İnternet

İnternet Hızlandırma Çözüm Yolları

İnternet Hızınızı Yükseltin ! İnternet kullananlar çoğunlukla hız konusunda sorunlar yaşarlar. Bu sorunların pek çok kaynağı vardır aslında. Çünkü internet hızınız çok fazla faktörden etkilenmektedir. Bu faktörün ne olduğunu tahmin etmek sorunun çözümü için size yardım edecektir.

İnternet kullanıcıları genelde sorunun modemden veya internet sağlayıcısından kaynaklandığını düşünürler. Oysa bunun pek çok nedeni olabilir. Hep birlikte bu nedenlere ve yapılacaklara bakalım. Daha hızlı bir internet için neler yapılmalı sorusunun cevabını bulmak istiyorsanız ilk olarak bu sorunları tespit edelim.

Kablosuz Ağdan kaynaklanan sorunlar

İnternet Hızlandırma Çözüm Yolları

Ağlardan kaynaklı sorunlarda sinyal karışması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunun çözümü için modeminizin yerini değiştirebilirsiniz veya Wifi kanal numarasını değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca her gece yatmadan önce modeminizi kapatabilirsiniz. Çünkü modeminizin ısınması gibi problemler çalışma sistemi üzerinde olumsuz etki yapmaktadır ve bu etki internet hızınıza yansıyabilir.

Dns Sunucusundan kaynaklanan sorunlar

İnternet Hızlandırma Çözüm Yolları

Her internet servis sağlayıcısının DNS sunucuları hızlı olmamaktadır. Bu nedenle OpenDNS’den ücretsiz ve hızlı DNS adresleri edinebilirsiniz. Bunun yanında DNS ayarlarınız değişmiş olabilir. Bu nedenle DNS ayarlarınızı hızlı bir DNS adresi ile güncelleyin.

LAN Kablosundan kaynaklı sorunlar

İnternet Hızlandırma Çözüm Yolları

LAN kablonuzu mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın. Genelde LAN kabloları 50 metrenin üzerinde olmaması gerekir. Bağlantının modeminize gelmesi için kabloyu mümkün olduğunca kısa tutmanızda fayda var. Ayrıca bu kablonun zarar gelmemesine özen gösterin.

Zararlı yazılımlardan kaynaklı sorunlar

İnternet Hızlandırma Çözüm Yolları

En sık kaynaklanan sorunlardandır. Zararlı yazılımlar için bilgisayarınızı koruyun ve tarama yapın. Tarama yapılan bilgisayarın hızı ve performansı artmaktadır. Kullandığınız bilgisayarlarda daima antivirüs programı barındırın. Bilgisayarınızda oluşabilecek tehditlere karşı önleminizi alın.

Donanımdan kaynaklı sorunlar

İnternet Hızlandırma Çözüm Yolları

Eğer modemden kaynaklı bir sorun varsa, bu neden internet hızınızı maksimum ölçüde düşürür. Bu sorunların ortadan kalkması için modeminizin fişini birkaç dakika çekerek tekrar başlatma işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemin ardından hız ve farklı sorunlar gözlemlerseniz farklı bir modem ile test etmeniz gerekebilir.

İnternet tarayıcınızdan kaynaklı sorunlar

İnternet Hızlandırma Çözüm Yolları

Chrome kullanıyorsanız ön belleğiniz dolmuş olabilir. Bu nedenle sağ üst köşeden Chrome’nin ön bellek temizleme kısmına girin ve ön belleğinizi boşaltın. Bazen sadece bunu temizlemek yetmez. Çünkü bu bilgiler bilgisayarınızın C dosyasına birikmiş olabilir. Bunları silmek için CCleaner programını kullanabilirsiniz. Bu program sayesinde C dosyanızda bulunan birikmiş dosyalarınızı temizleyebilirsiniz. Ek olarak, İnternet Explorer kullanıyorsanız tarayıcınızı değiştirmenizi öneririz.

Eklentilerden kaynaklı sorunlar

İnternet Hızlandırma Çözüm Yolları

Tarayıcınızın eklentilerini kontrol ediniz. Mümkün olduğunca az eklenti kullanmaya özen gösterin. Çok fazla eklenti demek internet hızınızın yavaş olması demektir. Bazen farkında olmadan bir çok zararlı eklentileri barındırabiliriz. Bu sebepten kullanmakta olduğunuz tarayıcının eklentilerini kontrol edin.

Masaüstünden kaynaklı sorunlar

İnternet Hızlandırma Çözüm Yolları

Masaüstünüzde çok fazla programın veya dosyanın olması bilgisayarın kasmasına neden olmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırıp bilgisayarınızı ve internetinizi hızlandırabilirsiniz. Masaüstünüzdeki gereksiz öğeleri silin. Ayrıca bilgisayarınızda bulunan gereksiz bulduğunuz yazılımları bilgisayarınızdan kaldırın.

Bunun dışında yapabilecekleriniz :

  1. Bilgisayarınızın başlat kısmından çalıştıra tıklayın ve buraya “msconfig” yazın. Açılan ekranda başlatma sekmesine tıklayın burada işe yaramayan yazılımların işaretlerini kaldırın.
  2. Portlarda sorun olduğunu düşünüyorsanız internet sağlayıcınızla konuşun.
  3. Wireless şifreniz ele geçirilmiş olabilir. Değiştirmenizde fayda var.
  4. Modeminiz yavaşsa bir üst modele geçin.
  5. İnternet Hızlandırma Programları kullanabilirsiniz.
  6. Sistemi yavaşlatmayacağını düşündüğünüz iyi bir virüs programı kullanın.

Bu işlemleri gerçekleştirirseniz internet hızınıza katkı sağlanmış olacaktır. Umarız sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu