Sosyal Medya

Instagram’da Karşılıklı Engel Kaldırma Hatası Nasıl Çözülür?

Bildiğiniz üzere Instagram’da kullanıcılar uzun süredir karşılıklı engel kaldırma hatası ile karşılaşıyor. Instagram’da bulunan bu hata birbirlerini engelleyen kullanıcıların engellerini kaldıramamalarına sebep oluyor. Kullanıcılar “Ayarlar > Gizlilik > Engellenen Hesaplar” bölümünden engelledikleri kişinin profiline dokunduklarında yalnızca beyaz bir ekranla karşılaşıyorlar ve “engel kaldırma” dahil olmak üzere hiçbir işlemi gerçekleştiremiyorlar.

Bu durumun farkında olduğumuz için Help724 ailesi olarak bu sorunu ortadan kaldırabilecek iki etkili çözüm yöntemini sizlerle paylaşmaya ve sizlere yardımcı olmaya karar verdik. Ancak çözüm yöntemlerini anlatmaya başlamadan önce Instagram’da karşılıklı engel kaldırma hatası için sizlere sunacağımız her iki çözüm yönteminde de birbirlerini engelleyen hesapların dışında farklı bir hesaba ihtiyaç duyacağınızı belirtelim. Dolayısıyla dilerseniz işlem aşamalarına geçmeden önce Instagram hesabı olan bir arkadaşınızdan yardım isteyebilir ya da yeni bir Instagram hesabı açabilirsiniz.

1. Mesaj Grubu Oluşturma

Farklı bir Instagram hesabından birbirlerini engelleyen kullanıcılara mesaj atarak oluşturacağınız mesaj grubu sayesinde karşılıklı engel kaldırma hatası çözülebilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için:

Instagram'da Karşılıklı Engel Kaldırma Hatası Nasıl Çözülür?

 • Instagram uygulamasını açın ve ekranın sol alt kısmında bulunan “Ev” simgesindeki “Home” seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Ok İşaretine” dokunarak açılan sekmede yine ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Kağıt ve Kalem” simgesindeki “Mesaj Yaz” seçeneğiyle devam edin.

Instagram'da Karşılıklı Engel Kaldırma Hatası Nasıl Çözülür?

 • Bu adımda, ekranın üst kısmında bulunan ve içinde “Ara” yazan metin kutucuğuna dokunarak mesaj göndermek istediğimiz kişileri belirleyeceğiz. Dolayısıyla bu kutucuğa dokunduktan sonra birbirlerini engelleyen hesapların isimlerini yazın ve her iki hesabı da seçerek ekranın sağ üst köşesindeki “Sohbet” seçeneğine dokunun.

Instagram'da Karşılıklı Engel Kaldırma Hatası Nasıl Çözülür?

 • Son olarak ekranın en altında bulunan sohbet kutucuğuna dokunarak herhangi bir mesaj yazın ve “Gönder” seçeneğine dokunun.

Böylece mesaj, birbirlerini engelleyen kullanıcılara gönderilecek ve bu kullanıcıların da içinde bulunduğu bir mesaj grubu oluşacaktır. Karşılıklı engeli bulunan kullanıcılar mesajlar bölümüne girerek gelen mesajı görüntülediklerinde, ekranın üst kısmında, mesaj grubunda kimler olduğu görüntülenecektir. Birbirini engelleyen her iki kullanıcı da ekranın üst kısmında yer alan bu bölüme dokunarak, açılan pencerede engelledikleri kişinin isminin hemen yanında yer alan “Alt Alta 3 Nokta” simgesi aracılığıyla karşılıklı engel kaldırma hatasını çözebilirler. Kullanıcıların 3 noktaya dokunduktan sonra açılan menüde, “Kullanıcının Engellemesini Kaldır” seçeneğini sonrasında açılan penceredeyse “Engellemeyi Kaldır” seçeneğini seçmesiyle Instagram’da karşılıklı engel kaldırma hatası çözülmüş olur.

2. Fotoğraf Etiketleme

Fotoğraf etiketleme yöntemiyle de bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün. Bunun için yapmanız gereken işlemler:

 • Öncelikle, üçüncü bir hesaptan birbirlerini engelleyen her iki Instagram kullanıcısını takip edin ve bu Instagram kullanıcılarının da bahsettiğimiz üçüncü hesabı takip etmelerini sağlayın.

Instagram'da Karşılıklı Engel Kaldırma Hatası Nasıl Çözülür?

 • Daha sonraysa, bahsettiğimiz üçüncü hesaptan birbirlerini engelleyen her iki kullanıcının da etiketlenmiş olduğu bir fotoğraf paylaşın.
 • Birbirlerini engelleyen kullanıcılara, bu fotoğrafa gelerek engelledikleri kişinin ismine dokunmalarını söyleyin.
 • Böylece her iki kullanıcı da engellediği kişinin profiline erişebilir ve daha önceki başlıkta bahsettiğimize benzer bir şekilde, ekranın sağ üst köşesinde bulunan “3 Nokta” simgesine dokunarak “Engellemeyi Kaldır” seçeneğini seçebilir.

Instagram’da karşılıklı engel kaldırma hatası ile ilgili sunduğumuz çözüm önerilerine burada son veriyoruz. Dilerseniz sizler de uyguladığınız bu işlemler sonucunda engeli kaldırıp kaldıramadığınızı, makalemize yorum yapıp bize bildirerek görüşlerinizi belirtebilir ya da karşılaştığınız herhangi bir sorunla ilgili bizden yardım isteyebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

5 Yorum

  1. Merhaba, yorumda bir arkadaşımız farklı bir yöntem daha sunmuş bunu da dener misiniz?

 1. Engellenen kişiyi dm’den kullanıcı adıyla aratın kişinin profiline girin ve sağ üsteki üç noktaya basarak engeli kaldırın. (Karşılıklı engel için.)

   1. Şu dönemde en çok ihtiyacımız olanı yapmışsınız. Çok teşekkür ederiz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu