Sosyal Medya

Instagram Topluluğumuzu Korumak İçin Bazı Hareketleri Kısıtlıyoruz Çözümü

Instagram topluluğumuzu korumak için bazı hareketleri kısıtlıyoruz sorunu genellikle takipçi satın alma ve 3.parti uygulamalardan kaynaklı karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcılar bu sorun karşısında neler yapacağını bilemiyor ve hesabını kısıtlı olarak kullanıyor. Bu içeriğimizde karşınıza çıkan bu uyarının ne olduğunu ve nasıl çözebileceğinizi ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Sorunu çözdükten sonra hesabınıza uygulanan kısıtlama ortadan kalkacak ve normal hesap izinleri sizlere tekrar verilecektir. Sorunu çözmeden önce bu soruna neden olan aktiviteleri öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü çözüm sağladıktan sonra tekrar topluluğumuzu korumak için bazı hareketleri kısıtlıyoruz sorunu yaşarsanız bu sefer hesabınızın tamamen kapanmasına söz konusu olabilir.

İçeriğimizde ilk olarak bu duruma sebebiyet verecek detayları inceleyelim. Daha sonra sizlere uygulamanız gereken çözümleri aktaracağız.

Instagram Topluluğumuzu Korumak İçin Bazı Hareketleri Kısıtlıyoruz Ne Demek?

Instagram, topluluk kurallarına uymayan tüm hesaplara kısıtlama cezası vermektedir. Instagram’ın geliştirdiği özel bir algoritma ile kullanıcıların uyguladığı tüm aktiviteler denetlenmektedir. Instagram tarafından yasaklanan bir eylemi gerçekleştirdiğinizde ise topluluğumuzu korumak için bazı hareketleri kısıtlıyoruz uyarısı karşınıza çıkacaktır.

Instagram daha güvenli ve kaliteli bir platform sunmak için bu düzenlemeyi sağlamıştır. Spam hesapların olduğu bir sosyal ağı kimse istemez öyle değil mi? İşte Instagram bu gibi durumların önüne geçmek için spam işlemler yapan tüm hesapları ilk olarak uyarmaktadır. Bu uyarıya aldırış etmeyen hesaplar ise Instagram ağından uzaklaştırılmaktadır. Diğer Instagram işlem engellendi sorunu sebepleri:

 • Beğeni, yorum ve takip isteği sınırını aşmak,
 • Instagram toplu takip bırakmak,
 • 3.Parti uygulamalar kullanmak (Takip analizi, gizli hesap görme Vb.),
 • Takibe takip (GT) ile hesap kasmak,
 • Uygunsuz hikaye, gönderi, fotoğraf paylaşmak,
 • DM üzerinden tanımadığınız kullanıcılara mesaj göndermek,
 • Hesabınızın veya gönderinizin şikayet edilmesi,

Gibi birçok durum topluluğumuzu korumak için bazı hareketleri kısıtlıyoruz sorununa sebep olmaktadır. Instagram topluluk kuralları son zamanlarda daha da katılaştı. Daha önce yaptığınız bir eylem şu an için kabul görünmüyor olabilir. Özellikle toplu takip çıkarma ve takipçi kazanma gibi işlemler hesapların kısıtlanmasına veya kapatılmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca toplu fotoğraf yükleme ve silmede hesabın kısıtlanmasını sağlamaktadır. Bu durumu da yakın zamanda keşfettik. Yaptığımız araştırma sonucunda ise Instagram artık bu duruma izin vermemekte ve bunu uygulayan hesapları ise uyarmaktadır. Instagram’da işletme hesabı yönetiyorsanız ve toplu fotoğraf yüklemeniz şart ise bunu daha az sayıda yapmak doğru olacaktır.

Topluluğumuzu Korumak İçin Bazı Hareketleri Kısıtlıyoruz Çözümü Nedir?

Instagram Topluluğumuzu Korumak İçin Bazı Hareketleri Kısıtlıyoruz

Hesabınızdaki kısıtlamayı kaldırmak için öncelikle 3.parti uygulamalarda çıkış yapmanız gerekmektedir. Siz farkında olmadan bu uygulamalar arka planda hesabınızla ilgili işlemler yapıyor olabilir. Bunu siz fark etmiyor olsanız da Instagram tarafından bu tespit edilmektedir. Bu detayları gözden geçirdikten sonra hesap kısıtlamasını kaldırmak için aşağıdaki işlemleri uygulayın.

 • Instagram uygulamasına girin ve profil sayfanız giriş yapın.
 • Sağ üst köşede bulunan alt alta üç çizgi simgesine tıklayın ve açılan pencereden “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
 • Sayfanın en alt kısmında yer alan “Yardım” bölümüne girin.
 • Bu ekranda bulunan “Sorun Bildir” seçeneğine dokunun ve açılan pencereden “Genel Görüş” butonuna dokunun.

Burada hesabınızın haksız yere kısıtlandığını ve sorunun çözülmesini talep edin. Instagram ekibi bu talebiniz üzerine inceleme sağlayıp, yaşadığınız topluluğumuzu korumak için bazı hareketleri kısıtlıyoruz hatasını kısa sürede ortadan kaldıracaktır. Ayrıca Yardım menüsü içerisinde yer alan “Destek Talepleri” kısmından da hesabınızın hangi sebepten kısıtlandığınız öğrenebilirsiniz.

Instagram Daha Sonra Tekrar Dene Hatası Ne Zaman Düzelir?

Instagram’a talep gönderdikten birkaç gün sonra sorun çözülecektir. Bu süre en geç 2 Hafta sürebilmektedir. Instagram’a tekrar talepte bulunmak süreci hızlandırmayacaktır. Eğer sorunun kaynaklandığı sebebi biliyorsanız bunu çözmek olumlu ve hızlı geri dönüş almanızı sağlayacaktır.

Topluluğumuzu korumak için bazı hareketleri kısıtlıyoruz hatasını tekrar yaşamamak için bundan sonra daha dikkatli davranmanız gerekmektedir. Bir sonraki uyarı hesabınızın tamamen kapanmasına neden olabilir. Özellikle hesabınızı farklı uygulamalardan kullanıyorsanız bunları sonlandırmanız gerekecektir.

Ayrıca bu sorunun kalıcı olmadığını ve Instagram tarafından belirlenen sürede hesabınızın tekrar eski haline döneceğini de belirtelim. Kısıtlama genellikle 48 Saat içerisinde sonlanmaktadır. Sonlanmayan kısıtlama sorunlarında ise yukarıdaki işlem çözüm sağlamaktadır.

Instagram Hesap Kısıtlama Engelini Nasıl Önlerim?

Sorunu çözdükten sonra tekrar kısıtlama engeli yaşamamak için bazı kullanım alışkanlıklarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bir daha uyarı almanız hesabınızın tamamen kapanmasına sebep olabilir. Aşağıda yer alan maddeler sizi kısıtlamak engelinden olabildiğince koruyacaktır.

Tüm İşlemleri Manuel Yapın

Instagram analiz, toplu beğeni veya yorum gibi otomasyona dayalı uygulamalardan bir süre uzak durmak gerekiyor. Bu tarz uygulamalar Instagram tarafından kabul görünmeyen ve yasak olan işlemlerdir. Instagram hesabınızın kısıtlanmasına bu uygulamalar sebep olmuş olabilir.

Ayrıca takipçi kazanma tarzı illegal yöntemlerde hesabın kilitlenmesini sağlamaktadır. Instagram takipçi satan sitelerden bir süre uzak kalmanız gerekmektedir. Bu sistemlerde otomasyon üzerine çalışır ve hesabın devre dışı kalmasını sağlar.

Biraz Mola Vermek Gerekir

Instagram’ı çok seviyor ve günün çoğunluğunu bu platformda geçiyor olabilirsiniz. Bunun yanında daha çok insan tanımak ve sosyalleşmek için etkileşimde bulunmak istiyor olabilirsiniz. Bunlar bir sosyal ağ için çok normal durumlar. Fakat aşırıya kaçıldığında ise “topluluğumuzu korumak için bazı hareketleri kısıtlıyoruz” uyarısı karşımıza çıkacaktır.

Bir süre bu etkileşimlerden uzak durmak ve mola vermeniz en doğru karar olacaktır. Hesabınız tekrar açıldığında ise etkileşim hızınızı biraz düşürmeniz gerekecektir. Takip isteklerini bir süre ortak arkadaşlarınıza gönderin. Tanımadığınız kullanıcılara mesaj göndermeyin ve gönderilere yorum yapmayın. Kısacası biraz mola verin…

Bot Kullanmayı Durdur

Instagram için geliştirilen bazı uygulamalar sizin yerinize takip isteği gönderme ve yorum yapma üzerine kuruludur. Bu uygulamalar Instagram tarafından keşfedilmekte ve yasaklanmaktadır. Bu uygulamalardan çıkış yapmanızı ve kullanmamanızı öneriyoruz.

Ayrıca web üzerinden kullandığınız Instagram araçları da bot yazılımla işlem yapmaktadır. Sadece uygulama değil, web üzerinden sağlanan platformlarda Instagram hesabınızın kilitlenmesine sebep olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu