Sosyal Medya

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım? (Programsız)

Instagram’da engellendiğimi nasıl anlarım sorusu son aylarda oldukça popüler olmaya başladı. Instagram’ın gizlilik kurallarının güncellenmesinden sonra bu konu, daha da gündeme gelir oldu. Peki gerçekte böyle bir yöntem var mı? Instagram’da engellendiğinizi anlayabilir misiniz?

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım Tüm İpuçları

Engellendiğinizi anlamanızın resmi bir yolu yoktur. Yani Instagram bunun için bir ayar ya da menü sunmuyor. Uygulamada sadece engellediğiniz kullanıcıları görebiliyorsunuz. Sizi engelleyen kullanıcıları görmeniz ise mümkün değil. Instagram hem engelleyen kullanıcının güvenliğini sağlamak hem de bir nevi seçimine saygı duymak adına bu yönde bir düzenleme sunuyor. Nasıl ki sizi takibi bırakan kullanıcılar hakkında bildirim almıyorsanız, sizi engelleyen kullanıcılar için de bildirim alamıyorsunuz. Fakat yine de uygulamada engellendiğinizi anlayabileceğiniz ipuçları var.

1. Kullanıcının Adını Aratma

İlk olarak engellendiğinizi düşündüğünüz kullanıcının adını aratmaktan başlamanız gerekiyor. Arama çubuğuna gelin ve kontrol etmek istediğiniz kullanıcının adını yazın. Kullanıcı adını yazdığınızda kişinin hesabını göremiyorsanız, engellendiğinizi anlayabilirsiniz. Çoğu zaman bu işlem tek başına yeterli oluyor. Fakat zaman zaman kullanıcı sizi engellemiş olsa bile arama yaptığınız zaman, kişinin profilini görüntüleyebilirsiniz. Bu durumda diğer kontrol adımlarına geçin.

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım? (Programsız)

2. Takip Et Butonunu Kullanmak

Arama sonuçlarında engellendiğinizi düşündüğünüz kişinin profilini görüntüleyebiliyorsanız, takip et butonunu kullanarak takip etmeye çalışın. Eğer bu butona basmanıza rağmen hala butonda “Takip Et” ifadesi yazıyorsa, yine engellendiğinizi anlayabilirsiniz.

3. Mesajları Kontrol Etmek

Engellediğiniz kullanıcılara kesinlikle mesaj gönderimi yapamazsınız. Eğer kullanıcının profilini görüntüleyebiliyorsanız, kullanıcıya direkt mesaj atmayı deneyin. Direkt mesaj gönderdiğiniz zaman, mesajın iletilmediğini bile görüyorsanız, kesin olarak engellenmişsiniz demektir. Genelde bu durumda gönderilen mesajlar tek bir tik ile kalır ve asla görüldü olarak değişmez.

Instagram’da engellendiğimi nasıl anlarım sorusuna cevap aradık. Unutmayın. Instagram’da engellendiğiniz bir kullanıcıya mesaj gönderemez, bu kullanıcıyı takip edemez, bu kullanıcının gönderilerini göremezsiniz. Tüm bunlar için karşı tarafın engeli kaldırması gerekiyor. Ancak bu şekilde diğer profillerde olduğu gibi paylaşımları görebilir ya da kullanıcıya mesajlar atabilirsiniz. Tabii ki kullanıcının profilinin gizli olup olmadığı da bu noktada oldukça önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu