Ana Sayfa Mobil iPhone Güncelleme Nasıl Yapılır?

iPhone Güncelleme Nasıl Yapılır?

iPhone Güncelleme Nasıl Yapılır?

Apple, belirli sürelerde telefonlarında kullandığı işletim sistemi olan iOS’u güncelleyerek yeni sürümlerini kullanıcılarına sunuyor. iPhone güncelleme nasıl yapılır sorusuna bilmeyen iPhone kullanıcı için güncelleme işlemini görsel anlatım olarak bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Apple iOS 9 mobil işletim sistemini kullanıcılarına sunarak iPhone kullanıcılarına birçok yenilik imkanı sundu. Apple son olarak iOS 9.1 Beta sürümünü kullanıcılarının beğenisine sundu. Bir çok iPhone kullanıcısı yeni sürüm iOS 9.1 Beta yı hemen telefonlarına yükleyerek iOS 9 u güncellediler.

iPhone Güncelleme Nasıl Yapılır?

Kullanıcılara yeni özellikler sunan, farklı özellikler içeren ve kullanıcıların daha kolay kullanmasını, ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayan bu güncellemeler telefonlara nasıl yükleniyor ve güncellemeler nasıl gerçekleştiriliyor.

iPhone Güncelleme

iPhone telefon modelleri için güncelleme iki farklı yolla gerçekleştirilebilir. Bu yollardan bir tanesi İtunes kullanmadan yani kablosuz olarak güncellemedir. Yeni bir güncelleme piyasaya sürüldüğünde telefonunuza bildirim olarak gelir. Bu durumda yapmanız gereken Telefonunuzda yeterli şarj ve yeterli dosya boyutu olduğunu kontrol etmektir. Kablosuz yapılan güncellemelerde yeni güncellemenin tamamı değil bir önceki güncellemeden farklı olan özelliklerin dosya boyutu kadar boş alan gerekir.

Telefonunuzun ayarlar bölümüne girip, alt menüden genel menüsünü, buradan da yazılım güncelleme bölümünü açarak bildirim olarak gelen güncellemeyi görebilirsiniz.  Güncelleme üzerine dokunarak güncelle onayı ile birlikte yeni sürüm eski sürümden farklı olan dosyaları yükleyerek güncelleme dosyalarını tamamlıyor.

Yükleme işleminden sonra işletim sistemi kendini güncelliyor ve telefon kapanıp açılıyor. Kısa süren güncelleme işlemi tamamlanmış oluyor. Güncelleme işleminden sonra çok nadir durumlarda oluşabilen işletim sistemi sorunları telefonunuza tekrar bildirim olarak gelecek ve yapacağınız yeni güncelleme ile bu sorunu halletmiş olacaksınız.

iPhone Güncelleme Nasıl Yapılır?

Kablosuz olarak yaptığınız güncelleme işlemini istediğiniz takdirde telefonunuzu bir bilgisayara bağlayarak İtunes programına bağlanıp güncelleme işlemini yapabiliyorsunuz. Bu işlem için bilgisayarınızda İtunes programı yüklü olmak zorundadır. Usb bağlantısı ile telefonunuzu bağladıktan sonra yapmanız gereken işlem sırası su şekildedir.

İtunes Kullanarak iPhone Güncelleme

1 )  Yen gelen sürümlerde çok nadirde olsa sorun olabildiğinden telefonunuzun güncelleme öncesi yedeğini almalısınız. İtunes programından aygıtlar seçeneğini tıklayıp, iPhonem seçeneğini seçip  telefonunuzu yedekleyin ve para ile satın almış olduğunuz uygulamaları İtunes programına aktarın.

Yeni sürümden hoşnut kalmadığınızda yedeklemeyi telefonunuza yükleyerek eski sürümü kullanmaya devam edebilirsiniz. Yedekleme işlemini cep telefonunuzda kolaylıkla yapabileceğiniz gibi İtunes programından da yapabilirsiniz. Yedekleme yaparken istediğiniz takdirde telefon rehberinizi de yedekleyebilirsiniz.

iPhone Güncelleme Nasıl Yapılır?

2 ) İtunes Programında Sol tarafında bulunan işlem menüsünden iPhone sekmesine tıklayarak yeni gelen ekranda bulunan işlem menüsündeki Güncellemeleri Denetle ( Check for Update ) butonuna tıklıyoruz. Yeni, gelen ekranda itunnes sunucularından iOS 9.1 Beta sürümü güncellemesinin olduğunu gösteriyor ve indir, indirme seçenekleri ile kullanıcı tercihini soruyor. İndir ve güncelle ( Download and Install )  seçeneğini tıklayarak yeni güncelleştirmeyi indiriyoruz.

iPhone Güncelleme Nasıl Yapılır?

iOS 9.1 İndirme İşlemi Başlıyor

Güncelle diyerek yeni indirdiğiniz dosyanın güncellenmesini bekliyorsunuz. Güncelleme işleminin ardından telefon kendisini kapatıp güncellenmiş işletim sistemi ile geri açıyor. İşletim sistemi güncelleme işlemini kablo ile İtunes programına bağlanıp bitirmiş oluyorsunuz. Bu süre normal güncelleme işlemine göre çok daha uzun sürmektedir.

iPhone işletim sistemi güncellemesinin yanında telefonunuzda kullandığınız uygulamaların güncellenmesi işlemi de kolay bir şekilde yapılabiliyor. Apple bu konuda apple store aracılığı ile telefonunuza indirdiğiniz bütün uygulamaları kapsayan bir program geliştirmiş durumda.

Uygulama havuzunda bulunan bütün uygulamalar güncellendiğinde apple store iPhonenunuza güncelleme bildirimi gönderiyor. Telefonunuza gelen güncelleme bildirimlerini istediğiniz takdirde otomatik olarak güncelle komutu ile otomatik olarak güncelleyebilir yada internet kullanımınıza bağlı olarak manuel olarak elinizle istediğiniz zaman istediğiniz uygulamayı güncelleyebiliyorsunuz. Bu sayede iPhone telefon ve iOS işletim sistemi uygulamalarını güncellemiş oluyorsunuz.

iPhone Güncelleme Nasıl Yapılır?

iPhone cep telefonunuzda bulunan uygulamanızı manuel olarak güncelleme yapabilirsiniz. Aşağıdaki görselde örnek olarak belirtilmiştir. iPhone cep telefonunuzun güncelleme işlemi kablosuz internet ağlarını kullanarak yapmanızı öneririz. Bazı güncelleme dosyalarının boyutu yüksek olduğundan hücresel veri ağınızın kotasının doldurmanıza sebebiyet verebilir.

iPhone Güncelleme Nasıl Yapılır?

iPhone güncellemelerini yapmak kablosuz olarak daha basit ve daha kısa sürmektedir. Bu nedenle Apple, iOS 5.1 den sonra kablosuz güncelleyebilme uygulamasını geliştirmiş ve iPhone kullanıcılarına kolaylık sağlamıştır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin