Sosyal Medya

Instagram Takip Engeli Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Instagram’da takipçi engeli sorunu son dönemin en büyük problemlerinden biri. Pek çok kullanıcı bu sorun ile karşılaşıp çözüm yolu aramaya başlıyor. Bu sorunun gerçekten bir çözümü var mı, ne kadar sürede tekrardan takip işlemine devam edilebilir ve takipçi engeline takılmadan nasıl takip işlemi yapılabilir? Sorularının cevaplarını hazırladık.

Instagram Takip Engeli Nedir?

Instagram’ın gizlilik kuralları güncellemesi sonrası spam işlemlerini azaltmak için kısa süre içerisinde yapılan arka arkaya takip etme hareketlerine verdiği cezadır. Böylece sahte hesapların önüne geçip daha temiz bir platform amaçlanmaktadır.

Instagram Takip Engeli Ne Zaman Kalkar?

Instagram, yapılan işlemlere göre bu ceza süresini belirlemektedir. Edindiğimiz tecrübelere göre:

 • Hızlı şekilde arka arkaya takip işlemi 1-2 kere yapıldı ise genelde hesaplarınızdaki engel 24 ila 48 saat arasında açılmaktadır. Bu durumda Instagram size engelin kalkacağı süreyi belirtmektedir.
 • Engel kalktıktan sonra tekrar devam edilen durumlarda hesabınızın açılma süresi 7 günü bulabilmektedir.
 • Özel yazılımlar kullanarak hesabınızı büyütme çabası içerisindeyseniz hesaplarınızdaki takip engelinin kalkma süresi 30 günü bulabilmektedir.

Instagram Takip Engeli Nasıl Kaldırılır?

Özel yazılımlar kullanmadan gerçekleştirdiğiniz işlemlerde Instagram size bu tarihi kendisi bildirmekte ve o zamana kadar beklemekten başka bir çözüm yolu bulunmamaktadır.

Instagram Takip Engeli Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Eğer süre ibaresi olmadan bir uyarı çıktı ise 7 ila 30 gün içerisinde hesaplarınız tekrardan takip işlemine açılacaktır. Bu süreyi kısaltmak adına Instagram ile iletişime geçebilirsiniz.

Instagram ile İletişime Geçme Adımları:

Instagram Takip Engeli Nedir? Nasıl Kaldırılır?

 • İlk olarak “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.

Instagram Takip Engeli Nedir? Nasıl Kaldırılır?

 • Ardından açılan sayfadan “Yardım” kısmına dokunun.

Instagram Takip Engeli Nedir? Nasıl Kaldırılır?

 • Bu menüde “Sorun Bildir” seçeneği ile devam edin.

Instagram Takip Engeli Nedir? Nasıl Kaldırılır?

 • Açılan Pop-up ekranından tekrardan “Sorun Bildir” seçeneğine dokunun.

Instagram Takip Engeli Nedir? Nasıl Kaldırılır?

 • Karşımıza sorunumuzu yazacağımız form alanı ve ekran görüntüsü ekleme alanı çıkmaktadır.

Instagram Takip Engeli Nedir? Nasıl Kaldırılır?

 • Sorunumuzu yazdıktan sonra takip işlemi yapmak istediğimizde karşımıza çıkan uyarının ekran görüntüsünü alıp “+” işaretine tıklayıp ekliyoruz. Ekran görüntüsü ekleme işlemi zorunlu değildir sadece sorununuzu da yazabilirsiniz. Daha sonra da “Gönder” diyerek sorunumuzu Instagram’a iletmiş oluyoruz.

Bu işlemin ardından Instagram’ın geri dönüşünü beklemeye geçiyoruz. Edindiğimiz tecrübelere göre eğer hesabınızda yaptığınız işlemler aşırı spam işlem (özel yazılım kullanımı, sahte takipçi alımı vb.) içermiyorsa olumlu dönüşler olmaktadır.

Instagram Takip Engeli Sorununu Tekrar Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler

 • Spam riski taşıyan tüm eylemlerden uzak durun. (Sahte takipçi, takipçi satın alma, özel yazılımlar kullanarak hesap büyütme vb.)
 • Arka arkaya 15-20’den fazla takip işlemi gerçekleştirmeyin.
 • Gün içinde zamana yayarak maksimum 100 kişi takip etmeniz hesabınız için daha güvenli olacaktır.
 • Hesabınızı sadece takip işlemi için kullanmayın. Normal insan davranışlarınıza devam edin. Gönderi beğenin, gönderi paylaşın, hikaye izleyin, hikaye ekleyin.

Instagram takip engeli nedir, nasıl kaldırılır konusunda merak edilenleri açıklamaya çalıştık. Unutulmamalıdır ki Instagram bu işlemleri hayatımızı zorlaştırmak için değil aksine kolaylaştırmak, daha kaliteli, temiz ve güvenli sosyal medya deneyimi sağlamak adına gerçekleştirmektedir. Bizde kurallara uygun şekilde davranırsak daha az hata ve uyarı ile karşılaşırız.

5/5

4 Yorum

 1. Yemek sayfası açtım takipçi satın alarak…1 aydır kullanıyorum sorun yoktu etkinliklere katıldım art arda takipçi eklerken takip engeli aldım bugün 3 gün oldu daha düzelmedi… Sorunda bildirdim ne zaman düzelir.

 2. Çok teşekkür ederim okudum hepsini inşallah işe yarar bu dedikleriniz.

 3. Tanıdık akrabaları eş dostu eklerken takip engeli yedim yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba, bir süre istek gönderimi yapmayın durum düzeltecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu