Sosyal Medya

Instagram ve WhatsApp’da Bulunan “From Facebook” Nedir?

Facebook, veri skandalları sonrasında yatırımlarını iki katına kadar arttırmaya başladı. Firmanın karşısına kullanıcı kazanma sorununun yanında, itibar sorunu da ortaya çıktı. Facebook’un kaybettiği güveni yeniden kazanmak adına seçtiği yollardan birisi de diğer uygulamalarını kullanmak. Şirketin bünyesinde Instagram ve WhatsApp gibi iki dev uygulama daha bulunuyor. Marka değerini öne çıkarmak ve marka itibarını yeniden kazanmak için her iki uygulamaya da Facebook’u çağrıştıran düzenlemeler eklendi. Bu düzenlemelerden birisi de “From Facebook” ibaresi.

“From Facebook” Nedir? Ne Amaçla Kullanıldı?

WhatsApp ve Instagram için yayınlanan son güncellemeleri yüklemenizin ardından, iki uygulamanın giriş ekranında da “From Facebook” ifadesinin yer aldığını göreceksiniz. Güncellemelerden sonra her iki uygulamaya da girerken kısa süreli bir giriş ekranı karşınıza çıkıyor ve giriş ekranında ana uygulamanın logosunun hemen altında “From Facebook” yazısı yer almakta.

Bu ifade her iki uygulamanın da Facebook’a bağlı olduğunu göstermek için uygulamalara eklendi. Uygulamalarda kullanılan altyapıların paylaşıldığı ve uzun yıllardır ortak sistemlere yer verildiğini biliyoruz. Altyapıların paylaşılmasının dışında, uygulamaların çalışma ekipleri de ortaklaşa birçok görevi üstleniyor.

Instagram ve WhatsApp’da Bulunan “From Facebook” Nedir?

“From Facebook” ifadesiyle Facebook hem bu uygulamalar da benim duyurusunu yapmış oldu hem de markanın prestijini arttıracak bir adım attı. Marka değerini attırmayı başaran bir çalışma olduğu kesin ancak bu düzenlemenin ne derece geri dönüşünün olacağı tartışılır. Öyle ki çok kısa bir süre önce uygulamanın kullanıcıların sesini de kayıt ettiği ortaya çıkmıştı. Bir yandan ne kadar prestijli bir marka olduğunu göstermek isteyen firmanın bir yandan ise hala veri gizliliği skandallarıyla gündeme gelmesi de çelişkili.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu