Ana Sayfa Nasıl Yapılır İnternetten KYK Kredi Borcu Sorgulama

İnternetten KYK Kredi Borcu Sorgulama

İnternetten KYK Kredi Borcu Sorgulama

Bildiğiniz üzere kredi ve yurtlar kurumu (KYK) üniversite öğrencilerine burs ve öğrenim kredisi imkanı sunmaktadır. Elbette burs karşılıksız olarak verilmektedir ancak öğrenim kredisi alan öğrencilerin aldıkları kredinin tamamını devlete geri ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Öğrenim kredisi alan öğrencilerin mezun olduktan en geç 2 yıl sonra aldıkları kredileri devlete ödemeye başlamaları gerekir (Bazı durumlarda borcu 1 yıl daha ertelemek mümkün olabiliyor). Dolayısıyla öğrenim kredisinden faydalanıp mezun olan vatandaşların akıllarına “KYK kredi borcu sorgulama” işlemi geliyor. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da e-Devlet üzerinden bilgi alabiliyoruz. İnternetten KYK kredi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için:

İnternetten KYK Kredi Borcu Sorgulama

  • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ linkine giderek T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girip hesabınıza giriş yapın.

İnternetten KYK Kredi Borcu Sorgulama

  • Daha sonra, ekranın orta kısmında bulunan “Kurumlar” bölümüne tıklayın.

İnternetten KYK Kredi Borcu Sorgulama

  • Şimdiyse açılan penceredeki harf listesinden “G” harfine tıklayarak “Gençlik ve Spor Bakanlığı” bölümüne girin.

İnternetten KYK Kredi Borcu Sorgulama

  • Bu adımda, ekranın üst kısmında yer alan “Burs/Öğrenim Kredisi İşlemleri” başlığının altındaki “Öğrenim/Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama” bölümüne tıklayın.

İnternetten KYK Kredi Borcu Sorgulama

  • Son olarak, açılan ekranın üst bölümündeki “Öğrenim/Katkı Kredisi Listesi” başlığının altında yer alan “İnternet Vergi Dairesi” butonuna tıklayın ve karşınıza çıkan uyarı penceresindeki “Tamam” seçeneğini seçin. Böylece internet vergi dairesine yönlendirilecek ve tüm borcunuzu bu sayfada görüntüleyeceksiniz.

Belirttiğimiz işlem adımlarını sırasıyla uygulayarak “internetten KYK kredi borcu sorgulama” işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra devlet, işsizlik sebebiyle, askerlik sebebiyle ve yüksek lisans/doktora sebebiyle size borcunuzu 1 yıl erteleme hakkı tanımaktadır. Eğer bu durumlardan herhangi biri söz konusuysa dördüncü adımda belirttiğimiz menüden “kredi geri ödeme erteleme başvurusu” bölümüne girerek borcunuzu 1 yıl ertelemek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin