’de akıllı telefon kullanımının yeni yeni artmaya başladığı dönemlerde iPhone cihazını satıp daha gelişmiş bir modele geçmek isteyen kullanıcılar rehber taşıma işleminin nasıl gerçekleştirildiğine dair herhangi bir bilgiye sahip değildi. Bu bilgi birikiminin olmaması sebebiyle taşıma işlemi süresinde numaralarını taşımaktan vazgeçen kullanıcılar bile oldu.

Her ne kadar durum böyle olsa da günümüzde numara taşıma işlemleri “iPhone’dan Gmail’e Numara Yedekleme” işlemi gerçekleştirilerek yapılabiliyor. Bu yedekleme işlemini tamamladıktan sonra rehberin yeni bir cihaza taşıma işlemi gerçekleştiriliyor. İlgili içeriğimizde sizlere bu sürecin nasıl sürdürüleceği ve başarılı bir taşıma işleminin nasıl mümkün olacağına dair detaylar vereceğiz.

iPhone’dan Gmail’e Numara Yedekleme İşlemleri

 • Adım 1: iPhone’da “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • Adım 2: İlgili sayfanın en üstünde yer alan “Apple Kimliği” bölümüne tıklayın.
 • Adım 3: “iCloud” kategorisine dokunun ve bu bölüme ait ayarlara ulaşın.
 • Adım 4: iCloud’un senkronizasyon ayarlarında “Kişiler” bölümünü aktif edin.

İlk dört adımın ardından artık yedekleme işlemlerine bilgisayarınızdan devam etmeniz gerekecektir.

 • Adım 5: “iCloud” internet sitesine ilgili bilgileri kullanarak giriş yapın.
 • Adım 6: “Kişiler” simgesine tıklayın.
 • Adım 7: Kişi listesinden herhangi birinin üzerine tıklayıp “CTRL + A” kombinasyonuyla tümünü seçili hale getirin.
 • Adım 8: Sol alt köşedeki “Dişli Çark” simgesine tıklayın.
 • Adım 9: “vCard’ı Dışa Aktar…” seçeneğine dokunun.

Bu adımların ardından “iPhone’dan Gmail’e Numara Yedekleme” işleminin son aşamasına geçeceksiniz.

 • Adım 10: “Google Kişiler” sayfasını açın.
 • Adım 11: “İçe Aktar” seçeneğine tıklayın.
 • Adım 12: “Dosya Seç” butonuna dokunun ve indirdiğiniz dosyayı seçin.

vCard aracılığıyla tüm rehberinizi kolayca Gmail hesabınıza aktarabilirsiniz.

#Adım 1: iPhone’da “Ayarlar” Uygulamasını Açın.

iPhone’dan Gmail’e Kişileri Yedekleme” adımlarına başlamadan önce cihazınızdan “Ayarlar” bölümüne girmelisiniz. Bu noktada “iCloud” özelliğine ait ayarlar bulunuyor.

#Adım 2: İlgili Sayfanın En Üstünde Yer Alan “Apple Kimliği” Bölümüne Tıklayın.

Apple Kimliği

iPhone cihazlar tüm verilerin yedekleme ve senkronizasyon işlemlerini “iCloud Hesabı / Apple Kimliği” aracılığıyla yaptığı için “Ayarlar” sayfasının en üstünden hesabınıza ulaşabilirsiniz.

#Adım 3: “iCloud” Kategorisine Dokunun ve Bu Bölüme Ait Ayarlara Ulaşın.

iCloud Butonu

iCloud’un hangi dosyaları yedekleyip hangilerini yedeklemediğini görmek ve tekrardan yapılandırmak için bu adımı da anlatıldığı gibi geçmeniz gerekiyor.

#Adım 4: iCloud’un Senkronizasyon Ayarlarında “Kişiler” Bölümünü Aktif Edin.

Kişiler Butonu

Bu sayfaya ulaştığınızda “iPhone’dan Gmail’e Kişileri Yedekleme” işleminin mümkün hale gelmesi ve bir sonraki adımlarla sorunla karşılaşmamanız için gerekli olan “Kişiler” yedeklemesini aktif hale getirmelisiniz. Bu ayar genellikle Apple kimliğine giriş yaptığınızda aktif olmaktadır.

#Adım 5: “iCloud” İnternet Sitesine İlgili Bilgileri Kullanarak Giriş Yapın.

iCloud aracılığıyla yaptığınız yedeklemelere masaüstü cihazlardan ulaşabilmek için tarayıcınızdan “iCloud” sayfasını açmalısınız. Bu sayfayı açtıktan sonra “Apple Kimliği” ve “Şifre” bilgilerini kullanarak giriş yapın.

#Adım 6: “Kişiler” Simgesine Tıklayın.

Kişiler Simgesi

Hesaba giriş yaptıktan sonra karşınıza bir menü çıkacaktır. Bu menüden “Kişiler” adlı olana tıklayarak yedeklediğiniz kişileri görebilirsiniz.

#Adım 7: Kişi Listesinden Herhangi Birinin Üzerine Tıklayıp “CTRL+A” Kombinasyonuyla Tümünü Seçili Hale Getirin.

Birkaç numarayı değil de telefonunuzda yer alan tüm numaraları yedeklemek istiyorsanız klavyeden “CTRL + A” kombinasyonunu kullanmanız gerekecektir. Bu durumda numaraların tümünü seçili hale getirdiyseniz bir sonraki adıma geçmeye hazırsınız.

#Adım 8: Sol Alt Köşedeki “Dişli Çark” Simgesine Tıklayın.

Kişilerin tamamını farklı bir platforma yüklemek için “vCard” dosyasını indirmeniz gerekecektir. Bu dosyayı indirmek için ise ilgili bölüm “Dişli Çark” simgesiyle gösterilen “Ayarlar” bölümünün içerisinde bulunuyor.

#Adım 9: “vCard’ı Dışa Aktar…” Seçeneğine Dokunun.

vCrad'ı Dışa Aktar... Butonu

Dışa Aktar” butonu aracılığıyla “vCard” dosyasını bilgisayarınıza indirebilir ve farklı bir platforma yükleyebilirsiniz.

#Adım 10: “Google Kişiler” Sayfasını Açın.

Google’nin “Kişiler” hizmeti için kullanılan “Google Kişiler” internet sitesine ilgili adresten girerek bir sonraki adımları kullanıp “iPhone’dan Gmail’e Numara Yedekleme” işlemini tamamlayın.

#Adım 11: “İçe Aktar” Seçeneğini Kullanın.

İçe Aktar Butonu

Google Kişiler” sayfasına girdiğinizde sol tarafta yer alan menüden “İçe Aktar” butonunu kullanarak indirdiğiniz yedeği ilgili alana yüklemeye başlayabilirsiniz.

#Adım 12: “Dosya Seç” Butonuna Dokunun ve İndirdiğiniz Dosyayı Seçin.

Dosya Seç Butonu

İçe Aktar” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan pencereden dosya yükleme işlemini gerçekleştirmek için “Dosya Seç” butonuna tıklamalısınız. Bu butona tıkladıktan sonra dosyayı bilgisayarınızdan seçip tekrardan “İçe Aktar” butonuna basmanız gerekiyor.

Bu adımlar neticesinde “iPhone’dan Gmail’e Numara Yedekleme” işlemini kolayca gerçekleştirebileceksiniz. iPhone’da bulunan tüm numaralara farklı bir cihazla ulaşabilecek ve diğer cihazdan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin