Mobil

iPhone XI Hakkında Heyecan Verici Bilgiler

iPhone XS ve iPhone XS Max ile istediği başarıyı tam manasıyla yakalayamayan ve son haftalarda satışlarda yaşadığı bu başarısızlık sebebiyle gündemden düşmeyen Apple, bu sene etkileyici özelliklere sahip yeni iPhone XI ile akıllı telefon sektöründe bir kez daha dengeleri değiştirmeye hazırlanıyor. iPhone XI hakkındaki bilgiler, bu sene Apple’ın kendini affettirmek için elinden geleni yapacağını gösteriyor.

iPhone XI’de Bizi Neler Bekliyor?

iPhone XI ile ilgili söylentilerin bir arada toplanmasıyla oluşturulan çizimler, cihazın nasıl görüneceği ile ilgili ipucu veriyor. Yayınlanan çizimlerde, iPhone’un kimileri tarafından beğenilen, kimileri tarafındansa eleştiri yağmuruna tutulan çentiğinin önemli ölçüde küçüldüğü dikkat çekiyor. Bu da ekran – gövde oranında kayda değer bir artış yaşanacağını göstermekte. Ön kısım iPhone X’dan bu yana tamamen ekrandan oluştuğu için burada fazla bir yenilik göze çarpmıyor.

iPhone XI Hakkında Heyecan Verici Bilgiler

Esas değişiklik ise arka tarafta karşımıza çıkıyor. iPhone 7 Plus modelinden bu yana çift kamera kullanmaya başlayan Apple’ın bu yıl karşımıza çıkaracağı yeni iPhone modelinde üç kameraya yer vereceğine kesin gözüyle bakılıyor. Yeni kamera düzeniyle birlikte görüntü kalitesinde, kamera açısında ve bokeh (bulanıklık efekti) konusunda önemli geliştirmeler yaşanacağı belirtiliyor. Kamera sayısının artmasının yanında lenslerin artık kenarda değil, orta kısımda yer alacağı söyleniyor.

2019 yılı itibarıyla LCD ekrana tamamen veda edeceği söylenen Apple’ın bu yıl piyasaya süreceği cihazlarda OLED teknolojisini kullanması bekleniyor. Bilindiği üzere son olarak piyasaya sürdüğü iPhone XS ve iPhone XS Max modellerinde OLED ekrana yer veren Apple, daha düşük fiyatlı iPhone Xr’da ise LCD panel kullanmayı tercih etmişti. OLED’e geçişin tamamlanmasıyla birlikte Apple’ın işletim sistemi tarafında önemli bir yeniliğe adım atması bekleniyor.

iPhone’lar Nihayet Gece Moduna Kavuşuyor!

iPhone XI Hakkında Heyecan Verici Bilgiler

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız, gece modu veya karanlık mod (dark mode) olarak adlandırılan özellik, kullanıcı arayüzünün siyah tonlarına bürünmesini sağlıyor. Siyah tema sayesinde kullanıcıların gözlerinin yorulması önleniyor ve ekrandaki yazıları okumak kolaylaşıyor. Ayrıca OLED ekranlı cihazlarda pil tasarrufu da sağlanabilmekte.

Apple TV’de ve macOS Mojave ile birlikte Mac’lerde gece modunu kullanıma sunan Apple’ın bu özelliği ne zaman kullanıma sunacağı merak ediliyordu. iOS 12’de beklenen özelliklerden biri olan gece modu, maalesef geçen yıl kullanıma sunulmamıştı. iOS 13 ile birlikte OLED ekranlara geçişini tamamlayacağı söylenen Apple’ın bu özelliği de kullanıma sunması bekleniyor. Bu özellikle birlikte sistem seviyesinde gece modunun kullanılabileceği dile getiriliyor.

OLED Ekran Nedir? OLED Ekranlarda Gece Modu Ne İşe Yarar?

iPhone XI Hakkında Heyecan Verici Bilgiler

Yeni nesil telefonların ekran teknolojisini yenilemesiyle birlikte ‘’OLED ekran nedir?’’ sorusu sıkça sorulur hale geldi. OLED, ekrandaki her pikselin kontrol edilebildiği ekran teknolojisidir. LCD ekranlardan farklı olarak kullanılmayan pikseller kapatılabilir ve böylece gerçek siyah renk sunulabilir.

LCD ekranlarda piksellerin kapatılması mümkün olmadığı için siyah renk, koyu gri şeklinde görünür. OLED ekranlarda siyah renk gösterilmesi gerektiğinde pikseller kapatıldığı için önemli oranda pil tasarrufu sağlanabilir. Gece modu kullanıldığında ekranın çok büyük bir kısmında pikseller kapatıldığı için cihazınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu