Mobil

iPhone Uygulamalarında Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Günümüz telefon uygulamalarında abonelik sistemlerini görmeye alıştık. Genellikle bir süreliğine ücretsiz olarak sunulan uygulamalar, sürenin bitiminde siz farkında olmadan hesabınızdan para çekerek aboneliği sürdürebiliyor. Bu da ay sonunda ekstrenizde kötü bir sürprizle karşılaşabileceğiniz anlamına geliyor.

iPhone uygulama aboneliği iptali konusunda sorun yaşayan kullanıcılara yardımcı olacağını düşündüğümüz rehberimizde, abonelik iptalinin tüm detaylarını açıklıyoruz. Bu rehberin iPad için de aynı şekilde geçerli olduğunu belirtelim.

 • Öncelikle cihazınızın ‘’Ayarlar’’ menüsüne girin.

iPhone Uygulamalarında Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

 • Ayarlar menüsünün en üst kısmında görünen, hesap bilgilerinin yazılı olduğu bölüme dokunun.

iPhone Uygulamalarında Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

 • Karşınıza hesabınızla ilgili ayarlar ve sahip olduğunuz cihazları gösteren bir menü çıkacaktır. Buradan ‘’iTunes ve App Store’’a dokunun.

iPhone Uygulamalarında Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

 • Açılan menüde en üstte bulunan mavi yazılı Apple kimliğine dokunun ve daha sonrasında ‘’Apple Kimliğini Göster’’ seçeneğini seçin. Bu aşamada iPhone X ve diğer yeni nesil iPhone modellerinde yüz tanıma ile, daha önceki modellerde ise parmak iziyle giriş yapmanız gerekmekte. Eğer her ikisini de kullanmıyorsanız şifreniz ile bu kısmı geçebilirsiniz.

iPhone Uygulamalarında Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

 • Giriş aşamasını da geçtikten sonra alt kısımda ‘’Abonelikler’’ menüsünü seçmeniz gerekiyor.

iPhone Uygulamalarında Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

 • Son olarak, ulaştığınız abonelikler menüsünde bu zamana kadar yaptığınız tüm abonelikleri ve halihazırda devam eden abonelikleri görebilirsiniz.

Etkin abonelik bölümünde bulunan uygulamalara dokunarak aboneliğin türüyle ilgili daha detaylı bilgi edinebilir, abonelik türünü değiştirebilir veya aboneliği durdurabilirsiniz.

Alt kısımda ise süresi dolmuş abonelikler karşınıza çıkıyor. Bu kısımda aboneliklerinizin ne zaman sona erdiğini görebilir ve isterseniz söz konusu uygulama için yeni bir abonelik başlatabilirsiniz.

Deneme Abonelikleri, Ücret Alınmaya Başlamadan Nasıl Kapatılır?

Birçok iPhone kullanıcısı, aboneliği iptal ettiğinde uygulamaya erişimlerinin hemen kesileceği gibi yanlış bir düşünceye kapılmaktadır. Oysa uygulamalar, iptal edilse bile, deneme sürecinin sonuna kadar kullanıma izin vermektedir.

Bir uygulamayı denemek istiyor, fakat hiçbir şekilde ödeme yapmak istemiyorsanız, deneme sürecini başlattıktan hemen sonra rehberde bahsettiğimiz menüye ulaşarak aboneliğinizi iptal ettirebilir ve buna rağmen deneme sürecinin sonuna kadar abonelik özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Aboneliklerinizle ilgili ücret alındığında size mail ile bilgilendirme yapıldığını hatırlatmamızda fayda var. Apple hesabınız için kullandığınız mail adresine göz atmanız, devam etmek istemediğiniz bir aboneliği fark etmenizi sağlayabilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

 1. Teşekkürler.
  Desteğinizle aboneliğimi iptal ettim.
  Adem

  1. Merhaba, rica ederiz sorunu çözmenize sevindik :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu