İnternet

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere 1 Ocak 2019 ‘da yürürlüğe giren yasayla beraber AKK (adil kullanım kotası) uygulaması kalkmış bulunuyor. Bu sayede artık eskisi gibi, internet kullanımımız 50GB-100GB gibi belirli miktarlara ulaştığında herhangi bir hız kesintisi yaşamayacağız. Dolayısıyla artık internet servis sağlayıcılarımızdan sabit ve standart bir hız almamız gerekiyor. Elbette bu durumu kontrol etmek ve internet hız testi yapmak isteyenlerin aklına “internet hız testi nasıl yapılır?” sorusu geliyor.

Bizlerde bu makalemizde, bu konuya açıklık getirerek sizlere çeşitli internet hız test etme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ancak bu yöntemlere geçmeden önce sizleri, internet hızınızı test ederken, mevcut modeminize, mümkünse Ethernet kablosu aracılığıyla bağlanmanız konusunda ve modeminize internet hız ölçümü yapacağınız cihazın dışında başka bir cihazın bağlı olmaması gerektiği konusunda uyaralım.

Speedtest İnternet Hız Testi

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Speedtest’in internet sitesi, internet hız testi konusunda en yaygın kullanılan sitelerden biridir. İnternet sitesine gittikten sonra yalnızca tek bir tıkla, internetinizin hem upload hem de download hızını ölçebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için https://www.speedtest.net linkine giderek, ekranın orta kısmında bulunan “Go” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işlemi yaparken tarayıcınızdaki bütün sekmeleri kapatmanızı ve internet kullanımı gerçekleştirecek herhangi bir program varsa devre dışı bırakmanızı öneriyoruz (önerdiğimiz diğer yöntemler için de bu durum geçerli).

Türk Telekom İnternet Hız Testi

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki en eski internet servis sağlayıcılarından biri olan Türk Telekom da internet hız testi konusunda güvenilir adreslerden biri olmaya devam ediyor. Tıpkı Speedtest sitesindeki gibi Türk Telekom’un internet sitesinden de internet hız testi yapmak son derece basit. Bu işlem için https://hiztesti.turktelekom.com.tr sitesine gidip, karşınıza çıkan uyarı penceresindeki “Evet” seçeneğini seçtikten sonra, ekranın orta kısmında yer alan “Başlat” butonuna tıklamanız yeterli. Böylece yine hem upload hem de download hızınız hesaplanacaktır.

Millenicom İnternet Hız Testi

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Millenicom internet, diğer internet servis sağlayıcılarına göre daha uygun fiyatlara sunduğu internet paketleri sayesinde son zamanlarda dikkat çeken internet servis sağlayıcılarından birisi olmayı başardı. Bunun yanı sıra sundukları internet hız testi konusunda da oldukça başarılılar. Millenicom internet hız testi için https://www.milleni.com.tr/hiz-testi linkine gidin ve ekranın orta bölümünde, sol tarafta bulunan ve üzerinde “Hızınızı Ölçmek İçin Tıklayınız” yazan butona tıklayın. Daha sonrasındaysa tek yapmanız gereken, açılan sayfanın orta bölümünde yer alan “Go” butonuna tıklamak. Böylece kısa bir süre içerisinde internet hız testi işlemi tamamlanacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu