Ana Sayfa Mobil iPhone Notlara Parola Koyma ve Not Parolasını Değiştirme Nasıl Yapılır?

iPhone Notlara Parola Koyma ve Not Parolasını Değiştirme Nasıl Yapılır?

iPhone Notlara Parola Koyma ve Not Parolasını Değiştirme Nasıl Yapılır

Her geçen gün gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonların günlük hayatımızdaki rolü çok farklı bir noktaya geldi. Hiç unutmamamız gereken bir şeyi not almak, iş günlerimizi planlamak ve buna benzer işlemleri yapmak için akıllı telefonlarda yüklü olan uygulamaları kullanıyoruz. Bir telefon her ne kadar kişiye özel olsa da telefonun olağanüstü bir şekilde yetkisiz kişilerin eline geçmesi “Notlar” bölümünde yedeklediğiniz bilgilerin deşifre olmasına sebep olabilir.

Notlarınızın deşifre olmasıyla karşı karşıya kalmamak için her türlü duruma hazırlıklı olmalı ve aldığınız notları şifrelemelisiniz. iPhone kullanıcıları bu konuda fazlasıyla şanslı, çünkü “Notlar” uygulaması aldığınız tüm notları şifreleme imkânı sunuyor. Birçok kişinin notlara şifre koyma konusunda bilgi sahibi olmaması bu özelliğin aktif olarak kullanılmamasına sebep oluyor. Biz de içeriğimizde sizlere notlara parola koyma işleminin nasıl gerçekleştirileceğinden bahsedeceğiz.

Yöntem 1: “Notlar” Uygulamasından Notlara Parola Koymak

iPhone’da “Notlar” uygulamasını kullanarak oluşturduğunuz hatırlatmaların sizin dışınızda herhangi bir kişi tarafından görülememesi için parola ile notlarınızı korumanız gerekiyor. Bu işlemi mümkün kılmak için uygulayacağınız ilk yöntem “Notlar” uygulaması içinden ayar yapmaktır.

 • Telefonunuzdan “Notlar” uygulamasını açın.
 • Şifre koymak istediğiniz notun üzerine basılı tutun.
 • Notu Kilitle” seçeneğine tıklayın.
  Notu Kilitle
 • Açılan pencereden şifrenizi belirleyin.
 • Bitti” butonuna basın.

Bu işlemlerin ardından iPhone’da notlara şifre koyma işlemi başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır. Hiçbir şekilde anlatılan işlemlerle uğraşmak istemiyor, direkt olarak “Ayarlar” uygulamasından not şifreleme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız bir sonraki yöntemi deneyebilirsiniz.

Yöntem 2: “Ayarlar” Uygulamasından Notlara Şifre Koymak

iPhone’da yüklü olan birçok uygulamanın ayarlarını doğrudan “Ayarlar” bölümü aracılığıyla güncelleyebiliyorsunuz. Bu sayede hem zamandan tasarruf ediyor hem de birçok uygulamaya gir-çık yapmak zorunda kalmıyorsunuz. iPhone’da notlara parola koymak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Telefonunuzdan “Ayarlar” uygulamasını başlatın.
 • Ekranı aşağıya kaydırın ve “Notlar” seçeneğine tıklayın.
  Ayarlar
 • Parola” sekmesine dokunun.
  Parola
 • Parola Ayarla” sayfasında parolanızı belirleyin.
 • Bitti” seçeneğine tıklayın.

Bu yöntem ile bir önceki yöntemde olduğu gibi “iPhone’da Notlara Şifre Koyma” işlemi kolayca gerçekleştirilebilecektir.

iPhone’da Nota Koyduğum Parolayı Unuttum Nasıl Sıfırlayabilirim?

Her akıllı telefon kullanıcısı cihazda oluşturduğu notlar için belirlemiş olduğu parolayı unutma gibi sorunlarla karşılaşabilir. Bu durum diğer parolalarda sorun teşkil etmese de notlar uygulamasında koyduğunuz parolalar için büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. iPhone ne yazık ki unutulan not parolalarını sıfırlama gibi bir olanak sunmuyor. Bir notun parola korumasını kaldırmak için öncelikle eski şifrenizi bilmeniz gerekiyor. Bu şifreyi bilmediğiniz durumlarda notu silmekten başka bir çareniz yoktur.

iPhone’da Not Parolasını Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bir notun parolasının sizin dışınızda herhangi birinin eline geçtiğini düşünüyorsanız bu noktada not için oluşturduğunuz parolayı değiştirmelisiniz. Bir önceki parolayı hatırlamanız halinde not parolasını güncelleme işlemi sadece birkaç adım neticesinde mümkün olacaktır.

 • Telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • Notlar” sekmesine tıklayın.
 • Parola” seçeneğine dokunun.
 • Parolayı Değiştir…” butonuna tıklayarak ilgili pencereden güncellemeleri yapın.
  Parolayı Değiştir...
 • Bitti” seçeneğine bastıktan sonra eski parolanız yeni parolanızla güncellenecektir.
  Bitti

Bu işlemlerin ardından parola koruması bulunannotu açmak için eski parolayı kullanma olasılığınız ortadan kalkacaktır.

iPhone Notlara Parola Koyma ve Not Parolasını Değiştirme Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimizde iPhone kullanıcılarının not gizliliğini aktif etmesi için gerekli olan adımları sizlerle paylaştık.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin