Ana Sayfa İnternet IP Adresi Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

IP Adresi Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

IP Adresi Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

IP adresini değiştirme işlemi oldukça kolay bir işlemdir sadece işlemi doğru yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. IP Adresi bilgisayarınıza otomatik olarak atanır fakat bunu otomatik olarak atanan IP adresini doğru adımlar ile bilgisayarınıza ait sabit bir IP oluşturabilirsiniz. Örnek olarak 192.168.2.10 veya 192.168.1.10 benzer numaralar ile bilgisayarınıza IP adresi tanımlayabilirsiniz.

Ağa bağlı olan bilgisayar arasında veri transferi için bilgisayarına sabit bir IP ihtiyacınız olabilir. Atayacağınız bu IP sadece bilgisayarınıza ait olur internet sağlayıcıları tarafından sağlanan Statik IP için internet sağlayıcınız tarafından gerçekleştirilmektedir. Sizin tarafından yapılması mümkün olan bir işlem değildir. Statik IP bağlantıyı sağlayan modeme verilen IP adresidir. Bilgisayarınız için kişisel bir IP adresi değildir modem ile bağlantı sağlayan bilgisayarlarda Statik IP hizmeti söz konusu olur.

Statik IP genel kullanım sebepleri olarak Server Bilgisayarları, Uzaktan Kontrolü Sağlama, Güvenlik Kameraları, Uzak Masaüstü Bağlantıları, Oyun Sunucuları ve bir çok sebepten dolayı tercih edilmektedir. Statik IP adresine sahip olmak için İnternet sağlayınız tarafından iletişime geçerek bu işlemi yapabilirsiniz. Yapılan Statik IP hizmeti servis sağlayıcıları tarafından aylık veya yıllık belirli bir ücret karşılığı bu hizmetten yararlanmanız karşılığında talep edebilirler.

Bilgisayarınızın IP Adresini Değiştirme 

Öncelikle bilgisayarınızın Varsayılan Ağ Geçidinin IP adresini bulmamız gerekiyor yapacağınız işlemlerde bu IP Adresi çok önemli bunu öğrenmek için Başlat – Çalıştır – Cmd – Açılan Komut Penceresine Bu Komutu Girin ipconfig karşınıza gelecek olan bilgilerde Varsayılan ağ geçidi IP Adresin bulunmakta bu IP adresini not edin aşağıdaki işlemlerde size gerekecektir. Görselde altı çizili olarak belirtilmiştir.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

Aşağıdaki görselde herhangi bir IP adresi ve DNS Adresi tanımlanmamış Otomatik olarak IP ve DNS adresi almaktadır. Bilgisayarınız için IP atama işlemini bu ekrandan sağlayacağız.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

Yukarıdaki ekrana ulaşmak için izlenecek yol ise.

Masaüstü – Ağ Simgesine Sağ Tıklayın ve Özellikler Deyin – Sol Tarafta Bulunan Sekmede Bağdaştırıcı Ayarları Değiştirin Yazan Yere Tıklayın – Karşınıza Ağ Bağlantıları Ekranı Gelecek Bu Ekranda Kullandığınız Bağlantı Türünün Üstüne Gelip Sağ Tıklayın Ardında Özelliklere Tıklayın Aşağıdaki Ekran İle Karşılaşacaksınız.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

Yukarıdaki Ekranda Görüldüğü Gibi İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) Seçeneğine Tıklayın ve Çıkan Ekranda Artık Bilgisayarınız İçin IP adresi Tanımlayabilirsiniz. Aşağıdaki görselde yer alan Aşağıdaki IP Adresini Kullan kutucuğunu İşaretleyin. Burada Bilgisayarınız İçin Kullanılacak Olan IP Adresi Tanımlanacak.

Örnek Olarak 

IP adresi :192.168.1.10 (Bigisayarınız İçin Geçerli Olacak IP Adresi.)

Alt ağ maskesi : 255.255.255.0 (Bu alan otomatik olarak belirlenecektir.)

Varsayılan ağ geçidi : 192.168.1.1 (Modeminizin IP Adresi.)

IP Adresi Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Tamam butonu tıklayıp işlemi bitirebilirsiniz. Yaşanacak olası sorunlar için yani IP çakışması veya internete bağlanmama sorunları gibi. Bu gibi sorunlarda tanımlandığı IP adresini ve Varsayılan ağ geçidini kontrol etmelisiniz. Yaptığınız yanlış bir işlem sağladığınız bağlantıyı etkileyebilir.

IP Çakışması İçin

Bilgisayarınıza tanımladığınız IP adresini farklı bir IP adresi ile değiştirebilir sorunu giderebilirsiniz.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

Örnek Olarak : Tanımladığınız Hatalı IP Adresi 192.168.2.10 Yerine 192.168.2.20 veya 192.168.2.50 ile değiştirebilir sorunu giderebilirsiniz. Kısaca ağınızda bulunan bilgisayarlar ile aynı IP Adresine sahip olmaması.

Ayrıca Varsayılan IP adresini doğru girdiğinize emin olunuz. Eğer yanlış bir Varsayılan IP Adresi tanımlandıysa bağlantı problemi yaşarsınız.

12 YORUM

  1. Bu şekilde IP adresimi değiştirirsem, IP adresinden Ev adresimin ve kimliğimin bulunmasını engellemiş olur muyum? Teşekkürler.

  2. Selam. Dediğiniz gibi yaptım hem de defalarca ama yine engellendiğim bir site var ve profilimi kabul etmiyor. Değişik programlar bile kullandım ama yine o sitede profilim kabul edilmiyor. Yardımcı olur musunuz? birkaç ay önce bir kere denedim ve olmuştu ama bu sefer olmuyor.

  3. Samsung QLED TV’yi internet bağlı açtığımızda CNNTURK kanalları bildirim gönderiyor interneti kapalı olunca bildirileri çıkmıyor bildirileri şu: smart tvniz de daha iyi bir deneyim yaşamak ister misiniz: onayla yeşil tuş onaylama kırmızı tuş diye çıkıyor onaylasakta çıkıyor onaylamasakta çıkıyor bizim IP numaramızı kullanıyorlar her halde ki kim ne kadar bu kanalı izliyordur diye, bunu nasıl engelleriz IP bağlantımız standart.

  4. Ip adresime ban atıldığı için sanırım instagram hesabım kapandı ve başka hesaplar giriş yapamıyorum buna nasıl bir çözüm gerekiyor?

  5. Merhaba; sitemizde düzenlemiş olduğumuz anket’e ip’sini değiştirerek oyn veren birisini tespit etme şansımız varmı bilgi paylaşırsanız mutlu oluruz…

  6. Kardeşim knight online oynuyorum ip ban attı herif.
    Fakat laptopla bağlanan arkadasımda giremiyor internet adresimize ban atabilirmi bu herif
    varmı böyle birşey

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin