Teknoloji

Intel Akıllı Omurga Arayüzü Projesi Duyuruldu

Teknolojinin doğrudan etki ettiği alanların başında tıp, ilk sırada geliyor. Hastalıkların teşhisi için kullanılan cihazların yenilenmesi ve hastalıkların tedavilerinde kullanılan yeni yöntemler, teknolojinin bu alanda ne kadar etkili olduğunu ortaya koyuyor. Yavaş yavaş gelişim sürecinin, tedavisi olmayan hastalıklar için de umut oluşturmaya başladığını gördük. Bu noktada son adım Intel’den geldi. Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri olan Intel, Brown Üniversitesi ile beraber geliştirilen akıllı omurga arayüzü projesini duyurdu.

Omurgalarında meydana gelen hasar yüzünden felç kalan hastalara umut olacak olan akıllı omurga arayüzü projesi için açıklanan detaylar, teknolojinin tıp alanında ne kadar etkin bir şekilde kullanılmaya başladığının da en önemli örneklerinden biri oldu. Hemen yeni proje için detaylardan söz edelim.

Akıllı Omurga Arayüzü Projesi ile Felçliler Yeniden Hareket Edebilecek

Intel tarafından yapılan açıklamaya göre, sistemin işleyişinde yapay zekadan yararlanılacak. İki yıllık program boyunca, alanında uzman olan araştırmacılar omurilikten gelen duyusal ve motor sinyallerini inceleyecek.

Bu sinyallerin kayıt altına alınması sağlanacak. Elde edilen verilere göre, yaralanma ya da herhangi bir etki sonrasında zarar gören bölgeye motor komutlarını iletecek olan özel bir sinir ağı sistemi kurulacak. Yapay zeka ile çalışacak olan bu sistem, gerçek sinir komutlarını yerine getiriyormuş gibi hareket edebilecek.

Intel Akıllı Omurga Arayüzü Projesi Duyuruldu

Yaralanma ya da bir etki sonucu birbirleriyle bağı kopan sinirlerin, motor komutlarının iletimini sağlaması için her iki sinir ucuna da elektrot dizileri yerleştirilecek. Yani kesilmiş olan sinirler arasında iletişim kurulması adına akıllı bypass sistemi oluşturulacak.

Bunun için özel elektrotlardan yararlanılacak. Sinyaller özel bir arayüz üzerinden kontrol edilecek. Sistemin sorunsuz çalışması noktasında Intel AI hızlandırıcı donanımları kullanılacak.

Kısaca özetlemek gerekirse akıllı omurga arayüzü projesi, felçli hastaların zarar gören ya da kopan sinir bağlantılarının yeniden oluşturulmasını sağlayacak. Projede yapay zeka destekli elektrotların kullanılması gerekecek. Şu an için geliştirme aşaması devam eden projenin, hastalar üzerinde ne zaman deneneceği konusunda bir açıklama yapılmadı. Intel, sistemin hastalar üzerinde denenmesi noktasında biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu