Ana Sayfa Mobil iPhone’da Önbellek Temizleme Yöntemleri

iPhone’da Önbellek Temizleme Yöntemleri

iPhone'da Önbellek Temizleme Yöntemleri

iPhone marka cihazlarda karşılaşılan en büyük problemlerden biri önbelleğe alınan dosyaların birikerek cihazı yavaşlatmasıdır. Her ne kadar depolama alanı yüksek olan bir cihazda önbelleğin dolması çok büyük bir sorun olmasa da 16 GB olan modellerde bu durum önemli bir sorun olarak görülüyor. Bu sebeple kullanmış olduğu cihazda yavaşlama ve donmalarla karşılaşmak istemeyen kullanıcılar biriken önbellek dosyalarını temizlemek için farklı alternatif yollar arıyor. Biz de bu soruna ithafen içeriğimizde iPhone’da önbellek temizleme işlemini mümkün kılacak çözüm yöntemlerini detaylı bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz.

Yöntem 1: Önbellek Temizlemek İçin Uygulamayı Silip Tekrar Yükleyin.

Birçok kullanıcının aktif olarak yöntemlerden biri budur. iPhone cihazlarda ne yazık ki Android’de olduğu gibi “Önbellek Temizle” butonu bulunmuyor. Bu sebeple cihazın depolamış olduğu önbelleği tamamıyla silmek için uygulamayı kaldırmanız gerekecektir. Her şeyden önce telefonunuzda yüklü olan uygulamaların ne kadar önbellek tuttuğunu öğrenmelisiniz. Bu bilgiye göre hangi uygulamayı kaldırıp tekrardan yüklemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

 • Telefonunuzdan “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • Genel” kategorisine giriş yapın.
 • iPhone Saklama Alanı” seçeneğine tıklayın.
  iPhone Saklama Alanı
 • Bir uygulamanın üzerine dokunun.
 • Belgeler ve Veriler” ibaresinin karşısındaki değeri kontrol edin.
 • Bu değerin yüksek olması durumunda “Uygulamayı Sil” butonuna tıklayın.

Bu uygulamayı cihazdan kaldırdıktan sonra tekrardan App Store aracılığıyla cihazınıza kurabilirsiniz. Her ne olursa olsun bu işlemlerin ardından uygulamada açık olan hesaplarınız ve buna benzer verilerinizin tamamıyla kaybolacağını unutmayın.

Yöntem 2: Önbellek Temizleme Uygulaması Kullanın.

iPhone aynı Android cihazlarda olduğu gibi uygulama çeşitliliği çok geniş olan bir mağazaya sahiptir. Bu mağaza içerisinde birbirinden değerli ve işlevsel birçok uygulamayı indirebiliyorsunuz. iPhone’da önbellek temizleme uygulamaları aşağıda belirtilmiştir.

Her iki uygulamanın da App Store içerisinde ücretsiz ve ücretli versiyonları bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonlarında önbellek temizleme işlevini ücretli versiyonlardan farksız olarak kullanabilirsiniz.

Yöntem 3: Safari Kullanarak Önbellek Temizleme

iPhone’da önbellek sorunu sadece uygulamalardan kaynaklanmaz. Bu sorunun bir diğer önemli sebebi cihazda kullanılan internet tarayıcısıdır. Tarayıcı ile yapmış olduğunuz her türlü arama, indirme ve buna benzer işlemler önbellekte tutulur ve bir sonraki girişlerinizde sayfanın daha hızlı yüklenmesi sağlanır. Bu işlem ne kadar sizin için faydalı gibi görünse de telefon hafızası düşük olan kişiler için adeta büyük bir problem oluyor. Hâl böyle olunca biriken iPhone önbelleğini temizlemek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

 • Ayarlar” uygulamasını açın.
 • En alt kısımda “Safari” uygulamasını bulun ve üzerine tıklayın.
  Safari
 • Bu sayfada tekrardan ekranı aşağıya kaydırarak “Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Sil” seçeneğine dokunun.
  Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Sil
 • Geçmişi ve Verileri Sil” butonuna dokunarak işlemi onaylayın.

Bu adımlar neticesinde telefonunuzda depolanan internet sitesi verilerinin tamamını temizleyebileceksiniz.

Bu içeriğimizde sizlerle paylaştığımız üç farklı yöntemi kullanarak hem iPhone’da önbellek temizleme işlemini gerçekleştirebilir hem de cihazınızın donmasına sebep olan etkenleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin