Mobil

İnternetsiz Navigasyon Uygulamaları (Android – iOS)

Akıllı telefonlar, günlük hayatta en büyük yardımcılarımız haline geldi. Telefonlar o kadar işlevsel bir hal aldı ki artık bilgisayarımızı cebimizde taşıyor gibiyiz. Özellikle günlük hayatımızı kolaylaştıracak uygulamalar, telefonları çok daha kullanışlı hale getiriyor. İşlevselliği ile en çok tercih edilen uygulama sınıflarından birisi de navigasyon uygulamaları. Nereye giderseniz gidin, aradığınız adresi kolayca bulmanızı sağlayan navigasyon uygulamalarının en büyük dezavantajı ise çoğunun internet bağlantısı istiyor olması. Tabii ki her durumda telefonunuzdan internete ulaşmanız mümkün olmuyor. Peki, alternatif olarak kullanabileceğimiz internetsiz navigasyon uygulamaları var mı? Seçeneklerimiz neler?

İnternetsiz Navigasyon Uygulamaları ve Özellikleri

Hem Android işletim sisteminde hem de iOS işletim sisteminde kullanabileceğimiz internetsiz navigasyon uygulamalarını ele alacağız. Sözü daha fazla uzatmadan uygulamalarımıza geçelim.

Yandex Navigasyon

İnternetsiz Navigasyon Uygulamaları (Android - iOS)

Türkiye’nin en çok kullanılan navigasyon uygulamaları içerisinde yer alan Yandex Navigasyon, oldukça kapsamlı bir uygulama. Yol durumu, trafikte anlık olarak değişimler, trafik levhaları konusunda bilgiler veren navigasyon, oldukça kullanışlı. Yandex tarafından sunulan uygulamanın, rota tariflerinde de yine öne çıkan özellikleri var. Bir rota seçtiğiniz zaman uygulama en kısa rotanın yanında size 3 farklı rota daha sunuyor. 3 farklı alternatifle beraber, size en uygun olan şekilde istediğiniz konuma ulaşabiliyorsunuz.

Gelelim işin internet kısmına. Tabii ki uygulamanın tüm özelliklerini kullanmak için internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor. Fakat uygulamanın, internet kesildiği zaman yola devam etmek adına çevrimdışı navigasyon özelliğini kullanabiliyorsunuz. Yine çevrimdışı navigasyon özelliğinde de rota oluşturmanız ve adres aramanız mümkün. Fakat bunun için internet bağlantısı olduğu bir zaman, haritaları indirmeniz gerekiyor.

GOOGLE PLAYAPP STORE

Google Haritalar

İnternetsiz Navigasyon Uygulamaları (Android - iOS)

Bu alanda en çok kullanılan uygulama olarak öne çıkan Google Haritalar, en detaylı adres tarifi veren uygulamaların da başında geliyor. Zaten uygulamanın Android cihazların çoğunda kurulu olduğunu biliyoruz. 220 ülke ve bölge haritasına sahip olan uygulama, farklı araçlar için farklı rotalar çizebiliyor. Yine en kısa rotanın dışında bir de alternatif rotalar gösteriliyor. Canlı olarak trafik koşulları gibi bilgileri de sunan uygulama, dahili olarak sokak görünümü özelliğine de sahip.

Google Haritalar uygulamasını tüm bu özellikler dışında, internetsiz navigasyon uygulamaları listemize almamızın önemli bir nedeni var. Uygulama çevrimdışı olarak da kullanılabiliyor. Bunun için sadece haritaları önceden indirmeniz lazım. Çevrimdışı kullanmak üzere haritaları ve bölgeleri indirebiliyorsunuz. Tek seferde maksimum olarak 2 GB indirmeye izin veren uygulama, 30 gün içerisinde de indirilmiş olan kayıtları siliyor. Yani 30 gün sonra yeniden indirme yapmanız lazım. Tabii ki indirdiğiniz haritaları, sonrasında çevrimdışı olarak adres tarifi bulmak için kullanabiliyorsunuz.

GOOGLE PLAYAPP STORE

TomTom GO Mobile

İnternetsiz Navigasyon Uygulamaları (Android - iOS)

TomTom bu alanda en tecrübeli olan uygulamaların başında yer alıyor. TomTom hem araçlarda kullanılan donanımsal navigasyonların satışını yapan firmalardan biri hem de harita yazılımları üretiyor. Bu alanda çok uzun soluklu bir geçmişi olan firmanın mobil uygulaması olan TomTom GO Mobile, yine oldukça avantajlı kullanım sunuyor. Özelliklere geçmeden önce bu uygulamada haritaların doğrudan yüklendiğini ve sürekli güncellendiğini belirtelim. Zaten bu yönüyle internetsiz navigasyon uygulamaları listemizde yer almaya hak kazanan uygulama, 150’yi aşkın ülke ve bölgenin haritasını sunuyor.

Harita üzerinde alternatif rota hesaplama, trafik durumu hakkında bilgiler verme gibi ayrıcalıkları olan uygulama, aynı zamanda arkadaşlarınızla konum paylaşmanıza izin veriyor. Hatta sadece konum paylaşılması değil, bunun yanında belirlediğiniz hedefleri ve bu hedefe varış sürelerinizi de istediğiniz kişiyle paylaşabiliyorsunuz. Ufak bir hatırlatma ekleyelim, uygulama abonelik sistemi üzerinden çalışıyor. Her ay 75 km mesafeye kadar ücretsiz navigasyon hizmeti sunuluyor. Sonrası için aylık ya da yıllık abonelik sistemine geçmek gerekiyor.

GOOGLE PLAYAPP STORE

MapFactor

İnternetsiz Navigasyon Uygulamaları (Android - iOS)

Tamamen ücretsiz navigasyon uygulamaları içerisinde yer alan MapFactor, 200 farklı ülke ve bölge için harita desteği sunuyor. Canlı trafik bilgisi ve anlık olarak trafik durumu konusunda bilgiler veren uygulamanın, farklı araçlara göre rota sunma gibi özellikleri bulunuyor. Sürekli olarak haritaları güncellenen uygulamanın, TomTom haritalarını kullandığını da belirtelim. Bu yönüyle çok geniş bir harita ağının sunulması sağlanmakta.

GOOGLE PLAYAPP STORE

Öne çıkan internetsiz navigasyon uygulamaları için seçtiğimiz yazılımlar bunlar. Bunların dışında siz de önerdiğiniz uygulamaları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu