Mobil

iPhone Şarj Olmuyor? Nasıl Çözerim?

iPhone, akıllı telefon piyasasında en stabil çalışan cihazlar olarak ön plana çıkmaktadır. Fakat uzun süre kullanımdan sonra çeşitli bazı hatalarla karşılaşabilmekteyiz. Karşılaşabileceğimiz bu hatalar içerisinde bize iletilen ise; “iPhone şarj olmuyor, çözüm nedir?”, “iPhone Şarj almıyor ne yapmalıyım?” sorunları olmaktadır.

Yaşanan bu soruna çözüm sağlamak adına bazı önerileri ve işlemleri sizlere aktarmaya çalışacağız. Tabii ki cihazda herhangi bir darbe veya sıvı teması söz konusu değilse. Çünkü iPhone şarj olmuyor sorununun en büyük nedeni, şarj entegresinin bozulmasıdır. Eğer cihaz ağır bir darbe veya sıvı temasına maruz kaldıysa, donanımsal olarak işlem gerektirebilir.

Bunların dışında en büyük 2’nci nedeni de belirtip çözüm önerilerimize geçelim. iPhone cihazınızı ilk satın aldığızda orijinal şarj adaptörü ve kablosu içerisinde yer alır ve bir süre bu ekipmanları kullanırız. Fakat her ne kadar orijinal Apple adaptörü ve kablosu olsa da illaki bir süreden sonra yıpranıp, kullanılmayacak hale geliyor.

Böyle bir durumda orijinal Apple ürünlerini almak yerine X firmanın ürününü alıp, kullanmaya devam ediyoruz. X firmasından aldığımız iPhone adaptörü veya kablosu cihazınıza zamanla zarar verme riski taşır ve sağlıklı olarak şarj dolumu sağlamaz. Bundan sebep olarak öncelikle iPhone şarj olmuyor sorununun çözümünü orijinal adaptör ve kablo kullanımı yaparak sağlamalıyız.

1. iPhone Şarj Olmuyor Sorunu Şarj Soketinden Olabilir

iPhone Şarj Olmuyor? Nasıl Çözerim?

İlk olarak şarj soketini kontrol etmekte yarar var. Yukarıda son bahsettiğimiz orijinal adaptör ve kablo kullanımını sağladıktan sonra, sorun devam ediyorsa eğer ilk yapacağınız işlem şarj soketini kontrol etmek olacaktır. Şarj soketine yabancı cisimlerin girmesi, bağlantıda temassızlığa sebebiyet verecektir.

Özellikle ceplerimizde biriken pislikler bu soketlere rahatlıkla girebilmektedir. Eğer gerekli kontrolleri sağlayıp sorunun şarj soketinin pislenmesi veya tıkanmasından kaynaklı olduğu kanısına varırsanız, aşağıdaki çözüm yollarını incelemelisiniz.

Çözüm:

Böyle bir durumdan sebep iPhone şarj olmuyor diyorsanız, çözüm basit. Bu konuda tüm hassasiyetinizle davranıp ince bir çalışma yapmanız gerekebilir. Bu çalışmada yardımcı olarak ise kürdan kullanabilirsiniz. Fakat şarj soketinin çok hassas bir yapıda olduğunu ve tellerinin çabuk kırılabileceğini bilmelisiniz. Dikkatli bir şekilde kürdanla şarj soketinin içerisinde yer alan kalıplaşmış pislikleri çıkartarak çözüm sağlamayı deneyin.

Kürdan dışında basınçlı hava ile temizlemekte çözüm sağlayabilir. Tabii basınçlı havanın dozunu kaçırmamak, temizlemek istediğiniz parçanın küçük bir soket olduğunu hesaba katmak gerekir. Küçük bir hava kompresörü bu işlem için yeterli olacaktır. Eğer hava kompresörü bulmak mümkün değilse, ilk yöntemimiz de olan kürdanı kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu işlemleri alanında yetkin birilerinden yardım alarak veya yetkili servise başvurarakta sağlayabilirsiniz.

2. iPhone Şarj Olmuyor Sorunu Bataryadan Kaynaklanabilir

iPhone Şarj Olmuyor? Nasıl Çözerim?

iPhone bataryaları doğru şarj dolumu yapıldığı sürece uzun süre dayanabilen bir yapıya sahiptir. Fakat uzun süre kullanım ve şarj dolumunda yapılan hatalar, bataryada ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlardan birkaçı ise; bataryanın çabuk bitmesi, şarj dolumu yapıyor gibi görünüp, şarj olmaması, cihazın bir anda kapanması veya cihazın tamamen açılmaması. Bizi ilgilendiren ise, “şarj dolumu yapıyor gibi görünüp, şarj olmaması”. Eğer bataryanız uzun süredir çabuk bitiyor ve yıprandığına dair belirtiler gösteriyorsa sorun bataryadan kaynaklı olabilir.

Çözüm:

Bu sorun için normal bir kullanıcının yapabileceği tek şey bataryayı kalibre etmektir. Tabii her durum buna izin vermeyebilir. Eğer cihazınız açılıyor ve belli bir yüzdeye kadar şarj olup, belli bir yüzdeden sonra şarj olmuyorsa bu işlemi sağlayarak bataryanın bir nebze kendine gelmesini sağlayabilirsiniz. Yapılacak işlemler ise oldukça basit:

 • İlk olarak bataryanın tamamen bitmesini sağlayın.
 • Cihazın kapanması ve 4 saat boyunca kapalı kalması gerekir.
 • 4 saat sonunda kapalı kalan cihazı “Priz” olmak şartı ile tekrar şarj edin (Powerbank, USB ve benzeri yöntemlerle şarj etmeyin).
 • Bataryayı %100 ulaşıncaya kadar şarj edip, bir süre daha şarjda kalmasını sağlayın.
 • Bu işlemi uyguladıktan sonra cihazın şarjını tekrar bitirip, 4 saat boyunca aynı şekilde kapalı tutup diğer işlemleri tekrarlıyoruz. Kısacası aynı işlemi bir daha tekrarlayıp, cihazı kullanmaya devam ediyoruz.

Batarya için yapabileceğiniz tek işlem budur. Bunun dışında batarya değişimi için Apple yetkili servislerinden destek isteyebilirsiniz.

3. iPhone Şarj Olmuyor Sorunu Yazılım Kaynaklı Olabilir

iPhone Şarj Olmuyor? Nasıl Çözerim?

iPhone şarj olmuyor sorunu bazen yazılımsal sebeplerden kaynaklı olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bu sorun düşük bir ihtimal dahi olsa değerlendirmek gerekiyor. Özellikle Apple tarafından yayınlanan bazı güncelleme sürümleri veya yüklenen uygulamalar yazılım sorunu ile başbaşa kalmamıza neden olabilir.

Çözüm

iPhone’da yaşanan yazılım sorunlarında öncelikle batarya ile ilgili olan uygulamaları gözden geçirmek gerekir. Bunun dışında Jailbreak işlemininde yazılım sorununa sebep verebileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Bu detayları dikkate aldıktan sonra yazlım sıfırlama işlemini sağlayarak iPhone şarj olmuyor sorununun yazılımsal sorunlardan kaynaklanıp, kaynaklanmadığına bakalım…

Not: Bu işlem tüm verilerin silinmesine sebep olabilir. Tüm yedeklemelerinizi kesinlikle alın.

 • iPhone’nun ana ekranından “Ayarlar” seçeneğine giriş yapın.
 • “Ayarlar” içerisinden “Genel” menüsünü açın.
 • Aşağıya doğru inerek “Sıfırla” tercihine dokunun.
 • Karşınıza gelen seçeneklerden “Tüm Ayarları Sıfırla” ve “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” şeklinde iki seçeneği ekranın ilk kısımlarında göreceksiniz. Bu seçenekler ise:

Tüm Ayarları Sıfırla: Sadece yapılan ayarları varsayılan ayarlara geri dönmesi sağlar.

Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil: Cihazınızda yer alan tüm verileri (fotoğraf, video, kişiler vb.) siler ve ayarları sıfırlar.

 • Bu seçeneklerden ilk olarak “Tüm Ayarları Sıfırla” tercihini kullanıp, sorunun çözülüp çözülmediğine bakalım.
 • Eğer sorun çözülmediyse, iPhone cihazınızda yer alan tüm içeriklerin yedeğini alıp, “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğini kullanın.

iPhone şarj olmuyor sorunu için gerekli tüm ayrıntıları sizlere aktarmaya çalıştık. Ekstra olarak merak edilen konuları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu