Sosyal Medya

Instagram Silinen Mesajları Geri Getirme (Kesin Çözüm)

Instagram kullanıcıları silinen mesajlara bir süre sonra tekrar erişmek isteyebiliyor. Çeşitli sebeplerle ihtiyaç duyduğumuz mesajlara tekrar ulaşmak ise sanıldığı kadar kolay gerçekleşmiyor. Eğer bu mesajlara gerçekten ulaşmak istiyorsanız, içeriğimizde sizlere sunduğumuz rehberi eksiksiz uygulamalı ve süreci kesintisiz takip etmelisiniz.

Bilmeniz Gerekenler:

1: Instagram silinen mesajları geri getirmek için çeşitli 3. Parti uygulamalar size bu konuda yardımcı olamayacaktır. Çünkü ulaşılmak istenen veriler Instagram sunucularında saklı kalmaktadır ve bu veriler sadece talebiniz üzerine sizlere aktarılır.

2: Instagram silinen mesajlar için herhangi bir talep veya form doldurmanıza gerek yoktur. Eğer böyle bir talebiniz olursa bu yanıtsız kalacaktır. Instagram ekipleri silinen mesajları sizlere iletmekle ilgili herhangi bir hizmeti bulunmuyor.

Instagram Silinen Mesajları Geri Getirme

Bu Rehberde Neler Var:

 • Adım 1: Instagram verilerini bilgisayara indirme.
 • Adım 2: JSON dosyalarını CSV formatına dönüştürme.
 • Adım 3: CSV Formatında Instagram silinen mesajları görüntüleme.

1. Instagram Verilerinizi Bilgisayarınıza İndirin

Silinen mesajlara ulaşmak için Instagram hesabınıza ait tüm verileri bilgisayara indirmeniz gerekmektedir. Bu veriler içerisinden sadece silinen mesajlar değil, daha önce beğendiğiniz gönderiler, yorumlarınız, profiliniz, ayarlarınız, paylaştığınız hikayeler ve daha birçok geçmişe dair aktiviteler bu data içerisinde yer almaktadır. Instagram verilerini indirmek için:

Instagram Ayarlar Ekranına Giriş

 • Profil sayfanıza erişim sağlayın ve sağ üst köşede yer alan alt alta üç çizgiye dokunun.
 • Açılan ekran içerisinden “Ayarlar” seçeneğine giriş yapın.

Instagram Güvenlik, Verilere Eriş Adımı

 • Buradan “Güvenlik” > “Veri İndirme” adımlarını takip edin.

Instagram Verileri İndirme Ekranı

 • Biz bu içeriği hazırlarken zaten bir veri talebinden bulunduğumuz için bizi bu ekran karşılamaktadır. Sizin karşınıza ise e-posta adresi talep edilen bir ekran çıkacaktır.
 • E-posta adresinin girilmesinin ardından “İndirme Talep Et” butonuna dokunun.
 • Son aşama olarak Instagram hesabınızın şifresi istenecektir. Bu girişi de sağladıktan sonra, artık Instagram sunucularından verilerimizin bize ulaşması için bekleyebiliriz. (Bu veriler e-posta adresinizin spam / gereksiz kutusuna düşebilir.)

Bu verilerin bize ulaşması yaklaşık 1-2 saat sürdü. Instagram’ın belirttiği süre ise 12-24 saat arası. Fakat bu süreden daha erken ulaşması da mümkün olmaktadır.

Instagram tarafından gönderilen verileri bilgisayarınıza indirdiğinizi varsayarak diğer adıma geçiş sağlıyoruz.

2. JSON Dosyalarını CSV Formatına Dönüştürün

Instagram’ın size ilettiği tüm dosyalar .json formatında olmaktadır. Bu dosyaları açarak Instagram silinen mesajlara ulaşmak mümkün fakat karakter sorunu sebebiyle tam olarak okunaklılığı mümkün olmamaktadır. Bu sebepten JSON Dosyalarını CSV Formatına dönüştürmemiz gerekmektedir.

Öncelikle silinen mesajların nerede saklı olduğundan bahsedelim:

 • Messages klasörü içerisinde yer alan,
 • “Message_requests” klasörü size gönderilmek istenen mesajların (Mesaj İstekleri) verisidir,
 • “İnbox” ise direkt olarak mesajlaştığınız kişilerin verisidir.

Buradan silinen mesajların konumuna göre seçiminizi sağlayın.

Instagram Silinen Mesajları Açma

Biz burada İnbox klasöründe yer alan verileri görüntülemek istiyoruz ve “message_1.json” dosyasını https://json-csv.com/ web sitesi aracılığıyla CSV Formatına çeviriyoruz.

Not: Message_1.json dosyası sadece bir örnektir. Bu klasör içerisinde birçok message_X.json dosyası olabilir. Bu silinen mesajlarınızın sayısına göre değişiklik gösterecektir.

3. CSV Formatı ile Instagram Silinen Mesajları Geri Getirme

Buraya kadar olan kısım “Instagram silinen mesajları geri getirme” işleminin sorunsuz gerçekleştiğinin bir kanıtıdır. CSV dönüştürme işlemi tamamlandığında sayfanın hemen altında silinen tüm mesajlaşmalarınız görüntülenecektir. Dilerseniz “or Excel File (XLSX)” butonu ile bu mesajları bilgisayarınıza Excel dosya formatında indirebilirsiniz. Ya da “DOWNLOAD CSV” butonu ile CSV dosya formatını tercih edebilirsiniz.

“messages__timestamp_ms” bölümünden mesajlaşmanın tarihini ve saatini öğrenebilirsiniz.

“messages__sender_name” bölümünden göndericinin kullanıcı adını bulabilirsiniz.

“messages__content” bölümünden mesaj içeriğine ulaşabilirsiniz.

Instagram Silinen Mesajları Görüntüleme

Görselde de görüldüğü üzere en net haliyle silinen mesajlarınıza bu yöntemle erişebiliyorsunuz. Ayrıca “photos” klasöründen mesaj içerisinde gönderilen ve alınan fotoğraflara da erişebilirsiniz. Böylelikle hem metin olarak hem de dosya olarak mesaj içeriğine ulaşmış olursunuz.

Silinen Instagram Mesajları Ne Kadar Süreyle Saklı Kalır?

Instagram’ın bu konuda genel olarak belirttiği açıklamada hesabınızın kullanım süresi boyunca verilerin saklı kalacağı açıklanmaktadır. Arama kaydı gibi bilgilerin ise 6 ay boyunca saklı kalacağı aktarılıyor. Bunu sadece arama kayıtları için geçerli olduğunu düşünürsek silinen Instagram mesajlarının uzun süre saklı kaldığını anlayabiliriz.

Beni Engelleyen Kişinin Mesajlarına Ulaşabilir miyim?

Sizi engelleyen kişiyle olan görüşmelere ulaşmak mümkün. Bu kullanıcıların mesajlarını görüntülediğinizde “messages__sender_name” bölümünde “Instagram Kullanıcısı” yazacaktır. Diğer mesajlardan tek farkı kullanıcı adının bu şekilde görüntülenmesidir. Silinen Instagram mesajlarına ulaşmak için hiçbir engel bulunmuyor. Yeter ki Instagram tarafından bu verileri sağlıklı olarak alabilelim.

3.Parti Uygulamalar Aracığıyla Silinen Mesajlar Gelir mi?

Kesinlikle Hayır! Bu konuda içeriğimizin ilk kısmında sizlere kısa bir bilgi aktarmıştık fakat birçok kullanıcının bu konuda yanılgıya düştüğünü gördüğümüz için sizlere daha detaylı bilgi aktarmak istiyoruz:

 • Instagram ve benzeri tüm sosyal medya platformları kullanıcı verilerini başka kişilerle paylaşma yetkisine sahip değillerdir.
 • Mesajlaşmalar ve diğer veriler sadece Instagram sunucularında saklı kalır ve kullanıcılar istediği zaman bu dataları silme / indirme hakkına sahiptir.
 • Instagram mesajlarını geri getirmek adına sunulan uygulamalar aldatıcı ve güvenilir olmamaktadır.
 • Baz 3. Parti uygulamalar aldatıcı olmasının yanı sıra Instagram hesaplarının çalınmasıyla da sonuçlanabilmektedir.
 • Bu uygulamalar ayrıca kullanıcılardan ücrette talep edebilmektedir. Bu ödemenin karşılığında istenilen özelliğin yanı sıra farklı Instagram araçları da sunulabilmektedir.

Genel olarak toparlamak gerekirse Instagram silinen mesajlar sadece içeriğimizde yer alan yöntemlerle geri getirebilir ve tek çözüm yolu budur. Silinen mesajlar için farklı platformlara ihtiyacınız bulunmamaktadır. Konuyla ilgili diğer merak ettiğiniz soruları bizlere yorum alanından iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

 1. Merhaba bilgiler için teşekkürler çok işime yaradı. Ancak uzun konuşmalar olduğu için excelle atmıyor. Bununla ilgili bilginiz var mıdır? ne yapılabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu