İnternet

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, gündemimizden düşmeyen teknolojik sorunlar var. Bu noktada birçok kullanıcı tarafından en sık karşılaşılan sorunların başında yavaş internet bağlantısı geliyor. Modemimiz yeterli teknolojik donanıma sahip ve aldığımız internet hizmetimiz kaliteli olsa da zaman zaman internetin yavaşlaması sorunuyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Peki, “internet hızım çok yavaş, bağlantı sorunları yaşıyorum” diyen kullanıcılar için çözüm yok mu? İnternetimizden istediğimiz performansı nasıl alırız?

İnternet Hızım Çok Yavaş – Sorunun Nedeni Ne?

Çözüm önerilerine geçmeden önce, sorunun kaynağını bulmamız gerekecek. Bağlantınız neden yavaş? Bağlantı da mı bir sorun var? Bunun için ilk dikkat edeceğiniz kısım, bağlantının gerçekten yavaş olup olmadığını tespit etmek.

İnternet hizmetini aldığınız servis sağlayıcı, gerçekten aldığınız paketteki hızı sunuyor mu? Eğer size belirtilen bağlantı hızı sunulmuyorsa, direkt olarak servis sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekecek. Bunun kontrollerinin yapılması için hız testi uygulaması gerçekleştireceğiz. Sözü uzatmadan hız testi adımlarımıza geçelim.

 • Bilgisayarınızı mümkün olduğunca modeminize yakın bir konuma getirin ve herhangi bir internet tarayıcısından “hız testi” kelimesi için arama yapın.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

 • Genelde ilk sırada Türk Telekom hız testi çıkıyor. Türk Telekom tarafından sunulan resmi sayfaya girin. (Bunun için direkt https://hiztesti.turktelekom.com.tr adresini kullanabilirsiniz.)
 • Sayfaya girdikten sonra daire içerisinde “Başlat” butonunun yer aldığını göreceksiniz.
 • Butona tıklayın ve testi başlatın.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

 • Hem yükleme hem de indirme hızları için test yapılacak ve kısa süre sonra sonuçlar sunulacaktır.

Bu Kısma Dikkat!: Hız testi sonrasında değerler karşınıza çıkacaktır. Fakat bu kısımda size sunulan bağlantı ile hız testinde karşınıza çıkan bağlantı değerlerinin aynı olmadığını görebilirsiniz. Bunun birçok nedeni var. İlki kablosuz bağlantı üzerinden test yapıyor olmanız.

Diyelim ki 25 Mbps bağlantı hızınız var. Kablosuz ağ üzerinden yapacağınız test sonucunda 15-20 Mbps hız değeri sonuçları karşınıza çıkabilir. Bu normal bir durum. Dilerseniz kablolu bağlantı üzerinden hız testini yenileyerek farka bakabilirsiniz.

Burada çok farklı değerlerin çıkması kafa karıştırıcı olacaktır. Yani 25 Mbps hız değerine sahip olan bağlantınızda 4-5 Mbps gibi değerler çıkıyorsa, bir anormallik var demek. İşte bu durumda servis sağlayıcınız ile iletişime geçin.

Hız testimizi yaptık. Çok kötü değerler çıkmadı. Buna karşın “internet hızım çok yavaş” diyorsanız, çözüm önerilerine ve tavsiyelerimize geçelim.

Modeminizin Yeri Çok Önemli

İlk dikkat edeceğiniz kısım modeminizin konumu. Kablosuz ağ üzerinden bağlantı kuruyorsanız, modeminizin bağlantı kurduğunuz cihazla olan mesafesine dikkat etmeniz lazım. Eğer modem, merkezi bir yerde değil ve uzak bir konumdaysa, konum değişikliği yapmayı deneyin. Modemi yüksek bir yere koymanız, sinyalin daha geniş bir alana, daha net yayılmasını sağlayacaktır.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

Sinyal Engelleyici Cihazları Kontrol Etmek

Yine modemden devam edelim. Diyelim ki modeminiz tam merkezde ve cihazınızla arasında çok mesafe yok. Yine de bağlantı kaliteniz düşük ve internet hızı yavaş. Bu durumda sinyalin engellenmesini sağlayacak olan cihazları kontrol edin.

Çok önemsenmiyor ancak evlerde kullandığınız buzdolabı, klima gibi cihazlar sinyalin engellenmesine neden olabiliyor. Özellikle bu eşyalar, akıllı eşyalar olarak bilinen internete ya da mobil cihazlara bağlanan eşyalarsa, sinyalde bir çakışma ve engelleme durumu söz konusu olabilir. Eğer modem sinyalini bu şekilde engellediğini düşündüğünüz cihaz varsa, yine konum değişikliğini deneyin.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

Sinyal Yükseltici Kullanma

Modemle başladık modemle devam edelim. Zaten genelde sorunun ana kaynağı modem ile bağlantı sıkıntılarıdır. Yukarıda saydığımız maddeler modemin konumuyla alakalı olan maddeler. Ne yazık ki ülkemiz internet sağlayıcıları bu konuda biraz eksik kalıyor. Modem kapının ya da giriş holünün tepesine monte ediliyor ve bir daha modeme kolay kolay ulaşamıyorsunuz.

Kablolu bağlantı kurmak istediğiniz zaman komik bir duruma düşüyorsunuz. Böyle bir durum varsa ve modemin konumunu değiştirmeniz daha masraflı ya da uğraştırıcı olacaksa, bir sinyal yükseltici kullanabilirsiniz. Sinyal Yükseltici; kablosuz ağı kaynaktan alıp, daha geniş bir alana ulaştırmayı sağlayan cihazlardır. Kısacası bağlantınızı taşımanızı sağlar. Modemin konumunu değiştirmeden, sinyal kalitesini arttırmış olursunuz.

5GHz Bağlantısına Geçiş Yapmak

Yeni nesil modemlerde 2.4GHz bandına ek olarak 5GHz bandı da yer alıyor. 2.4GHz bandı, diğer cihazların sinyallerinden çok daha fazla etkileniyor ve “internet hızım çok yavaş” sorunuyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu nedenle mümkünse 5GHz bandına geçmek daha iyi olacaktır. Peki, 5GHz bağlantımıza nasıl geçeceğiz?

 • İşlemleri modem arayüzü üzerinden yapmanız gerekecek.
 • Modem arayüzüne girmek için tarayıcınıza “192.168.1.1” ifadesini yazıp adrese gidin. (Modem markasına göre adres değişebilir.)

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

 • Giriş panelinde kullanıcı adı ve şifre bölümünü doldurun. Modeminize göre bu seçenekler de değişecektir. Genelde “admin” kullanıcı adı ve “12345” şifre olarak kullanılıyor.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

 • Ardından “Kablosuz Ağ” sekmesine girin.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

 • Burada 5GHz bağlantısını aktif hale getirin ve 2.4GHz bandını kapalı konuma getirin.
 • Ardından 5GHz için bağlantınızı kurun. Standart WiFi bağlantısı yapacaksınız. Ağı seçip şifrenizi gireceksiniz.

Modemi Açıp Kapatmak

Uzun süre modeminiz açık kalmış ve bağlantınız aktif olarak kullanılmışsa, ping değerleri yükselmiş olabilir. Bu durumda modeminizi açıp kapatmanız yarar sağlayacaktır. Modemi kapatın ve 10 saniye fişten çekin. Sonra modeminizi yeniden açın.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

DNS Ayarlarını Değiştirmeyi Deneyin

Modem sorunlarını ele aldık ancak sadece modem sorunlarından söz etmek doğru değil. Bunun dışında yavaş internet sorunu için birçok neden var. Bunlardan birisi de yavaş DNS sunucuları. DNS, alan adlarını IP isimlerine çevirir ve bağlantı hızına doğrudan etki eder. DNS sunucuları yavaşsa, bağlantınız da yavaş olacaktır. Bunun için DNS değişikliği yapmak olumlu sonuç verebilir.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

 • DNS ayarlarını değiştirmek için denetim masasını açın. “Ağ Durumunu ve Görevlerini Görüntüle” seçeneğine tıklayın.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

 • İnternet bağlantınızı seçin.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

 • Açılan pencereden “Özellikler” butonuna tıklayın.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

 • “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” kısmını seçin.

İnternet Hızım Çok Yavaş, Bağlanamıyorum!

 • “Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan:” kutucuğunu işaretleyip, DNS adreslerini girin.
 • En çok kullanılan Google DNS adresleri ise şöyle: (8.8.8.8) – (8.8.4.4).
 • DNS girişinden sonra “Tamam” butonu ile işlemi sonlandırın.

“İnternet Hızım Çok Yavaş” Sorunu İçin Diğer Çözüm Önerileri

VPN Kullanmayı Denemek

 • İnternet hızım çok yavaş diyen kullanıcılar için bir başka önerimiz ise VPN uygulamalarını kullanmak. Hem internette anonim olarak gezmenizi sağlayacak olan VPN uygulamaları hem de bağlantı hızınızın daha stabil olmasını sağlayacaktır.

Açık Olan Uygulamalara Dikkat

 • “İnternet hızım çok yavaş ve bağlantılarımda bir sorun yok” şeklinde bir yorumunuz varsa, mutlaka uygulamaları kontrol edin. Ortada illaki bir sorun olmayabilir. Windows güncellemeleri arka planda çalışıyor olabilir. Bunun yanında BitTorrent gibi arka planda çalışan ve internet kullanan uygulamalar da aktif olabilir. Bu durumda haliyle internet hızınız düşecektir.

Site Sorunu Yaşanıyor Olabilir

 • Belki de sorun siz de değildir. Tüm bu çözüm önerilerini denemenize karşın, yine hız sorunu yaşıyorsanız bu durumda giriş yaptığınız siteleri kontrol etmek gerekiyor. Sitelerde, online oynadığınız oyunda ya da o an giriş yaptığınız herhangi bir serviste sorun yaşanıyor olabilir. Başka sitelere girerek kontrol yapmayı deneyebilirsiniz.

Tarayıcıyı Değiştirmek

 • Tarayıcı sorunları, internet hızınızda sıkıntı yaşanmasına neden olabilir. Sorun yaşamamak adına tarayıcınızın en güncel sürümünü kullanmanız, hatta gerekirse farklı bir tarayıcıya geçmeniz bile gerekebilir.

Virüslere Dikkat Edin

 • Son olarak casus yazılımlardan söz edelim. Tespit edemediğiniz bir casus yazılım, sisteminizde ekstra veri kullanılmasına neden olabilir. Bu duruma en büyük örnek ise reklam yazılımları. Tarayıcılar üzerinden bilgisayarınıza bulaşan reklam virüsleri, internet bağlantınızın etkilenmesine neden olacaktır.

Tüm bu önerilerimizi değerlendirmenize rağmen sorun çözülmüyorsa, bu durumda mutlaka servis sağlayıcınız ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyorum.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu