İnternet

İnternetten Üniversite Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

Üniversite mezuniyet belgesi, yeni mezun olan ve iş arayanların yaptığı tüm iş başvurularında gerek olan bir belgedir. Bunun yanı sıra bazı iş başvurularında transkript belgesi de istenmektedir. Daha önceden bu belgeler, sadece mezun olduğunuz üniversitenin öğrenci işlerinden alınabiliyordu. Dolayısıyla eğer mezun olduğunuz üniversitenin bulunduğu şehirde yaşamıyorsanız mezuniyet belgesi ve transkriptten en az 15-20 kopya almak gerekebiliyordu.

Ancak günümüzde, e-Devlet sayesinde, internetten üniversite mezuniyet belgesi alınabiliyor. Transkript belgesi almaksa şuanlık yalnızca iki üniversite için mümkün durumda. Ancak yakın zamanda bütün üniversiteler için e-Devlet üzerinden transkript belgesinin alınması mümkün olacağa benziyor. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan “internetten üniversite mezuniyet belgesi nasıl alınır?” sorusunun cevabını verelim. İnternetten mezuniyet belgesi almak için:

İnternetten Üniversite Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

  • Öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkine tıklayarak, açılan penceredeki “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” kutucuklarını doldurarak “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın.

İnternetten Üniversite Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

  • Sisteme giriş yaptıktan sonra, ekranın orta kısmında bulunan arama bölümüne “Mezuniyet Belgesi” yazın ve görseldeki gibi, karşınıza çıkan “Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama (Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı)” seçeneğine tıklayın. Böylece mezun olduğunuz üniversitenin, bölümün ve mezuniyet tarihinin görüntülendiği bir sayfa açılacaktır.

İnternetten Üniversite Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

  • Şimdiyse, açılan pencerenin orta kısmında, sağ tarafta bulunan “Belge oluştur” butonuna tıklayın.

İnternetten Üniversite Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

  • “Belge Oluştur” butonuna tıkladıktan sonra mezuniyet belgenizin önizlemesinin görüntülendiği bir sayfa açılacaktır. Bu sayfanın üst kısmında, sağ taraftaki “Dosyayı İndir” seçeneğini seçin. Böylece mezuniyet belgeniz kısa bir süre içerisinde cihazınıza inmiş olacaktır.

Bu sayede “internetten üniversite mezuniyet belgesi nasıl alınır?” sorusunu cevaplamış olduk. Artık indirdiğiniz belgeyi yazdırarak gerekli kurumlara teslim edebilirsiniz. Belgede bulunan barkod sayesinde, belgeyi teslim ettiğiniz kurumlar belgenin orijinalliğini ve gerçekliğini kontrol edebilmektedir. Bu sayede belgenizi herhangi bir kişiye ya da kuruma imzalatmadan direkt olarak gereken yerlere teslim edebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu