İnternet

İnternetten İkametgah Belgesi Alma Nasıl Yapılır?

İletişim teknolojilerinin gelişmesi ve bilgiye erişimin eskisine göre çok daha kolay bir hale gelmesi, çağımızın enformasyon çağı olarak adlandırılmasını sağladı. Öyle ki artık internete bağlı bir cihaz aracılığıyla çoğu bilgiye dakikalar içerisinde erişebilmek mümkün. Elbette devletler de bu teknoloji sayesinde internetten, ikametgah belgesi alma, sicil durumu sorgulama, emeklilik durumu öğrenme vb. birçok konuda vatandaşlarına bilgi akışı sağlayabilecek platformlar geliştirdi.

Bildiğiniz üzere ülkemizde bu platformun adı e-Devlet. Artık e-Devlet üzerinden “internetten ikametgah belgesi alma” işlemini oldukça kolay bir şekilde yapabilmek mümkün. Tabii ki bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ linkine gidip, açılan pencerenin sağ üst köşesinde bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayarak hesabımıza giriş yapmamız gerekiyor. Daha sonra yapmanız gerekenlerse aşağıdaki gibidir:

İnternetten İkametgah Belgesi Alma Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak, pencerenin orta kısmında bulunan arama kutucuğuna “İkametgah Belgesi” yazarak aratın ve karşınıza çıkan “Yerleşim Yeri (ikametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü)” seçeneğini seçin.

İnternetten İkametgah Belgesi Alma Nasıl Yapılır?

  • Daha sonra, açılan pencerenin alt kısmındaki “Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum” ibaresinin yanında bulunan kutucuğa tıklayarak kutucuğu işaretleyin ve “Devam Et” butonuna tıklayın.

İnternetten İkametgah Belgesi Alma Nasıl Yapılır?

  • Bu adımda karşınıza, belgenin kimin için alınacağının sorulduğu bir sayfa açılacaktır. Buradan istediğiniz seçeneğe tıklayarak işaretleyin ve “Devam Et” seçeneğine tıklayın.

İnternetten İkametgah Belgesi Alma Nasıl Yapılır?

  • “Devam Et” seçeneğine tıkladıktan sonra, karşınıza kimlik bilgilerinizin yer aldığı bir pencere gelecektir. Bu pencerede, kimlik bilgilerinizin hemen altındaki “Seçiniz” yazan butona tıklayın ve ikametgah belgesini ne için talep ediyorsanız o seçeneği seçerek “Sorgula” seçeneğiyle devam edin (Eğer kuruma ibraz ya da kurum talebi seçeneğini seçerseniz doldurmanız gereken birtakım kutucuklar ortaya çıkacaktır, böyle bir durumda kutucuklara gerekli bilgileri girdikten sonra “Sorgula” butonuna tıklamanız gerekir).

İnternetten İkametgah Belgesi Alma Nasıl Yapılır?

  • “Sorgula” butonuna tıkladıktan sonra ikametgah belgenizin görüntülendiği bir pencere açılacaktır. Bu pencerenin sağ üst kısmında yer alan “Dosyayı İndir” seçeneğine tıklayarak ikametgah belgesini indirebilirsiniz. Bu sayede, indirdiğiniz ikametgah belgesini açarak, belgeyi yazdırabilir ve gerekli yerlere teslim edebilirsiniz.

Böylece, belirttiğimiz işlem adımlarıyla “internetten ikametgah belgesi alma nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermiş olduk.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu