Sosyal Medya

Instagram’da Profilimi Ziyaret Edenleri Nasıl Görebilirim?

Sosyal dünya düzenine ayak uydurmak isteyen herkes, yakın geçmiş zaman içerisinde bir sosyal medya hesabı edinmiştir. Sosyal paylaşım sitelerinin başında gelen Instagram global bir kullanıcı ağına sahiptir. Instagram kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan birisi gizli takipçi kavramıdır.

Gizli takipçi, sahte veya anonim bir hesap ile gerçek hesaplara istek atarak erişim kurmaya çalışan hesaplara verilen isimdir. Gizli takipçiler genellikle gerçek kimliklerini saklama ihtiyacı hissederler. Takip edildiğini hisseden Instagram kullanıcıları ise tarayıcı üzerinde “Instagram’da profilimi ziyaret edenleri nasıl görebilirim?” sorusunu aratmışlardır.

Bizlerde bu yazımızda, siz değerli kullanıcılarımızı aydınlatmak üzere gizli takipçi, Instagram profilimi kimler ziyaret etti? Instagram hesabıma kim girdi uygulamaları işe yarar mı? Instagram hesabıma kim baktı uygulamalarının zararları nelerdir? Instagram’da profili ziyaret edenler uygulama izni nasıl kaldırılır? sahte veri sunan uygulamalar gibi konuları inceleyeceğiz. Sizler için faydalı bir yazı olmasını umuyor, keyifli okumalar diliyoruz.

Gizli Takipçi

Bazı Instagram kullanıcıları, Instagramı amacı dışında kullanmak için açarlar. Bu etik bir davranış biçimi değildir ve tasdik edilemez. Bu kişilerin iyi veya kötü niyetli oldukları konusunda bir yargıya varılması da son derece güçtür. Gizli takipçiler, bazen tamamen masumane bir hisle başlayan merak duygusuyla böyle bir işe girişirken bazen de tamamen haset edilerek böyle bir yola başvurmaktadırlar. Instagram’ın temel kullanım amacı gönderi, fotoğraf ve hikâye yoluyla geniş kitleler ile irtibat kurmaktır. Gizli takipçiler standart kullanım amacının dışına çıkarak günlük olarak bir gezinti yaparlar ve bunu rutin haline getirirler.

Gizliden izlendiğinizi düşünüyorsanız bunu anlamanın yolu, şüphelendiğiniz hesabı iyice incelemektir. Öncelikle profiliniz diğer tüm kullanıcılara açıksa, şüphelerinizde kesinlikle haklısınızdır ve şüphelerinizin kanıtlanması son derece basittir. İlk olarak bir hikâye paylaşarak adım adım olan sürece başlayabilirsiniz ancak unutmayınız ki 24 saat vaktiniz var. Attığınız hikâye siz isteseniz de istemeseniz de 24 saat içerisinde otomatik olarak yok olacaktır.

Instagram’da Profilimi Ziyaret Edenler

Hikâye ile tespit sistemi yalnızca gizli takipçileriniz için değil, mevcut kişisel takipçileriniz için de sizi en çok gözetleyen takipçiyi bulmanızı sağlayacaktır. 24 saati örneğin 6 saatlik periyotlara bölün ve 6 saat aralıklarla hikayenize kimler bakmış kontrol edin. Ettiğiniz kontrol esnasında elde ettiğiniz isimler içerisinde ilk başta yazan kullanıcı adına dikkat edin. İşte bu kişi, sizin profilinizi sıklıkla ziyaret eden kullanıcılardan yalnızca birisidir.

Şimdi gelelim tekrar gizli takipçi konusuna, herkese açık bir profiliniz olduğunu varsayarak açıklamak gerekirse, yine 6 saatlik periyotlarla hikayenize bakanları kontrol edin. Tanımadığınız hesapları bir kâğıda not alın. Not aldığınız kullanıcı adları içerisinde, kişisel hesapların yanı sıra anonim yani gizli hesaplarda yer alacaktır. Bu sayede şüphelerinizin doğru olup olmadığını anlamanız mümkündür.

Instagram Profilimi Kimler Ziyaret Etti?

Gizli takipçileriniz olduğuna kanaat getirdiyseniz içinizi kemiren bir diğer sorun ile karşı karşıyasınız demektir. Instagram profilimi kim ziyaret etti? Sorusunu tarayıcılara sorarak kendinizi aydınlatmaya çalıştığınızın farkındayız. Peki, gerçekten Instagram profilinizi ziyaret edenleri öğrenmek mümkün müdür?

Bu soru ne yazık ki sizi tatmin edecek bir cevaba sahip değildir. Instagram’ın her geçen gün yenilenen gizlilik politikası karşısında elde ki çözümler yetersizdir. Instagram kişisel verilerin korunması kanunu uyarınca üyelik işlemini kabul etmektedir. Kullanıcı izin vermediği sürece, hiçbir kişisel verisi 3. şahıslar ile paylaşılmamaktadır.

Yani sosyal paylaşım siteleri, kullanıcının her türlü kişisel bilgisine erişim hakkına sahiptir ancak bunu kimseyle paylaşmaz. Instagram’da güncel bir şekilde hayatımıza giren ticari hesap profilleri bu durumdan tamamen muaftır. Ticari kaygılar üzerine oluşturulan profiller, mümkün olduğunca geniş bir kitleye ulaşmaya çabalar. Geniş kitleler, bu hesaba iletişim numarası veya maili vasıtasıyla ulaşırlar.

Instagram Hesabıma Kim Girdi Uygulamaları İşe Yarar Mı?

Instagram’da Profilimi Ziyaret Edenler

Instagram kullanıcılarının düştükleri en büyük yanılgılardan birisi olan hesap işletim izni konusu, Instagram hesabıma kim girdi uygulamaları nedeniyle sıklıkla gündeme gelmektedir. Bir anlık heves ve merakla gizli takipçileri deşifre etmek üzere indirilen mobil yazılımlar, ne yazık ki art niyetli projelerin ortak ürünüdür. Uygulamayı Android veya iOS cihazlarınıza indirdikten sonra, yazılım sizi Instagram giriş sayfasına yönlendirir.

Bu ortamda kendi kullanıcı adınızı ve hesap şifrenizi paylaştığınız takdir de otomatik olarak 3. şahıslara hesap kullanım izni vermiş olursunuz. Hesap kullanım yetkisine sahip olan zararlı yazılımlar sizin adınıza çeşitli paylaşımlar ve beğeniler yapabilir. Tanımadığınız hesaplara istekler atabilir ve gelen istekleri otomatik olarak onaylayabilir.

Hatta art niyetli bir uygulamaya denk geldiyseniz, hesabınızın şifresi değiştirilip hesabınız tamamen elden gidebilir. Yazılım için ödeme yapmaya razı olduysanız, iOS veya Android market kredi kartı bilgilerinizi isteyecektir. Zararlı bir yazılıma sunulan kredi kartı, başınıza çok daha ciddi problemler getirebilir. Ödeme işlemi alan uygulamalar konusunda iki kere düşünmenizi tavsiye ederiz.

Instagram Hesabıma Kim Baktı Uygulamasının Zararları Nelerdir?

 • Instagram hesabınız çalınması,
 • Instagram hesabınızdaki gönderilerinizin istem dışı silinmesi,
 • Verilerinizin kaybolması,
 • İstem dışı otomatik beğeni ve yorum yapılması,
 • Zararlı içeriklerin keşfedilmesi,
 • Adınıza etiketlemeler yapılması,
 • Kural ve ilkelerin ihlal edilmesi sorunları ile karşılaşmanız büyük bir olasılıktır.

Instagram’da Profil Ziyaret Edenler Uygulama İzni Nasıl Kaldırılır?

Sonucunu bilmeksizin zararlı bir yazılıma kendi hesap bilgileriniz ile giriş yaptıysanız ve sonradan içinizi bir korku sardıysa hiç korkmayın çünkü doğru yerdesiniz. Bu başlığımızda “Instagram’da profil ziyaret edenler uygulama izni nasıl kaldırılır?” Problemin çözümü için sizleri aydınlatmayı amaçladık. Umuyoruz ki, en kısa sürede ve zararsız bir biçimde hesabınızı güven altına alabilirsiniz.

 • Öncelikle Instagram profil sayfanıza giriş yapınız. (Güvenlik ve kolaylık açısından masaüstü bir bilgisayar üzerinden giriş yapmanızı tavsiye ederiz çünkü mobil üzerinde erişim kısıtlıdır.)
 • Sağ üst köşede yer alan üç nokta sembolüne tıklayalım ve ayarlar seçeneğini seçelim.
 • Karşımıza gelen sayfada güvenlik seçeneğine tıklayalım.
 • Uygulamalar ve internet siteleri butonuna tıklayalım.
 • Karşımıza gelen ekranda, uygulamalar kısmında izin verilen tüm uygulamaların listesini görmeniz mümkündür.
 • Zararlı olduğuna kanaat getirdiğiniz uygulamanın üzerine gelerek, aktif olan izin kısmını kapalı olarak ayarlayalım. Böylelikle zararlı yazılım hesap erişim iznini yitirecek ve yetkisi kalmayacaktır.

Sahte Veri Sunan Uygulamalar

Android ve iOS marketlerde yüksek yıldız puanına sahip olan Instagram profilime kim baktı uygulamaları son derece uçuk bir fiyat politikası ile çalışmaktadır. Kullanım başına ücret talep edenler olduğu gibi aylık üyelik bazında ücretlendirme yapan çeşitleri de mevcuttur. Yazılımdan ücretli bir şekilde faydalanan kullanıcı yorumları incelendiğinde verilerin gerçeği yansıtmadığı açık bir şekilde ortadadır.

Profilinize bakanlar adı altında elinize ulaşan listede aslında profilinize bakan kişiler değil de son olarak eklenen arkadaşların sıralandığı fark edilmektedir. Bu tarz zararlı yazılımlar, kullanıcıyı çekmek için çeşitli fiyat politikaları yönetmektedir. 500-100-1500 takipçi seçenekleri yalnızca 9,90 TL gibi cezbedici promosyonlar, kullanıcılarda merak hissiyatı uyandırmaktadır. Herhangi bir mağduriyet yaşamamanız adına, takipçi almak veya gizli takipçi bulmak uğruna da olsa kesinlikle kullanıcı adı ve şifrenizi 3. kişiler ile paylaşmamanızı öneriyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu