Mobil

iPhone ve iPad’de Depolama Alanı Arttırma Nasıl Yapılır?

iPhone ve iPad gibi akıllı cihaz kullanıcıları yetersiz depolama alanı sorunuyla sık sık karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorun nerdeyse birçok kullanıcı için çok büyük bir nitelik kazanmıştır. Her geçen gün teknolojinin hızla gelişmesi ve değişmesiyle birlikte uygulama mağazalarında yer alan verilerin boyutları arttı. Bu artışla birlikte 16 GB ve 32 GB depolama alanına sahip olan cihazlar yetersiz kalmaya başladı.

Apple, ilgili konunun farkına vardığı için iPhone 7 modeliyle birlikte 16 GB depolama alanına sahip cihazların üretimini durdurdu. Hâl böyle olunca 32 GB bir telefon almış olsanız bile depolama konusunda sorun yaşamayacağınızın ne yazık ki bir garantisi yoktur. Biz de ilgili içeriğimizde “iPhone ve iPad’de Depolama Alanı Arttırma” hakkında detaylı bilgileri sizlerle buluşturuyoruz.

Yöntem 1: Tarayıcıyla Kullanabildiğiniz Servislerin Uygulamalarını İndirmeyin.

Facebook, Twitter ve Pinterest gibi platformların tarayıcı tabanlı olması sebebiyle ilgili platformlara “Safari” uygulamasını kullanarak da ulaşabilirsiniz. Hatta ilgili platformların sahip olduğu mobil uygulamaların çok büyük bir depolama alanı kapladığını düşündüğünüzde doğrudan web tarayıcı aracılığıyla kullanım sizler için de mantıklı gelecektir. “iPhone ve iPad’de Depolama Alanı Arttırma” konusunda atabileceğiniz en önemli adım budur.

Yöntem 2: Gereksiz Uygulamaları Cihazınızdan Kaldırın.

Her akıllı telefon kullanıcısının cihazında yüklü olmasına rağmen aylarca ziyaret etmediği uygulamalar bulunur. Bu uygulamalar öylece gereksiz bir şekilde cihazda dururken bir depolama alanı tüketmektedir. Hâl böyle olunca tüketilen depolama alanı ileriki dönemlerde cihazınızda yetersiz hafıza sorunuyla karşılaşmanıza sebep olur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için cihazı baştan sona kontrol ederek güncel olmayan, uzun zamandır giriş yapmadığınız ve buna benzer uygulamaların tamamını kaldırın.

Yöntem 3: Mesajları Telefonunuzdan Temizleyin.

iPhone ve iPad gibi cihazlarda çok ilginçtir ki gelen mesajların öylece orada durması kolay kolay hiç kimseyi rahatsız etmez. Bu mesajlar kendini hissettirmeden sayıca arttıkça depolama alanında göz ardı edilemeyecek kadar yer kaplamaya başlar. Hâl böyle olunca siz de “iPhone ve iPad’de Depolama Alanı Arttırma” konusunda atabileceğiniz en önemli adımı atarak “Mesajlar” uygulaması içerisinde yer alan tüm eski mesajları temizlemelisiniz.

Yöntem 4: Uygulamaların Tükettiği Saklama Alanını Kontrol Edin.

Bir uygulamanın cihaz içerisinde ne kadar depolama alanı tükettiğini aşağıdaki adımları uygulayarak kontrol edebilirsiniz. Bu adımların sonucunda elde ettiğiniz verilere göre uygulamayı kaldırmayı ya da o uygulamanın kullandığı depolama alanına alternatif yollar bulmayı düşünebilirsiniz.

 • Telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • Genel” bölümüne girin.
  Genel
 • iPhone Saklama Alanı” seçeneğinden uygulamaların kullandığı depolama alanını kontrol edin.
  iPhone Saklama Alanı

Yöntem 5: Uygulamaların Önbelleğini Sıfırlayın / Boşaltın.

Telefonunuzda yüklü olan herhangi bir uygulamanın kullanmış olduğu saklama alanından tasarruf etmek için illa ki uygulamayı kaldırmak zorunda değilsiniz. Cihazda yüklü olan tüm uygulamalar bir sonraki girişinizde sizlere kolaylık sağlamak amacıyla çerez tutmaktadır. Bu çerezler biriktiğinde depolama alanına olumsuz bir şekilde yansıyor. Siz ilgili durumu tespit ettiğinizde önbellek biriktiren uygulamayı tespit edip temizlik yapabilirsiniz.

Yöntem 6: iCloud Saklama Alanı Edinin.

iPhone ve iPad’de Depolama Alanı Arttırma” konusunda sizlere vereceğimiz en iyi tavsiye ek saklama alanı almaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları tek tek uygulayabilirsiniz.

 • Telefonun “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • Apple Kimliği” bölümüne dokunun.
 • iCloud” kategorisine tıklayın.
  iCloud
 • Saklama Alanını Yönet” kısmına girin.
  Saklama Alanını Yönet
 • Saklama Alanı Planını Değiştir” seçeneğine dokunun.

Bu aşamanın ardından yeni planınızı seçin ve “Satın Al” butonuna basarak satın alma işlemini tamamlayın.

Her kullanıcı gibi sizin de “iPhone ve iPad’de Depolama Alanı Arttırma” konusunda desteğe ihtiyacınız olabilir. Bu gibi durumlarda içeriğimizde sizler için paylaştığımız önerileri değerlendirebilirsiniz. Bu önerilere ek olarak uygulayıp başarıya ulaştığınız yöntemler var ise yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu