Sosyal Medya

Instagram Profilime Kim Baktı? Gerçek mi?

Instagram’ı kullanan hemen herkesin merak ettiği sorular var. “Instagram profilime kim baktı?” “Profilime bakanları görmek mümkün mü?”. Birçok Instagram kullanıcısının merak ettiği sorular, Instagram’ın genel kullanımını da doğrudan etkilemekte. Peki, bu mümkün mü? Instagram profiline bakanları görebilir miyiz?

Instagram Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İşe, uygulamalardan söz ederek başlamak gerekiyor. Hem App Store hem de Google Play Store servislerinde Instagram profilime kim baktı uygulamaları var. Fakat bu uygulamaların tamamı sahte uygulamalar olarak biliniyor. Aslında bakarsanız, bu tür uygulamaların yayınlanmasının iki farklı amacı var. Bu amaçlar:

  • Popüler bir konuda uygulama yayınlama ve uygulamadan para kazanma.
  • Sahte uygulamalarla kullanıcıların bilgilerini ve istatistiklerini görmek.

İlk amaç biraz daha masum kalıyor olsa da genelde bu tip uygulamalar sahte uygulamalar olarak değerlendirilmekte. Resmi olarak Instagram’ın böyle bir özelliği yok. Yani profilinize kimlerin baktığını gösteren bir sistem söz konusu değil. Instagram’ın bir güvenlik açığı da bulunmuyor. Yani bu şekilde bir özellik sunacak herhangi bir uygulama yok.

Instagram Profilime Kim Baktı? Gerçek mi?

Instagram Bu Yönde Bir Güncelleme Yapabilir mi?

Merak edilen bir diğer nokta ise Instagram’ın bu yönde bir güncelleme yapıp yapmayacağı. Aslında profilinize kimin baktığını görmeniz sizin vereceğiniz bir karar. Yani bir gizlilik sorunu olmadığını düşünebiliriz. Fakat Instagram için durum böyle değil gibi gözüküyor.

Yıllardır bu konuda tartışmalar devam ediyor ancak Instagram bu yönde herhangi bir karara imza atmadı. Bundan sonrasında da böyle bir düzenlemenin gelmesini beklemiyoruz. Öyle ki Instagram’a göre hem veri gizliliğini riske atan bir durum söz konusu hem de bu özellik ekstra bir sunucu yükü oluşturacak bir özellik.

Instagram Profilime Kim Baktı? Gerçek mi?

Bu Tür Uygulamalara Karşı Dikkatli Olun!

Olayı az çok anladığınızı umut ediyorum. Özetleyecek olursak, böyle bir özellik yok. Herhangi bir uygulamayı kullanarak Instagram profilime kim baktı bilgisini alamıyorsunuz. Önerimiz, bu amaçla kullanılan herhangi bir yazılıma başvurmamanız yönünde. Özellikle sizden şifre ve kullanıcı adı isteyen uygulamalara karşı çok dikkatli olun. Şifre ve kullanıcı adı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

Hesap güvenliğiniz için bu adım oldukça önemli. Dediğimiz gibi farklı bir karar vererek Instagram, bu yönde bir adım atar mı bilmek zor. Şimdilik Instagram profilime kim baktı bilgisini almanıza olanak sağlayan herhangi bir sistem yok.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu