Mobil

iPhone Arama Başarısız Oldu Hatası Nasıl Düzeltilir?

iPhone kullanıcıların nadir de olsa başına gelebilecek sorunlardan birisi arama başarısız oldu hatasıdır. Bu soruna neden olan sebepleri bu içeriğimizde inceleyerek, sizlere bu konuda çözüm sağlayabilecek yöntemler paylaşacağız.

1. Yöntem

iPhone’da Arama Başarısız Oldu Hatası Nasıl Düzeltilir?

iPhone’da arama başarısız oldu hatası için ilk çözüm yöntemimizde SIM kartımızı inceleyelim. Bu sorun ile en çok alakalı olan parça SIM kartı olmaktadır. Bu sebepten özellikle SIM kartında meydana gelen temassızlıklar bu gibi sorunları karşımıza çıkartabilir.

SIM kartımızı iPhone cihazımızdan çıkartarak temizlemek bu sorun için en basit çözüm yolu olacaktır. Bunun yanı sıra özellikle bazı kullanıcıların en çok yaptığı hata olan; SIM kartı kesme işlemi ile micro SIM kartı nano SIM karta çevirmede bu hataya sebebiyet verecektir.

2. Yöntem

iPhone’da Arama Başarısız Oldu Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu çözüm yöntemimizde ise bağlı bulunduğumuz şebekeyi kapatıp açarak, kısa süreli bir resetleme, yeniden başlatma işlemi yapalım. iPhone’da bu işlemi sağlamak için ‘’Uçak Modu’’ seçeneğini kullanabilirsiniz.

Fakat bu işlemi sağlarken küçük bir ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor. Bu ayrıntı ise; telefon ekranını parmağımızla aşağıdan yukarı çekerek ulaştığımız kısayol seçeneklerinde, ‘’Uçak Modu’’ seçeneğini aktif hale getirerek ‘’5 sn’’ beklemek ve ardından tekrardan pasif duruma getirmektir. Buradaki ‘’5 sn’’ kuralı resetleme işlemi için yeterli bir süre olacaktır.

3. Yöntem

iPhone’da Arama Başarısız Oldu Hatası Nasıl Düzeltilir?

iPhone’nunuzun ağ ayarlarında meydana gelen bir değişiklik bu soruna sebep olabilir. Cihazımızın ağ ayarlarını sıfırlayarak bu olasılığı ortadan kaldırabiliriz. Bu işlemi sağlamak için; ‘’Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla’’ işlem adımlarını takip ederek, ağ ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

iPhone ayarlarıyla ilgili ikinci bir durum ise 3G, 4G ve LTE seçeneklerinden herhangi biri aktifken ağ bandında yaşanan şebeke sorunu. Bu konuya biraz daha açıklık getirmek gerekirse, 4G ağ bandında iken bulunduğunuz konum itibari ile şebeke buna müsait değilse bu sorun ile karşılaşabilirsiniz.

Çözüm ise hücresel veri seçeneğini cihazınızda geçici olarak kapatarak tekrardan arama işlemi gerçekleştirip, arama başarısız oldu hatası için küçük bir test gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sorun bu sebepten kaynaklanıyorsa bulunduğunuz konum 3G, 4G veya LTE şebekesini desteklemiyordur.

4. Yöntem

iPhone’da Arama Başarısız Oldu Hatası Nasıl Düzeltilir?

Yukarıdaki çözüm yöntemleri soruna çözüm sağlamadıysa bir de yazılım güncelleme işlemini gerçekleştirelim. iPhone, kullanıcılarına belirli aralıklarla iyileştirme ve hata giderme adına çeşitli güncelleştirmeler yayınlamaktadır.

Gerçekleştirilen bu güncelleştirmeler bazen yeni bir sorunu ortaya çıkarabilmektedir. Fakat Apple bu durumu fark ettiğinde hemen arkasından yeni bir güncelleme daha kullanıcılarına sunmaktadır. Bu sebepten her ihtimale karşı ‘’Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’’ adımlarını izleyerek cihazın yazılım güncellemelerinin olup olmadığını kontrol etmekte fayda var.

5. Yöntem

iPhone’da Arama Başarısız Oldu Hatası Nasıl Düzeltilir?

Son çözüm yöntemimizde ise hizmet aldığınız mobil operatör ile alakalı olacak. Günümüzde mobil operatörler şebeke gücünü en üst düzeye çıkarmak için rekabet içinde yarışmaktadır. Durum böyle olunca en iyi şebeke gücünü veren mobil operatör tercih ediliyor.

Fakat bazen şebeke konusunda veya diğer bağlantı konusunda hizmet aldığımız mobil operatörlerde sorunlar meydana gelebiliyor veya çekim gücü anlamında rekabet içerisinde olan bir mobil operatör bu konuda rakiplerinin sunduğu performansın altında kalabiliyor.

Bu sebepten aynı bulunduğunuz konumda bir başkasında yaşanmayan fakat sizde meydana gelen bağlantı problemleri söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda, hizmet aldığınız mobil operatör ile bağlantı kurup, konuyla ilgili yaşadığınız mağduriyeti belirtip gerekli desteği alabilirsiniz.

iPhone’da arama başarısız oldu hatası için 5 çözüm yöntemi ile sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalıştık. Eğer bu konuda sizin de bir çözüm öneriniz varsa bunu yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu