Mobil

iPhone Turuncu Nokta Kapatma [Kolay Yöntem]

iPhone ve iPad cihazlar için iOS 14’ün yayınlanmasıyla birlikte bizleri birbirinden farklı özellikler karşıladı. Bu özellikler cihazı kullanmayı kolaylaştırırken aynı zamanda güvenilirlik konusunda yaşadığınız endişeleri en şeffaf haliyle sizlere sunuyor. Bu bağlamda cihazınızı kullanarak yaptığınız telefon görüşmelerinde ya da video kayıtlarında telefonunun sağ üst köşesinde turuncu bir simgenin belirdiğini göreceksiniz. Turuncu nokta simgesi cihazınızda anlık olarak kullanılan uygulamanın mikrofonunuza eriştiği anlamına gelmektedir. Hiç beklenmedik bir anda cihazınızda turuncu nokta görülüyorsa bu durum sizin için tehlike arz edecektir.

iPhone Turuncu Nokta Nasıl Kapatılır?

iPhone ve iPad modellerinde turuncu noktayı tamamıyla kapatmak mümkün değildir. Bu noktanın hiçbir şekilde ortaya çıkmasını istemiyorsanız tek yapmanız gereken mikrofonunuza erişim sağlayan uygulamaların erişimini engellemektir. Her ne kadar böyle bir yöntem olsa da kesin sonuçlar vermediğini söylememiz gerekiyor. Bir cihazda mikrofon erişimini tamamen engellemek demek telefonun ana fonksiyonu olan sesli iletişimi de kapatmak anlamına gelecektir.

iPhone’da Uygulamaların Mikrofona Erişimini Kapatma

Bir uygulamanın mikrofona olan erişimini kapatmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • iPhone veya iPad cihazınızdan “Ayarlar” bölümüne girin.
  • Bu bölümde ekranı aşağıya doğru kaydırın ve “Gizlilik” kategorisine tıklayın.

iPhone ve iPad Gizlilik Bölümü

  • Mikrofon” seçeneğine tıklayın ve hangi uygulamanın mikrofona erişmesini istemediğinizi seçin.

Bu adımlar sayesinde seçtiğiniz uygulamaları kullanırken ekranın üst kısmında hiçbir şekilde turuncu nokta görmeyeceksiniz.

iOS 14 Turuncu Nokta Neden Yeşil Oluyor?

Telefonun sağ üst köşesinde bulunan turuncu nokta bir anda yeşile döndüyse hiçbir şekilde endişelenmeyin. Bu değişikliğin sebebi cihazda açık olan bir uygulamanın hem kamerayı hem de mikrofonu aynı anda kullanmasıdır. Telefonunuzda video kaydı yaparken kayıt süresi boyunca ekranın sağ üst köşesinde yeşil nokta görülecektir. Yeşil nokta sizi rahatsız ediyor ve bu noktayı kaldırmak için çözüm yolları arıyorsanız aşağıdaki adımları yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

iPhone’da Uygulamaların Kameraya Erişimini Kaldırma

  • Telefonunuzdan “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
  • Bu bölümden “Gizlilik” kategorisine tıklayın.
  • Kamera” seçeneğine tıklayarak listelenen uygulamaları inceleyin.
  • Bu uygulamalardan hangisinin kameraya erişmesini istemiyorsanız üstüne tıklayarak erişimi durdurun.

Bu işlem, anlatılan adımlar yerine getirildiğinde kolayca çözülse de yeşil noktayı kapatmamanızın güvenliğiniz açısından olumlu sonuçlar doğuracağını bilmeniz gerekiyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu