Teknoloji

Interceptor ile Plastik Atıklar Okyanuslara Ulaşmadan Temizlenecek

Plastik atıklar, doğada yok olması en uzun süre alan atıklar arasında yer alıyor. Haliyle bu durum çevre kirliliği konusunda plastik atıkların en büyük sorunlardan biri haline gelmesine neden oluyor. Bilinçli bir şekilde geri dönüşüme kazandırılmayan plastik atıklar nedeniyle özellikle okyanus ekosistemleri zarar görmeye başladı. Son verilere göre plastik atıkların sayısı 7 milyara ulaştı. Bu rakam okyanusların hızla kirlenmesi anlamına geliyor. Sorun giderek büyürken, çözümler için de teknolojik alternatifler geliştirilmeye başlandı. Bunlardan birisi de Interceptor otonom aracı oldu.

Interceptor Plastik Atıkları Nehirlerden Toplayacak

Genç girişimci Boyan Slat tarafından kurulan ve okyanuslarda yüzen plastik atıkları toplamak için teknolojiler geliştiren The Ocean Cleanup şirketi, Interceptor aracı ile plastik atıklar konusunda çözümler üretmeye başlamış gibi gözüküyor. Öyle ki yeni araç, mevcut sistemlerde olduğu gibi okyanus yüzeyinde yer alan atıkları toplamak yerine bu kez plastik atıkların okyanusa ulaşmasını engelleyecek.

Interceptor ile Plastik Atıklar Okyanuslara Ulaşmadan Temizlenecek

Gücünü tamamen güneş enerjisinden alan mini bir bot olarak tanımlayabileceğimiz Interceptor, yenilenebilir enerji kullandığı için doğaya hiçbir zararı yok. Tamamen otonom bir sisteme sahip olan araç, daha önceden kurulan temizlik bariyerlerine göre hareket ediyor. İlk olarak okyanuslarda belli bölgelere kurulan bu bariyerlerin, Interceptor aracı sonrasında konumlarının da değiştiğini görmek mümkün olacak.

Bariyerler nehirlerin okyanusa karıştığı noktalara kurulacak. Böylece plastik atıklar okyanusa ulaşmadan belli bir noktada birikecek. Interceptor, otonom sistemle belirlenen bu merkezlere giderek, toplanan atıkları otomatik merdiven sistemiyle alacak. 50 ton taşıma kapasitesi olduğu açıklanan araç, bu şekilde binlerce plastik atığın okyanusa ulaşmadan toplanmasını sağlayacak.

Toplanan tüm bu plastik ise aracın içerisinde yer alan konteynırlara yerleştirilecek ve aracın kontrol panelinden tüm bu konteynırlar düzenlenebilecek. Bu şekilde sınıflandırma yapılması, atıkların kolayca tahliye edilmesini de mümkün kılıyor.

Tüm bu özelliklerle beraber çevre kirliliğinin önüne geçilmesi konusunda çok önemli bir teknoloji olarak gösterilen Interceptor, yakın zamanda kullanıma giriyor. Bariyer sistemleriyle tamamlanacak olan araçlar için şimdiden ikinci nesil üretim çalışmalarının başladığını da belirtelim.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu