Sosyal Medya

Instagram’da Satış Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İlk başlarda sadece fotoğraf ve video paylaşım platformu olan Instagram, günümüzde ise çok daha ileri bir kullanım özelliğine sahiptir. Bu platformla tanıştığımız ilk günden itibaren sürekli olarak yenilenmesi, geliştirilmesi ve farklı kısımların eklenmesine şahit olduk. Ve Instagram, bugün öyle bir konuma geldi ki artık bu platform üzerinden satış gerçekleştirmek bile mümkün.

Peki Instagram’da neler satılır? Diye soracak olursanız, size, “istediğiniz her şeyi” yanıtını verebiliriz. Sadece tek yapmanız gereken, doğru yöntemleri uygulamak ve doğru adımları atmaktır. O zaman Instagram üzerinde sanal bir mağaza sahibi olabilir ve bu sektörden çok güzel paralar kazanabilirsiniz. İşte, Instagram’da satış yapmanın püf noktaları nelerdir? Sorusunun cevabı…

Ne Satacağınızı Belirleyin

Instagram’da satış yapacağınız hesaba “Instagram Mağazası” diyecek olursak, bu mağazada neleri satacağınızı kesin bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. “En çok ne satılır” sorusundan ziyade, bir şeyi en iyi nasıl satarım fikrine hakim olun. Unutmayın, Instagram satış potansiyeliniz ürüne değil, tamamen sizin bilgi ve becerilerinize bağlıdır.


En Uygun Sayfa Adını Bulun

Instagram satış sayfanızdaki en önemli kısımlardan biri de sayfa adıdır. Öyle bir sayfa adı seçmelisiniz ki; hem akılda kalıcı, hem amaca icabet eden ve hem de net olmalıdır. Çok uzun sayfa isimleri kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. Örneğin, herhangi bir sohbet ortamında satışını yaptığınız ürünlerin konusu geçtiğinde, sayfanızı daha önce görmüş birisi, sizi kolayca hatırlayabilmeli.


Düzenli ve Güncel İçerik Girme

Instagram’da ürün satışı yapmanın püf noktaları arasında, düzenli olarak içerik paylaşmak çok önemli bir konumdadır. İnsanlar, satın alacağı ürüne dair sürekli olarak yeni içerikler görmek ister. Siz de insanların bu isteklerine sessiz kalmamak ve satışınızı da yükseltmek için Instagram satış sayfanızla sürekli olarak ilgilenmelisiniz.


Rakip Analizi

Instagram’da ayakkabı satışı yapan bir sayfa olduğunuzu varsayalım. Tabii ki de bu ürünü satan yüzlerce sayfa olacaktır. Özellikle de satış potansiyeli yüksek olan sayfaları iyi analiz etmeli, onların bile yapmadığı yeni yöntemleri bulmaya çalışmalı ve daima onlardan daha iyi olmaya özen göstermelisiniz.


Müşteri İlişkileri

Instagram satış sayfanızı takip eden kişiler, sizin aslında müşterilerinizdir. Örneğin bir mizah sayfasını takip eden kişi, sadece o sayfanın paylaşımlarını görüp gülmek amacıyla takip eder ve kendisi de o sayfa için sadece bir Instagram takipçisidir. Ancak herhangi bir satış sayfasını takip eden Instagram kullanıcısı, o sayfadan kesinlikle alışveriş yapabilir. Yine, bunu sağlayacak olan da elbette sizsiniz. Peki nasıl?

İnsanlar sürekli olarak soru sorma eğilimindeki bireylerdir. Ve sizin ürünlerinize karşı merak ettiklerini gerek gönderi yorum kısmında ve gerekse de size mesaj atarak öğrenmek isteyeceklerdir. Siz de insanların soru ve görüşlerini en kısa sürede, en doğru dil ve üslupla yanıtlamalı ve onları memnun etmelisiniz. Sadece küçük bir soru sormak isteyen kullanıcıya en sonunda ürün satmak da, ürün satın almak için mesaj atan kullanıcının caymasına neden olmak da işletme sahibinin etkenindedir…


Hedef Kitle Analizi

Sadece belirli bir kesime hitap eden ürünler satıyor olabilirsiniz. Örnek olarak; öğrencilerin sınava çalışması için “test kitabı” satışı yapan bir Instagram sayfanız olabilir. Bu sayfanın hedef kitlesi tamamıyla öğrenciler üzerine olmalıdır. Peki bu nerede işimize yarayacak? Tabii ki de reklamlarda.


Düzenli ve Doğru Reklamlar Verin

Instagram satış sayfanız için en doğru adımları da atsanız, en kaliteli ürünleri en uygun fiyattan da satsanız, reklam vermeden, tanıtım yapmadan kesinlikle istediğiniz satış potansiyeline erişemezsiniz. Öyle ki, bu konu sadece herhangi bir reklam çalışması ile de çözülmemektedir. Reklamların en doğru yöntemlerle yapılmış olması ve doğru kitlelere eriştirilmesi gerekir. Burada da kilit rol oynayan kısım, yine “hedef kitle” olacaktır.

Instagram satış sayfanız için reklam verebileceğiniz farklı yollar vardır elbet. Bizim önerimiz ise daha çok, yüksek takipçili Instagram sayfaları ve Instagram sponsorlu reklamlardır. Peki, bu iki reklam türünde dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Büyük Instagram sayfalarına reklam verirken: Öncelikle, ilgili hesabı iyi analiz etmeli, takipçi kitlesinin orijinal ve aktif olduğuna emin olunması gerekir. Zira birçok sayfa “Instagram bot takipçi satın alma yöntemi” ile bu sektörde yer edinmiştir.

Bu tip hesaplara verdiğiniz reklamlar ise zaman ve para kaybı olarak nitelendirilir. Ancak aktif ve tamamen organik hesaplar da vardır elbette. Bu tip hesapları bulduktan sonra, o hesabın konsepti ile satışını yaptığınız ürünü karşılaştırın. Yine, “test kitabı” satışı yaptığınız sayfanıza reklam vermek için genç takipçi kitlesi olan bir Instagram sayfasını tercih edebilirsiniz.

Instagram sponsorlu reklam verirken: Bu reklam türü ise bizzat Instagram platformunun kendisine ücret ödeme ve tanıtım yaptırmak ile olur. Yine burada da hedef kitle seçimini kendiniz yapıyorsunuz. Ayrıca bunun yanında; reklamınızın hangi bölgelere gösterileceği, hangi cinsiyete gösterileceği ve hangi yaş aralığının erişebileceğinin belirlenmesi de tamamen sizin elinizde.


Tüm Adımların Toplamı: Sabır!

Ve her şey için gerekli olan “yeterli zaman” kavramı, Instagram satışı için de geçerlidir. En doğru adımları atmanın getireceği başarı bile, yine belirli bir zamanın ardından elde edilir. Ancak birçok kişi, en kısa sürede en yüksek satış potansiyelini hedeflemekle beraber, bu hedeflerine ulaşamadıkları ilk andan itibaren vazgeçmektedir. Ancak siz, olumsuzluk gibi görünün bu durum karşısında sabırlı olur, üstünüze düşeni en iyi şekilde yaparsanız, Instagram sektöründe satış yapan sayfalar arasında en iyilerden birisi olabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu