Sosyal Medya

“Instagram’da Başkalarının Beğenilerini Göremiyorum” Ne Yapmalıyım?

Instagram, devasa kitlelere hitap eden bir uygulama. Facebook çatısı altında kendisine yer bulan uygulama, 1 milyara yakın kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Uygulamanın bu denli tutulması ve kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmesinde en önemli etken, sürekli güncelleniyor ve yenilikleri takip ediyor oluşu. Genelde güncellemelerle kullanıcıların aktifliğinin arttırıldığını ve kullanıcılar arasında bir etkileşim sunulduğunu görüyoruz. Fakat geçtiğimiz hafta yayınlanan güncelleme, belki de bu anlamda en farklı güncellemelerden biri oldu. Yeni düzenleme sonrasında hareket sekmesinde bazı değişikliklere gidildi. Bazı kullanıcılar sorun yaşandığını düşünerek “Instagram’da başkalarının beğenilerini göremiyorum”, “Takip sekmesi kayboldu” mesajları göndermeye başladı.

Kısacası yapılan değişiklik, önemli bir sistem değişikliği oldu ve kullanıcıların da aklı karıştı. Dilerseniz güncelleme hakkında detaylardan söz edelim ve bunun gerçekten bir hata olup olmadığına bakalım.

Takip Sekmesi Neden Kullanılıyordu?

“Instagram’da Başkalarının Beğenilerini Göremiyorum” Ne Yapmalıyım?

Instagram’ın yayınlanmasından bu yana, birçok özellik değişti ancak belki de en az değişikliğe uğrayan kısım “hareketler” kısmıydı. Bu kısım Instagram’da aktifliği artırmak ve kullanıcılar arasında etkileşimi yoğunlaştırmak için eklenmişti. Kullanıcılar bir yandan kendi hareketlerini takip edip, hangi gönderilere beğeni verdiğini ya da kimleri takip etmeye başladığını görebiliyordu.

“Sen” başlığı altında, hesabınız ile ilgili olan gelişmeleri takip edebiliyordunuz. Bu kısımda bir de “Takip” başlığı vardı. Takip bölümünde, takip ettiğiniz kullanıcıların hareketleri gösteriliyordu. Bu kullanıcıların hangi gönderilere yorum yaptığı, kimleri takibe başladığı gibi hareketleri izleyebiliyordunuz. Bir nevi takip ettiğiniz kişilerin Instagram uygulamasındaki hareketlerini de takip edebiliyordunuz.

Instagram Hareket Sekmesi Değişti

“Instagram’da Başkalarının Beğenilerini Göremiyorum” Ne Yapmalıyım?

Öncelikle “Instagram’da başkalarının beğenilerini göremiyorum” mesajları gönderen kullanıcılar için bunun bir sorunu ya da hatayı işaret etmediğini söyleyerek başlamak gerekiyor. Yukarıda takip sekmesinin ne amaçla kullanıldığından söz ettik.

Instagram yeni bir güncelleme yaparak, hareket bölümü içerisinde yer alan takip sekmesini kaldırdı. Artık sadece “Sen” başlığının bu kısımda kaldığını ve menünün adının doğrudan “Hareketler” olarak değiştirildiğini belirtelim. Instagram takip sekmesi ise tamamen kaldırılmış oldu. Yani artık sadece kendi hareketlerinizi görebiliyor ve bu hareketleri inceleyebiliyorsunuz.

Instagram Neden Böyle Bir Karar Aldı?

“Instagram’da Başkalarının Beğenilerini Göremiyorum” Ne Yapmalıyım?

Merak edilen bir başka kısım ise Instagram’ın neden böyle bir karar aldığı. Uygulama bu sistemi etkileşimi arttırmak için kullanıyordu. Kullanıcılar birbirlerini, hareketleriyle beraber tam anlamıyla takip ediyordu. Fakat artan popülarite ve veri gizliliğinin çok daha önemli bir hale gelmesi, Instagram’ın geri adım atmasına neden oldu.

Instagram bu kısmı artık kişisel bilgi gizliliğini ihlal eden bir kısım olarak görmeye başladı. Haliyle Instagram takip sekmesi son buldu. Bir yandan kişisel gizliliğin sağlanması bir yandan veri gizliliği kapsamının genişlemesi Instagram’ın böyle bir karar almasına neden olmuş oldu.

“Instagram’da Başkalarının Beğenilerini Göremiyorum” Peki Bir Çözüm Var mı?

“Instagram’da Başkalarının Beğenilerini Göremiyorum” Ne Yapmalıyım?

Hemen bu konuda da bilgi verelim. Yayınlanan güncelleme uygulamanın tasarımının değişmesine neden oldu. Hareket bölümü değişti. Yani artık takip sekmesini kullanıp, başka kullanıcıların hareketlerini izlemeniz gibi bir durum söz konusu değil. Haliyle bunun için legal olarak bir yöntem yok. Instagram takip sekmesi dönemi sona erdi.

Ben Takip Sekmesini Görebiliyorum!

“Instagram’da Başkalarının Beğenilerini Göremiyorum” Ne Yapmalıyım?

Bazı kullanıcılar, takip sekmesini hala görebildiklerini söylüyor. Bunun nedeni güncellemenin bölgesel olarak sunulmuş olması. Birkaç gün içerisinde tüm bölgeler için güncelleme yayınlanmış olacak ve yeni sürüm kullanımına geçilecek. Haliyle herkes için sistem illa ki değişecek.

Instagram’da başkalarının beğenilerini göremiyorum”, “Takip sekmesi yok”, “Hareketler neden yok?” mesajlarını gönderen kullanıcılarımızı bilgilendirmeye çalıştık. Aklınıza takılan herhangi bir kısım ya da ekstra olarak merak ettiğiniz bir bölüm varsa, yorum bölümünden mesaj atmayı unutmayın.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. Ben instagramda kendi paylaşımımın kimler tarafından görüldüğünü göremiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu