İnternet

İnternet Bizi Nasıl Etkiliyor

Günlük hayatımız da sık sık kullandığımız ve her şekilde faydalandığımız internet ortamı biz farkında olmadan aslından çok fazla etkisi altına alıyor. Düşüncelerimizden, alışkanlıklarımıza, karakterimize kadar her özelliğimize üst seviyede etki edebiliyor.

Mesela internet bize her şeyi bildiğimizi düşündürerek bizi yanılsamaya düşürerek kendimizi olduğumuzdan daha zeki, bilgili sanmamıza neden olabiliyor. İnternet ortamı bizim karakterimizi de bir süreden sonra tahmin etmeyeceğimiz kadar etkileyebiliyor.

İnternette her tür bilgiye ulaşım kolaylığı, zekâmıza karşı aşırı güven duygusuna kapılmamıza sebep olabiliyor. Karşımıza çıkan konularda kendimizi daha mükemmel görüyoruz. İyi gördüğümün tüm tarafları üzerimize alınıyor ve böbürlenebiliyoruz. İnternette belirli bir süreden sonra oluşan alışkanlık sonucunda, kendimizi beğeniyor hale gelince hata yapmış oluyoruz.

Diğer bir yandan internete fazla güvenmemiz ve her bilgiyi anında öğrenme alışkanlığımız hafızamıza zarar verebiliyor. Bunun önüne geçebilmemiz için daha dikkatli ve bilinçli internet kullanımı yapmamız, öğrenme amaçlı okumamız gerekiyor interneti.

İnternet Bizi Nasıl Etkiliyor

Hafızamızda gerçekten bildiğimiz şeylerle, kolayca erişebildiğimiz hazır bilgileri birbirine karıştırma eğilimi içerisine girebiliyoruz. İnternette okuduğumuz bilgileri kendi fikrimiz gibi savunabiliyoruz. İnternet bağlantısında bilgi edinebileceğimizden emin olduğumuz zamanlar, bize yöneltilen sorulara daha kolaylıkla cevaplama eğilimi gösteriyoruz. İnternetten bilgi edinemeyeceğimiz zamanlar da ise daha sessiz kalmayı tercih edebiliyoruz.

İnternet Düşünce Tarzımızı da Değiştirebiliyor

Düşünce tarzı değiştirilemeyen kalıplar değillerdir. Zamanla her düşüncemiz, tezat bir düşünceyle yer değiştirebilir ve evrilebiliriz. Bu düşünce değişikliğinde internet ortamı bizi fazlasıyla etkileyebiliyor. Bu etkilenme iyi ya da kötü yönde de olabiliyor.

İnternet dünyası bizim her zaman ki kişisel düşünme biçimimizi daha da ön plana çıkartabiliyor. Başka bir tabirle bize öz güven ve ego aşılayabiliyor. İnternet kendimize karşı aşırı güven kaynağı olabilmekle birlikte aynı zamanda fikirlerimizin ve cevaplarımızın ne kadar doğru olduğunu kontrol edilebileceğini düşünüyorsak eğer kendimize karşı daha güvensiz ve pasif davranmamız söz konusu olabilir.

İnternet Alışkanlıklarımızı da Değiştirebiliyor

Doğuştan şimdiki hayatımıza kadar zamanla kazandığımız günlük hayatta ki alışkanlıklarımız kolay kolay değişmeyecek yapıda da olsa internet kullanımı sayesinde kendimizi bu dünyaya kaptırmamız sonucu değişebilmekte.

İnternet başında fazla zaman geçirmenin zararları zaten her ortam da konuşulurken, hayatımıza bu kadar derin etki etmesi de şaşırtıyor doğrusu.

İnternet Bizi Nasıl Etkiliyor

İnternet Karakterimize de Etki Edebiliyor

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi tabi interneti de fazla kullanım sonucu çıkan zararları es geçemiyoruz. İnternet dünyasına kendimizi fazla kaptırmamız, hayatımızı adeta orada yaşamamız belirli bir süreden sonra internet dünyası bizi çekerek duygu durumlarını, orada yaşadığımız olaylara da adapte etmemize sebep olabiliyor. Böylece daha agresif ya da daha ılımlı bir karaktere de sahip olmamıza neden olabiliyor. Bu ne yazık ki genelde olumsuz yönde etkileniyor.

İnternet dünyası biz de sebep olduğu bu türlü zararlarını söyledikten sonra daha fazla yararlarının olduğunu da hatırlatıyor, daha bilinçli ve dikkatli olarak internet kullanımı tavsiye ediyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu